Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
gucioz

Ile kosztuje oświetlenie w suficie podwieszanym?

Recommended Posts

Witam
Ile może mniej więcej kosztować wykonanie oświetlenia w suficie podwieszanym (robocizna + materiały)?
Pomieszczenie ma ok 100m2 i jest przeznaczone jako obiekt handlowy. Lampy mają być średniej klasy.
Czy ceny podaje się za m2 czy pkt oświetleniowy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość stach
Nie wiem, czy ktokolwiek potrafi na podstawie Twoich danych odpowiedzieć na to pytanie...
Robocizna pewnie będzie zależeć od ilości i "jakości" punktów - inaczej bedzie się liczyć rozmieszczenie listew diodowych, inaczej mocowanie opraw halogenowych (czy diodowych), czy też jarzeniowych.
Właśnie robiłem sufit - maleńki, ok 3m2 - i oświetlenie diodowe, koszty materiałów oświetleniowych wyniósł ok 700 PLN, ale gdybym "żarówki" diodowe (po ok 40 PLN) zastąpił halogenowymi po 3 PLN, to mógłbym zmniejszyć ich ilośść i koszty tych materiałów byłyby przeszło o połowę niższe icon_rolleyes.gif
Trzeba pomyśleć jak rozplanować punkty, jakich użyć (obiekt handlowy musi mieć odpowiednie, określone przepisami i uzasadnione wygodą klientów i obsługi oświetlenie), część opraw pewnie musi być podwieszona na stropie, a więc muszą być przygotowane miejsca jeszcze przed montażem sufitu podwieszanego i dopiero potem szacować koszty - mogą one być zasadniczo różne w zależności od zastosowanych systemów...
Przy określaniu sposobu oświetlenia musisz też oszacować koszty użytkowania oświetlenia - czy nie warto zrobić droższego, ale miniej "prądożernego" icon_confused.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Kolejne brednie że nazwę to delikatnie bredniami w twoim wykonie. Nie ma stropu o autonomicznej konstrukcji opartego poza budynkiem!!!!!!!!!!!!!!!!!!! to jakieś urojenia budowlane a nie merytoryka. A co ten strop jakimś statkiem jest, że trzeba kurs oparcia mu dopełnić? I dalej nie na temat, autor tematu nie potrzebuje wykładu o rodzajach stropów tylko pytał sie jaki strop w jego przypadku będzie tańszy.
  • Okiem zupełnego laika.   Wykonawca tylko sobie ułatwił pracę "dolewając", z wieńcem, wypełnienie otworu nad oknem.   Moim zdaniem nie jest (ta "dolewka") żadnym elementem konstrukcyjnym. Również, moim zdaniem - w niczym to nie osłabia konstrukcji wieńca.    Jeśli kierbud nie jest jednocześnie projektantem tej dobudówki, to nie miał prawa tego robić. Wykonanie odbiega od projektu, a on (kierbud) ma za podstawowe zadanie budować zgodnie z projektem. Teraz będzie musiał poświadczyć nieprawdę, albo "nakłonić" projektanta aby dokonał poprawki w projekcie.     
  • Przetrzeć i tynkować, nie był przecież narażony na słońce ani na smaganie wiatrem i deszczem. Wcześniej sprawdzić, czy wszystkie płyty "trzymają się" podłoża.
  • O to chodziło? Czy o wygląd nadproża w wiencu czy konstrukcje nad otworami? 
  • Witam!   W budynku docieplonym po całości z zewnątrz styropianem istnieją sobie między innymi dwa pomieszczenia. Jedno jest ogrzewane, a drugie nieogrzewane. W pomieszczeniu nieogrzewanym wyklejono białym styropianem przegrody budowlane oddzielające je od ogrzewanego, wchodząc również na ściany boczne. Styropian przygotowano do pokrycia zaprawą (zapiankowano szczeliny, oszlifowano tarnikiem do styropianu), ale z różnych powodów odłożono ten etap inwestycji na później. Styropian pozostaje na ścianach od około 11 miesięcy. Pomieszczenie nieogrzewane (to ze styropianem) otwierano sporadycznie i na krótko; pomieszczenie to ma małe okno w ścianie bocznej, skierowane na północ.   Chcę teraz pokryć styropian siatką i zaprawą do zatapiania. Ale naczytałem się o niszczeniu wierzchniej warstwy styropianu niechronionego zaprawą. Czy ten styropian, po tym czasie, wymaga ponownego szlifowania, czy można po prostu zacząć szpachlowanie i zatapianie siatki?
 • Popularne tematy

×