Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
PREFIX

Gładź szpachlowa – kilka podstawowych faktów

Recommended Posts

Często gubimy się w natłoku różnych nazw: gładź gipsowa, masa szpachlowa, gładź szpachlowa, szpachlówka gipsowa, tynk gipsowy cienkowarstwowy. Dotyczą one tego samego produktu, który jest różnie nazywany przez wykonawców i producentów.

Głównym składnikiem gładzi szpachlowej jest gips, ale mieszanina zawiera także dodatki kredy, dolomitu i innych substancji dodatkowych.

Gips, jako spoiwo znany jest od starożytności. Stosowano go już w starożytnym Egipcie przy przygotowywaniu ścian grobowca grobowcach Tutenhamona do ozdobienia ich malowidłami, które do dziś nas zachwycają. Popularny był również w starożytnej Grecji (pałac Knossos) i Rzymie.

Już starożytni znali liczne zalety tego spoiwa. Jedną z nich jest minimalny skurcz wysychania, często występujący przy stosowaniu produktów cementowych. Prace z produktami gipsowymi ułatwia krótki czas wiązania i twardnienia - po 24 h spoiwo to uzyskuje około 40% swojej wytrzymałości maksymalnej. Wyjątkowym produktem pod tym względem jest gotowa gładź szpachlowa Prefix Finish. Wstępne, powierzchniowe wyschnięcie i stwardnienie podłoża następuje po 4 godzinach, a całkowite utwardzenie po około 12 godzinach. Ponadto gips cechuje dobra przyczepność do wielu materiałów budowlanych, trzeba jednak pamiętać, że nie nadaje się do bezpośredniego użycia na murze z betonu komórkowego. Powierzchnia pod gładź musi być sucha, odpylona i nieprzemarznięta. Gładź nie może też stykać się bezpośrednio z elementami metalowymi, czy stalowymi, chyba, że zostały zabezpieczone przed korozją np. ocynkowane, chromowane czy niklowane.

Gips, dzięki regulacji wilgoci, tworzy swoisty mikroklimat, przez co ma też dobre oddziaływanie zdrowotne; posiada również dobre właściwości cieplne i jest ognioodporny.

Jest też dobra wiadomość dla ekologów: gips jest czysty ekologicznie, a do jego wytwarzania nie potrzeba dużych nakładów energetycznych (niskie temperatury wypalania).

Trzeba jednak pamiętać, że gładź nie jest materiałem wykończeniowym, który można stosować w miejscach takich jak łazienka, o dużym stopniu wilgoci. Nie nadaje się też do stosowania na zewnątrz budynku, ponieważ nie jest odporny na działanie wilgoci, wody czy mrozu. Pod wpływem wody bowiem produkty gipsowe rozmiękają i tracą swoje właściwości.Edytowano przez PREFIX (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...