Skocz do zawartości

LMP42a / M&L Lipińscy


ewa7506

Recommended Posts

Co do zmian w projekcie to u mnie wygląda następująco:
- Zmiana sposobu ogrzewania na ekogroszek. Kotłownia w miejscu pomieszczenia gospodarczego z dodanym kominem. Ponadto drzwi z tego pomieszczenia do garażu. Żeby to jakoś działało do kotłowni są dwie pary drzwi od strony domu. Pierwsze takie jak w całym domu żeby to jakoś wyglądało, natomiast drugie przeciwpożarowe Hormann. Na tą chwilę z tego rozwiązania jesteśmy zadowoleni ponieważ w domu nie czuć kotłowni, jest wygodnie bo wjeźdzam do garażu i wchodzę do domu.
-Druga zmiana to garaż szerszy o metr. Oprócz samochodu spokojnie mieszczą się inne graty (w rozsądnych ilościach). Zmiana ta ma znaczenie ponieważ pomieszczenie gospodarcze stało się kotłownią, a piwnicy brak. Przy kosztach całej budowy nie jest to duża różnica, a wygląd domu nie zmienił się jakoś drastycznie na niekorzyść. Z tej zmiany jesteśy zadowoleni chociaż gdybyśmy jeszcze raz budowali dom prawdopodobnie zbudowalibyśmy garaż dwustanowiskowy - nawet kosztem wyglądu domu.
-Trzecia zmiana to podniesienie ścianki kolankowej. W oryginale zaprojektowana była ślepa ścianka z k-g i maiła ona około 80 cm wysokości. U nas wyszło około 90 cm ale bez tej slepej ścianki. Przy budowie poszły dłuższe krokwie i jakoś to wygląda.
-Następnie zagospodarowaliśmy pomieszczenie nad garażem na sypialnię. Zrobiony jest tam tradycyjny strop, ścianka kolankowa taka jak w całym domu. Dodane są dwa okna dachowe. Wejście jest zrobione kosztem pokoju na górze. który przyegał do shodów. Z tego tez jesteśmy zadowoleni ponieważ mamy duża sypialnię około 24 m2, a pokój zmniejszył sie nie na tyle drastycznie aby był bezużyteczny i stanowi pokój gościnny.
-Dodatkwow doprojektowany został balkon. Wiadomo straty ciepła i tym podobne ale balkon chcieliśmy i mamy.

Jak mi się przypomna inne zmiany to napiszę
Link do komentarza
Witam.

Czyli jeszcze ktoś czasami tu zagląda. Co do okien ze ściętymi czubkami to wyszło przez przypadek. Dopiero kiedy przyszło do zamawiania okien okazało się, że fachowiec od dachu nie zrobił tak jak było w projekcie tylko wprowadził swoje poprawki o których nie raczył poinformować inwestora. Chodzi o to, że lukarny patrząc wewnątrz domu powinny być trójkątne natomiast u mnie wyszło, że na wysokości gdzie powinien być szczyt lukarny patrząc od środka jest około 60 cm poziomego sufitu. Generalnie powoduje to, że jest tam więcej miejsca, natomiast uniemożliwiło zrobienie trójkątnych okien ponieważ trzeba by było zmienić ich kąt lub znacznie skrócić w podstawie, a zależało nam aby okna były jak największe.
Jest to jedna z rzeczy które w momencie odkrycia popsuły trochę nerwów ale ostatecznie wyszły dobrze. Edytowano przez Rafal_30 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam trzy takie regały i bardzo je sobie chwalę. Owszem, przy składaniu pierwszego popełniłem błąd, wierząc bezkrytycznie w instrukcje sprzedawcy i nie zaginałem "języczków" wsuwanych w wycięcia kątowników, no i regał mi się rozsypał już pod koniec montowania. Ale gdy wszystkie zagiąłem (łatwe to nie jest, ale da się). regał jest lekki i nie do zdarcia. Nośność jednej półki to 125 kg, więc w warunkach domowych spokojnie wystarcza do niemal wszystkiego. Nawet w garażu.   Regałów niczym nie mocuję do ścian. Nie ma potrzeby. Oczywiście, jeśli stoją na wyrównanym i pewnym podłożu.  Da się je kupić w cenie poniżej 80,00 PLN, więc uważam, że naprawdę warto.   PS. To się nie chwieje, zapewniam!
    • Komentarz dodany przez agata: czy ktos wie czy kostka z brukbet jest warta uwagi? przymierzamy sie w koncu do zakupu
    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...