Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Cena odwodnienia igłofiltrami


Recommended Posts

 • 4 miesiące temu...
Cytat

Witam,
Czy ktoś mógłby podać mi orientacyjną cenę za odwodnienie igłofiltrami?
Ile kosztuje wpłukanie igłofiltrów w grunt nawodniony gliniasty na głębokość 3m

Ile kosztuje dzienna stawka za wynajem igłofiltra?

Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi icon_smile.gifStary temat, ale nikt nie odpowiedział więc może warto uzupełnić na przyszłość.

Koszty wynajmu igłofiltrów są zwykle zależne od czasookresu wynajmu.
Przy założeniu okresu typu 2-4 tygodnie, warto założyć koszt wynajmu pomp z zestawem 30-50 igłofiltrów na ok 180-220 zł netto+VAT za dobę zależnie od rodzaju pompy itp. (igłofiltry rozmieszczane zwykle co 1 metr więc ich ilość musi być dobrana do rodzaju wykopu).
Jeśli okres jest bardzo krótki (tydzień) to koszty mogą być wyższe.

Wpłukanie zestawu 30-50 igłofiltrów to z reguły koszt rzędu 1500-2500 zależnie od warunków.

Gorzej jeśli grunt to naprawdę glina, wtedy wpłukanie wodą nie zawsze się sprawdza, do instalacji igłofiltrów może być potrzebne wiercenie, dodatkowo tzw. obsypka żwirowa co bardzo mocno podnosi koszty.

Do kosztów wynajmu trzeba doliczyć koszty energii (np. pompa elektryczna - moc 7,5kW lub spalinowa - diesel ze spalaniem w skali 1-2,5 l./godz. ON)

Firmy zajmujące się odwadnianiem, mogą także zapewnić obsługę - bieżący dozór instalacji. Jeśli wykonawca na budowie zetknął się z igłofiltrami to często taki dozór może zrealizować samodzielnie.
Może się także zdarzyć wpłukiwanie uda się przeprowadzić we własnym zakresie, na czym można ewentualnie zaoszczędzić.
Przykładowe wideo tutaj (w tym serwisie można też poczytać o igłofiltrach)
Pamiętajmy jednak że igłofiltry najlepiej się sprawdzają w gruntach piaszczystych. W przypadku gliny jest problem z przepuszczalnością i wpłukiwaniem, przy kurzawce problem z zatykaniem się igłofiltrów.

Najtaniej, jeśli wykop nie wymaga odwodnienia ;)

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • I co z tego jak nasza sieć energetyczna ma takie, a nie inne możliwości współpracy z wiatrem i słońcem... Gdzieśtam ta zielona krzywa będzie się piąć do góry... ale naszych granic na Odrze i Nysie nie przekroczy...
  • Dzień dobry, mam problem z ogrzewaniem podłogowym w mieszkaniu w bloku. Ogrzewanie zapewnia miejska ciepłownia. Generalnie problem w tym, że grzejniki działają i normalnie grzeją, a podłogówka już nie,  Ciśnienie wody ok 2 barów, przeprowadziłem odpowietrzanie automatyczne poprzez włączenie programu w pompie WILO Para, w systemie są odpowietrzniki automatyczne. Podgłówka do tej pory działała normalnie i nagle przestała ? Proszę o sugestie czy przyczyną może być zapowietrzenie i konieczne jest odpowietrzenie za pomocą pompy ?
  • Raport o europejskiej energetyce opublikował brytyjski thnik-tank Ember. Pokazuje on, że w 2022 roku farmy wiatrowe i fotowoltaika wyprodukowały 22 proc. prądu w Unii Europejskiej. Po raz pierwszy w historii wyprzedziły gaz (20 proc.). Według celu unijnej polityki klimatycznej, do 2030 roku UE ma mieć 45 proc. prądu ze źródeł odnawialnych.  Wiatr i słońce już dawno wyprzedziły w produkcji energii węgiel, który odpowiadał za 16 proc. produkcji energii elektrycznej. Wzrost produkcji węgla był niewielki i czasowy. Ich udział w produkcji energii był w sumie wyższy o 1,5 punktu procentowego, ale już od września znów zaczął spadać. W ostatnich czterech miesiącach prądu z węgla było już o 6 proc. mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej.  Z 26 bloków węglowych przygotowanych do uruchomienia z powodu kryzysu, siedem w ogóle nie zostało włączonych. Pozostałe pracowały na w sumie 18 proc. mocy. Zużyto tylko 1/3 zaimportowanego w 2022 roku węgla. Ember podkreśla, że kraje, które miały plany odchodzenia od węgla, nie zmieniły ich w obliczu kryzysu.   Dave Jones z Ember ocenił, że Europa "uniknęła najgorszych skutków kryzysu energetycznego". - Wstrząsy 2022 spowodowały małe drgnięcie energii z węgla i wielką falę wsparcia dla energii odnawialnej. Obawy o powrót węgla można pogrzebać - powiedział. Na powyższym wykresie widać, jak produkcja energii z wiatru i słońca (kolor zielony) rośnie od ponad 20 lat; wyprzedza spadający węgiel po 2018 roku, a teraz także gaz.   Według analizy Ember rekordowy wzrost produkcji prądu z fotowoltaiki (+24 proc.) i wiatru pomógł poradzić sobie z niedoborem elektrowni wodnych i jądrowych. Dzięki temu uniknięto dodatkowych 10 miliardów euro, które trzeba by wydać na gaz. Z powodu większej produkcji prądu z węgla emisje gazów cieplarnianych z energetyki wzrosły o prawie 4 proc., ale według analizy "mogłoby być znacznie gorzej". Źródła odnawialne zapobiegły znacznie większemu odbiciu węgla.  W poradzeniu sobie z kryzysem pomogło także oszczędzanie. Zapotrzebowanie na prąd spadło w ostatnim kwartale 2022 roku o 7,9 proc. Poszczęściło się nam także z pogodą - ciepła jesień i łagodna zima zmniejszyła zapotrzebowanie na energię.   Europa ograniczyła całościowe zużycie gazu - jednak w dużej mierze oszczędzał przemysł. W energetyce nie udało się go oszczędzić, a nawet zużycie lekko wzrosło. To jednak - zdaniem analityków - zmieni się "drastycznie" w kolejnych latach. Według Ember w 2023 roku rozbudowa energii wiatrowej i słonecznej przyspieszy w 2023 roku w odpowiedzi na kryzys. Wróci także duża część produkcji energii z francuskich elektrowni jądrowych oraz elektrowni wodnych. Nałożenie się tych czynników ma spowodować, że produkcja energii z paliw kopalnych ostro spadnie - nawet o 20 proc.  
  • Mogli te deszczułki dać do ławek patriotycznych, to by mieli w ciul bezpłatnej reklamy. Myślenie mają ograniczone, bez wyobraźni... 
  • Ten Venifloor to musi być koszmarny badziew, którego nikt nie chce kupować, skoro chwytają się tak głupiej szeptanej reklamy :D Forum muratora też zaspamowali, ale tam moderacja działa szybko.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...