Skocz do zawartości

Rozwiązanie sterowania c.o. na Vitodens 200 - czy jest sens dokładać Vitotrol 300


buquiet

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Proszę o sugestie co do sterowania instalacją c.o.
Kotłownia będzie budowana w oparciu o Vitodens 200 ze sterowaniem pogodowym Vitatronic 200. Będzie pracować na dwóch obiegach - podłogówka i grzejniki.

Piwnica - obieg grzejnikowy
Parter - podłogówka w salonie kuchni holu komunikacyjnym łazience i wiatrołapie oraz grzejniki w dwóch sypialniach i drabinka w łazience
Poddasze - antersola i sypialnia na grzejnikach oraz podłogówka w łazience

Mój pomysł na sterowanie wyglada następująco:
Na otwartą przestrzeń salonu holu i kuchni planuje założyć termostat potencjometryczny z viessmanna takie same termostaty w łazienkach i wiatrołapie. Pozwoli to na ewentualne ograniczenia temperatu - podwyższenie temperatury w łazienkach kiedy dzwignę temperaturę na kotle a będę mógł obniżyć sobie temperatury w salonie i wiatrołapie.
Sterowanie grzejnikami ich ewentualne ograniczanie odbywało by się za pomocą głowic termostatycznych

Wydaje mi się to najbardziej elastyczne rozwiązanie pozwalajace elastycznie regulować temperaturą w poszczególnych strefach - pomieszczeniach. Dodam iż nad salonem mam pustkę powietrzną skąd powietrze na pewno będzie też wędrować na otwartą antresolę na górze.

Rozważałem dołożenie Vitatrola 300 na obieg podłogówki i umieszczenie go w holu ale nie dawało by to mozliwości sterowania strefami podłogówki np. obniżenia temperatury w wiatrołapie.

Co o tym sądzicie ? Proszę o wszelkie uwagi do moich założeń. Będę wdzięczny za sugestie i porady


Tak siedzę myślę...
I znowu dochodzę do innych wniosków.
Np. sterowanie podłogówka na zasadzie termostatów elektronicznych typu włącz/wyłącz które zmykają obieg lub go otwieraja przez siłownik na rozdzielaczu nie przekazują informacji do kotła który nie wyłącza pompy i palnika i efekcie dalej podgrzea czynnik do wartości którą podaje mu pogodówka, Czyli np gdy napale w kominku temperatura w domu wzrośnie siłowniki zamkną obiegpodłogówki i koniec - piec dalej pracuje, w przypadku Vitotrola 300 ten przekaże to do kotła i zatrzyma jego pracę.

Czy zatem jest możliwe zainstalowanie Vitatrola 300 który regulował by temperaturę na dole na całej podłogówce (niestety razem z górną łazienką) ale dodatkowo termostat siłownikowy umieszczony w wiatrołapie dawał by mozliwośc obniżenia w nim temperatury i dcinania tego obiegu w miarę potrzeb.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam,

Mam nadzieję że trochę pomogę, chociaż moich propozycji proszę nie traktować jako „ostateczne” icon_smile.gif
Żeby zaproponować konkretne i optymalne rozwiązanie potrzeba więcej informacji, jak. np.: Pana oczekiwania, wielkość budynku, zapotrzebowania na ciepło poszcz. pomieszczeń i całego domu, rozkład pomieszczeń, rodzaj i lokalizacja kominka itp.


Może to nie jest potrzebne ale powiem Panu jak pracuje kocioł gazowy Vitodens 200-W.
Kocioł ma w środku zabudowaną pompę obiegową, która może bezpośrednio zasilać instalację grzejników. Dla ogrzewania podłogowego potrzebna będzie dodatkowa pompa, zawór mieszający z siłownikiem elektrycznym – automatyczna regulacja temperatury wody na podłogówkę.
Grzejniki – tutaj głowica termostatyczna reguluję pracą danego grzejnika, czyli kocioł dostarcza wodę o odpowiedniej temperaturze a jeśli w pomieszczeniu jest za ciepło to głowica termostatyczna zmniejsza przepływ wody przez grzejnik, tym samym zmniejsza ilość ciepła dostarczanego do pomieszczenia.
Podłogówka – kocioł dostarcza wodę o wyższej temperaturze, odpowiedniej dla grzejników. Zawór mieszający, miesza gorącą wodę z kotła z „zimną” powracającą z podłogówki, tak aby na zasilaniu ogrzewania podłogowego uzyskać wymaganą temperaturę.
Przez podłogówkę (poszczególne obiegi w pomieszczeniach), przepływa stała ilość wody, a regulacja wydajności podłogówki odbywa się przez zmianę temperatury wody na zasilaniu ogrzewania podłogowego. Przy właściwie zaprojektowanej i wyregulowanej podłogówce będzie ona dostarczać do pomieszczeń tyle ciepła ile potrzeba.
Jeśli w pomieszczeniach są termostaty i siłowniki na poszczególnych obiegach podłogówki to oprócz temperatury wody zmieniać się będzie również przepływ wody instalacji podłogowej.

Piszę o tym wszystkim ponieważ temperatura wody powracającej z instalacji ogrzewania do kotła oraz ilość wody (przepływ), będzie mieć wpływ na jego pracę. Tym samym, kocioł będzie „widział” czy w budynku nie „zrobiło” się cieplej np. od kominka i dostosuje swoja pracę do nowych warunków.
Np. pracuje kominek:
- głowice przy grzejnikach na poddaszu przymykają się i przez kocioł przepływa mniej wody
- podgłówka ma zdolność samoregulacji, to znaczy, jeśli zmniejszy się różnica miedzy temperaturą podłogi a temperaturą w ogrzewanym pomieszczeniu wówczas ogrzewanie podłogowe przekazywać będzie mniej ciepła do pomieszczenia (woda powracająca z podłogówki będzie miała wyższą temperaturę)
- podłogówka z termostatami i siłownikami – jeśli będzie za ciepło to termostat wyłączy dany obieg podłogówki (zamkniecie siłownika), co zmniejszy przepływ wody grzewczej w obiegu.

Kocioł.
Jeśli zmniejszy się przepływ wody przez kocioł i/lub z instalacji będzie powracać do kotła woda o podwyższonej temperaturze, wówczas kocioł zmniejszy moc grzewczą z jaką pracuje – mniejsze zużycie gazu. Tutaj istotny jest zakres modulacji mocy grzewczej kotła, np. od 4,8 do 19 kW (4,8-19 kW). Im zakres modulacji jest większy tym kocioł płynnie reguluje swoją moc grzewczą i rzadziej się załącza, co wpływa na mniejsze zużycie gazu. Lepiej jest gdy przy każdym załączeniu kotła pracuje on dłużej ale z małą mocą, niż jakby często się załączał i wyłączał przy zbyt dużej mocy minimalnej.

Regulator pogodowy Vitotronic 200 dostarczany z kotłem Vitodens 200-W ma dodatkową funkcję, która pozwala obniżyć zużycie gazu, w zależności do dodatkowych źródeł ciepła w budynku. Jest to „optymalizacji czasu pracy kotła” (tzw. dynamiczna pauza) – polega na tym, że regulator kontroluje jak szybko budynek traci ciepło i czy nie mamy dodatkowych źródeł ciepła. Na tej podstawie może wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi załączeniami kotła, czyli zmniejszy również ilość ciepła dostarczanego do budynku.
Dzięki „optymalizacji czasu pracy” kocioł załącza się rzadziej o 30% w ciągu roku (w okresach przejściowych nawet o 40%). Co wpływa korzystnie na mniejsze zużycie gazu.

Jeszcze jedna rzecz – przy każdym uruchomieniu kotła wchodzi on na 60% swojej maksymalnej mocy i do tego momentu sprawdza czy trzeba zwiększyć lub zmniejszyć moc grzewczą (niektóre kotły wchodzą na 100% i dopiero wówczas zaczynają ją korygować – nie mają możliwości ograniczenia mocy startowej).
„60%” jest to ustawienie fabryczne i można je zmienić np. na 40%, czyli lepiej dopasować do zapotrzebowania danego budynku na ciepło.

Kominek
Zakładam że będzie zwykły wkład kominkowy, bez płaszcza wodnego czy kanałów rozprowadzających ciepłe powietrze do poszcz. pomieszczeń. W zależności od położenia kominka, może ogrzać pomieszczenia na parterze ale znaczna część jego ciepła może „uciekać” do góry. I, przy otwartych drzwiach do pomieszczeń może Pan kominkiem ogrzać całe poddasze.


Propozycja rozwiązań.
Dwa niezależne obiegi: grzejniki i podłogówka z zaworem mieszającym sterowanym przez regulator kotła – jest to optymalne rozwiązanie.

Wspomniał Pan, że w piwnicy będą grzejniki – regulator Vitotronic 200 może sterować pracą nawet 3 obiegów grzewczych, w tym dwoma wyposażonymi w zawory mieszające.
Można zrobić dodatkowy obieg (trzeci) dla grzejników w piwnicy. Stosując zawór mieszający na tym obiegu będzie można automatycznie kontrolować temperaturę w piwnicy i programować jej ogrzewanie (temperaturę normalną i obniżona w poszczególne dni tygodnia i w określonych godzinach). Oczywiście, takie rozwiązanie będzie generowało dodatkowy koszt inwestycji i być może jest niepotrzebne w Pana domu.

Grzejniki, w tym na poddaszu – tutaj wystarczająca będzie głowica termostatyczna zamontowana na każdym grzejniku. Nie potrzebne będą dodatkowe układy sterowania pracą danego grzejnika.

Podłogówka – tutaj proponuję termostaty pomieszczenia i siłowniki na poszczególnych obiegach podłogówki. Będzie mógł Pan łatwo kontrolować i zmieniać temperaturę w pomieszczeniach, i termostaty „szybko” zadziałają jeśli pojawi się w nich dodatkowe ciepło, nawet jeśli nie będzie równomiernie rozłożone w poszczególnych częściach pomieszczeń parteru.

Zdalne sterowanie Vitotrol 300 czy Vitotrol 200 – będzie mógł Pan sterować pracą kotła i całej podłogówki nie wchodząc do kotłowni. Jednak, Vitotrol umieszczony w holu może nie wyłapać skutecznie podwyższonej temperatury w poszczególnych strefach parteru.

„sterowanie podłogówka na zasadzie termostatów elektronicznych typu włącz/wyłącz które zmykają obieg lub go otwieraja przez siłownik na rozdzielaczu nie przekazują informacji do kotła który nie wyłącza pompy i palnika i efekcie dalej podgrzea czynnik do wartości którą podaje mu pogodówka, Czyli np gdy napale w kominku temperatura w domu wzrośnie siłowniki zamkną obiegpodłogówki i koniec - piec dalej pracuje, w przypadku Vitotrola 300 ten przekaże to do kotła i zatrzyma jego pracę.”

Vitotrol nie wyłączy pompy w kotle ani nie wyłączy palnika, a będzie oddziaływał na obieg z zaworem mieszającym – obniży temperaturę zasilania podłogówki. Praca kotła i zabudowanej w nim pompy będzie potrzebna dla zasilnia grzejników.

Łazienka na parterze i poddaszu - proponuję ogrzewanie podłogowe i grzejnik drabinkowy jako dodatkowe źródło ciepła i/lub suszarka. Na poddaszu podłogówka może być zasilana z instalacji grzejników np. przez zawór RTL montowany na rozdzielaczu grzejnikowym lub w łazience, w ścianie.
Łazienki są pomieszczeniami o dużym zapotrzebowaniu na ciepło i termostat pomieszczenia nie będzie tutaj potrzebny. Bezpośrednia regulacja ogrzewania łazienki może odbywać się głowicą termostatyczną przy grzejniku. Termostaty pomieszczenia nie będą potrzebne.

Wiatrołap - tutaj również termostat pomieszczenia może być zbędny…


Podsumowując:
- prawdopodobnie, lepszy efekt uzyska Pan stosując termostaty w pomieszczeniach z podłogówką niż przy Vitotrol
- w przypadku dodatkowych źródeł ciepła kocioł zauważy je przez: wyższą temperaturę wody powracającej do kotła z instalacji i mniejszy przepływ wody grzewczej, oraz dzięki funkcji regulatora „optymalizacja czasu pracy kotła”
- przy dodatkowym cieple – kocioł nie wyłączy się całkowicie a zmniejszy moc grzewczą z jaką pracuje i wydłużą się przerwy pomiędzy kolejnymi załączeniami kotła – jeśli kominek ogrzeje prawie cały dom to kocioł może załączać się bardzo rzadko
- obniżanie temperatury – na regulatorze kotła ustawia Pan temperaturę wymaganą dla grzejników i osobno dla podłogówki, programowanie tygodniowe pozwala na automatyczne obniżanie temperatury w domu jak np. nikogo w nim nie ma; termostaty w pomieszczeniach ogrzewanych podłogowo pozwolą na dodatkową regulację w nich temperatury

Wyszło małe „wypracowanie”, ale mam nadzieje, że znajdzie Pan w nim „cos” ciekawego icon_smile.gif

Pozdrawiam
Krzysztof Gnyra
Konsultant Viessmann
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...