Skocz do zawartości

Kolektory słoneczne Immergas PROBLEM


Recommended Posts

Witam
Mam problem z zestawem solarnym Immergas, kolektory próżniowe, mianowicie przy obecnych warunkach atmosferycznych (bezchmurne niebo, temperatura otoczenia około 25 stopni), kolektory osiągają max temperaturę w okolicach 40 stopni, dodatkowo na zdjęciu w załączniku zaznaczyłem "watę" która pojawiła się we wszystkich rurach, (wydaje mi się że kiedyś jej nie było), na panelu sterującym świeci się dioda od pompy, cała instalacja jest odpowietrzona. Proszę o rady co może być przyczyną tak nikłej wydajności układu.
Pozdrawiam

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Pytanie jest proste w zadaniu, niestety odpowiedz jest już bardziej skomplikowana.

Po pierwsze
W rurach Kolektora CSV - kolektor próżniowy z przepływem bezpośrednim końcówka podwójnej rury próżniowej była uszczelniana za pomocą wełny mineralnej- tak jak to widać na zdjęciu. Nie ma to wpływu na uzyski kolektora.

Dla określenia przyczyny słabego uzysku temperaturowego z kolektora należy sprawdzić:
- przepływ czynnika solarnego - glikolu (w litrach na minutę na rotametrze)
- jakość płynu solarnego. - zmiana koloru z różowego na brązowy - stagnacja kolektora, degradacja płynu solarnego, możliwość zamulenia rurek miedzianych w kolektorze.

Działanie: Wymiana płynu solarnego, płukanie instalacji solarnej, napełnienie i odpowietrzenie instalacji solarnej nowym płynem solarnym.

Dodatkowo, jeśli nastąpiła zmiana barwy i klarowność płynu solarnego, należy sprawdzić stan rur i blach miedzianych w kolektorze. Należy zdemontować minimum: trzy rury szklane i sprawdzić, jaki jest stan elementów miedzianych. Jeśli zmienił się kolor miedzi.

Mamy informacje, że kolektory często pracowały bez odbioru ciepła. Kolor miedzi będzie informował nas czy nastąpiło zjawisko spalenia elementów miedzianych kolektora czy też nie. Jeśli elementy miedziany maja czarny nalot to ewidentnie nastąpiło spalenie kolektora, czarny nalot jest izolatorem ciepła - elementy miedziane nadają się do wymiany.

Do słabej pracy układu solarnego może przyczynić się także źle działająca automatyka.

Najlepiej jest zaprosić serwis techniczny do przeprowadzenia przeglądu instalacji solarnej. I po przeprowadzeniu takiego przeglądu będzie można określić takiego zachowania układu solarnego.

Z poważaniem

Piotr Marciniak
Dział Techniczny
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Polecam ten artykuł w temacie: https://budujemydom.pl/wykanczanie/chemia-budowlana/porady/13578-jakie-sa-roznice-pomiedzy-jastrychem-anhydrytowym-i-cementowym
    • Ja nie znalazłem wzmianki o woskowaniu zamków, może jest coś na opakowaniu.    A w karcie pielęgnacji szału nie widać:         To AC4 generalnie do układania w sypialniach.        Też nie znalazłem wzmianki na ten temat. Film stabilizujący odporny na wilgoć, było napisane.   Jeszcze jedna uwaga jak panele mają być wodoszczelne do tych 4 godz.  To trzeba by malować begi uciętych paneli, bo tam wilgoć ma otwarte wrota i dlatego, podniosło te panele:         To tylko propozycja z mojej strony, może Pan układać te panele do suszenia w dowolny sposób, najważniejsze jest, żeby ich nie powykrzywiało. 
    • Syn się o tym uczył i to jest na pozór proste, ale w wyliczeniach dokładnych dość skomplikowane. W każdym razie jest tak jak piszesz, że w ogrzanym powietrzu pomimo dużej wilgotności szybko się ta wilgotność zmniejsza, chodzi o to, że w ciepłym powietrzu wody zmieści się dużo więcej niż w zimnym. Przynajmniej tak mi to tłumaczył i mam nadzieję, że dobrze pamiętam. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Kupilam dzialke lesna, zeby miec maksymalne minimum koniecznosci jej ogarniania. Od strony zachodniej obejmuje ona dawna droge i  nic tam nie urosnie (tak myslalam, ale jednak rosna rozne roznosci). W kazdym badz razie, postawilam tam 5 skrzyn, w ktorych upawiam truskawki i rozne warzywka. Na polankach posadzilam kilka krzakow malin, czarnych porzeczek, borowke amerykanska, 1 wisienke i 2 swidosliwy. I to wsio. Reszta zostaje jak bylo, z mchem, igliwiem, trawami. I nie mialam zamiaru w nic ingerowac, poza zbieraniem postracanych przez wiatr galezi i szyszek. Jednak musze usuwac czeremche amerykanska i siewki debow (ale nie wszystkie). Czynnosc taka, jak bieganie z kosiarka w ogole nie wchodzi w gre. Juz tej wiosny zauwazylam rozprzestrzenianie sie kostrzewy i zrobilam eksperyment z koniczyna i macierzanka. Moze i by cos z tego wyszlo, ale musialam wyjechac. Plan jest taki, ze w lutym - marcu bede kostrzewe wyrywac i w to miejsce natychmiast siac - sadzic cos niskiego. Bo jak slusznie zauwazyles, natura nie znosi prozni. Moze bede miala pomocnikow... A nawet jesli nie, to mam nadzieje, ze w kilka miesiecy sie z nia uporam. Ale na pewno niczego kosic nie bede .     Ile masz m² do koszenia ?
    • Mają taką jakby powłokę na zamkach, wedle specyfikacji mają być wodoszczelne do 4 godz. więc może to jest ta powłoka trudno mi powiedzieć   Tu jest instrukcja i karta produktu tych paneli:   https://www.jokapolska.pl/produkt/joka-632-hudson-bay-6005-oak-tradition/   Podkład: Film stabilizujący odporny na wilgoć         Z mojej strony wszystko opisane na mailach łącznie z elaboratem wątpliwości, czy mogę uruchomić C.O., bez wygrzania. Od dewelopera na mailu zero odpowiedzi, jednak mam udokumentowaną w postaci nagrania swoją rozmowę z inżynierem dewelopera będącym przedstawicielem ds. odbiorów i wydania lokali oraz usuwania wad, który wprost mówi, że niewygrzana posadzka, śmieje się z pytania czy mam rozmontowywać podłogi powołuje się na swoje rzekome doświadczenie, że nic się u ludzi nie dzieje i zaleca mi nie doszukiwać się na siłę usterek a w innej rozmowie mówi, że budynek budowali w pośpiechu bo terminy i w ogóle zamknęli wilgotne ściany i to sobie musi wyschnąć.    Zasadniczo to w ten sposób wszyscy z tego co widzę robią, bo wszystkie inne realizacje w trakcie budowy jakie oglądałem jesień/zima 2023, to były w połowie murów, a oddanie planowane na za 9 miesięcy latem 2024.   Z kolei z wykonawcą mam rozmowę, gdzie mówi, że "przecież ja mu mówiłem, że posadzka sucha, a foli to on nigdy nie kładzie no ale faktycznie wytyczne są takie że zawsze powinna być". Tyle,  że mi nie zależy na mordowaniu się z ludźmi w sądach a na racjonalnym odratowaniu sytuacji i minimalizowaniu szkód. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...