Skocz do zawartości

wskaźnik poziomu szamba


dste5

Recommended Posts

Kopiuję Ci artykuł ze strony Gazety Wyborczej:

A kupić go można pewnie w hurtowniach i u producentów oczyszczalni ścieków

Cytat

Wybór "spławików" z sygnalizatorem Niektóre firmy sprzedające bezodpływowe zbiorniki na ścieki oferują urządzenia działające jak spławik - do montowania w pokrywie zbiornika lub kominku wentylacyjnym szamba. Takie urządzenie można również wykonać samemu (instrukcja poniżej). W sprzedaży są także gotowe urządzenia podłączane do prądu, złożone z pływaka, który umieszcza się w zbiorniku, i połączonego z nim elementu sygnalizacyjnego - do umieszczenia w domu.

Wskaźnik z miarką

Najłatwiej zrobić wskaźnik, który poruszając się w kominku napowietrzającym szambo (rys. 1), będzie sygnalizował poziom napełnienia zbiornika. Dolna część z pływakiem musi znajdować się w zbiorniku (w nienapełnionym - wisieć), a górna - wysuwać się z daszku kominka, gdy poziom ścieków się podnosi, i opierać się na nim, kiedy zbiornik na ścieki jest opróżniony. Potrzebne będą:
długa rurka, na przykład z PVC, długości minimum 10 cm większej niż odległość rury doprowadzającej ścieki do szamba od górnej krawędzi kominka napowietrzającego;
piłeczka gumowa lub plastikowa - najlepiej takiej wielkości, aby przeszła przez kominek napowietrzający. Można ją przykleić do dolnego końca rurki lub umieścić w siatce plastikowej, której końce - po obwiązaniu sznurkiem z tworzywa - trzeba wciągnąć do rurki. Sznurek blokujemy na drugim jej końcu mocnym korkiem i osłaniamy trwałą, estetyczną końcówką;
krótki odcinek grubszej rurki, w którą ciasno wchodzi rurka wskaźnikowa. Posłuży on jako blokada uniemożliwiająca zsunięcie się wskaźnika do szamba, gdy będzie ono puste. Blokadę należy osadzić po wsunięciu rurki wskaźnika do kominka i nałożeniu daszka na kominek. W daszku trzeba przedtem wywiercić otwór o średnicy mniejszej od średnicy blokady.

Na górnym końcu rurki wskaźnikowej należy namalować podziałkę długości ok. 10 cm, a pod nią kolorowy pasek "alarmowy". Ukazanie się podziałki nad daszkiem będzie oznaczalo, że trzeba wezwać szambowóz.

Wskaźnik elektroniczny

Składa się z pływaka do umieszczenia w zbiorniku, gniazda końcowego oraz podłączanego do niego sygnalizatora, który podłącza się do gniazdka elektrycznego. Pływak umieszczony w zbiorniku należy połączyć przewodem elektrycznym (minimum 2×0,5 mm2) z gniazdem końcowym (rys. 2), a na przewodzie umieścić przesuwaną blokadę (pierścień) umożliwiającą ustawienie zagłębienia pływaka w zbiorniku. Gniazdo końcowe trzeba zamocować w domu lub garażu - w puszce elektrycznej osadzonej w ścianie obok gniazdka elektrycznego, do którego będzie podłączony wskaźnik. Gdy poziom ścieków w zbiorniku podniesie się do poziomu pływaka, w sygnalizatorze zapali się czerwona lampka informująca, że trzeba wezwać szambowóz.


Cena zestawu - 300-400 zł.Źródło: http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,61610,2512886.html
Link do komentarza
Gość szambonurek
oprócz wskaźnika poziomu warto zamontować rurę do opróżniania szamba wyprowadzoną poza teren posesji i zakończoną szybkozłączką do rury wozu asenizacyjnego, złączka ta może być osadzona np. w podmurówce ogrodzenia - zalety szambowóz nie wjeżdża na teren posesji, jest możliwość opróżniania szamba podczas nieobecności domowników, ogranicza się roznoszenie "zapachów" w czasie opróżniania szamba
Link do komentarza
Święte słowa (te z rurą w ogrodzeniu....
Czujnik elektroniczny, to tak jak zwykły, tylko że w rurce wskaźnikowej wklejasz magnes, a na rurce osłonowej - nieruchomej (o średnicy ciut większej niż wskażnikowa) przyklejasz kontraktony, przez które zasilasz diodki w domu. Na ok powinno wystarczyć 4-5 poziomów, niekoniecznie rozmieszczonych liniowo (np. 1 - 1/4, 2-1/2, 3-3/4 4- 4/5 - błyskająca 5 -full. całośc zasilana niskim napięciem. a z szamba do domu musiśz popraowadzić przewód o n+1 zyłach (n ilość poziomów). można to też zrobić na dwóch przewodach, ale po co utrudniać sobie życie... Całośc zasilan napięciem ok. 10 V
Paweł B
Link do komentarza
Zbiornik mam blisko drogi, więc szambojet nie musi wjeżdżać na działkę . Szwagier ma taką szybkozłączkę, ale i tak trzeba być jak przyjadą, aby zapłacić (nie chcą opróżniać na krechę). Poza tym istnieje niebezpieczeństwo, ze ktoś może przez tą rurę napełnić szambo (chociaż chyba to mało prawdopodobne). Spróbuję z tymi magnesami.
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Gość gawel
icon_eek.gif jejku ale co za wskaźniki szok normalnie. Ja zrobiłem sam nie mam linijki świetlnej ani niczego elektrycznego bynajmniej ale mogę stwierdzić poziom napełnienia szamba nie wychodząc z domu... patrząc przez okno.
Jak ktoś będzie chetny to zamieszczę zdjęcie (jak zrobię), Wskaźnik składa się z kowalka rurki PE 1/2 cala, metrowej aluminiowej rureczki o średnicy ok 0.5 cm, kawałka miedzianego drutu oraz zakręconej pustej butelki po wodzie bonaqa.
Rurka wbita jest w otwór w żeliwnym deklu od szamba a w niej zawieszona rureczka (górny koniec jest spłaszczony i zabezpieczony drucianą zawleczka żeby nie wpadł do szamba) do drugiego końca przymocowana jest butelka związana na pół drutem wpuszczonym w rureczkę i walniętą młotkiem. I to wszytko. Kiedy szambo jest bliskie napełnienia ok 5 dni do pełnego to butelka z rureczka się unosi ku górze i widac jaki jest poziom. Po opróżnieniu wraca do stanu "zapadniętego". Uwaga aluminium i miedź jest niezbędne lub coś nierdzewnego gdyż 1 wskaźnik skorodował i wpadł do środka.
To jest prosty sposób na wskaźnik pod warunkiem że szambo jest na uboczu nie zaś np pod wjazdem itp.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 10 miesiące temu...
  • 7 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...