Skocz do zawartości

Historia edycji

autorushd

autorushd

Romkon walczy dalej,  ale to już końcówka. Jutro w końcu zmuszę  go żeby wypił ze mną kawę. :)

302.jpg

http://www.timtur.com.pl/budowa/2017/303.jpg[/img

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witam, chciałbym ocieplić poddasze. Dach pokryty jest deskowaniem, membrana i dachówka. Wysokość krokwi 20 cm. Moje pytanie: Sznurkować 2cm od desek aby zachować szczelinę wentylacyjną i dać wełnę 20 cm do krokwi + 5 cm pomiędzy stelażem g-k czy wełna 18 cm bez uprzedniego sznurkowania stworzy naturalnie przerwę między deskami a wełną?
    • Około 400 m². w jednym miejscu i 100 m² w mniejszych kawałkach porozrzucane. 
    • Ja bym taką kolorystykę zestawiła z ciemnym brązem, ale to oczywiście tylko moje zdanie  pozdrawiam
    • Można takie kanały wykorzystać w innym celu, w tym jak najbardziej do zrobienia wentylacji mechanicznej, pod warunkiem, że nie będą już one wykorzystywane do działania wentylacji grawitacyjnej.  Wtedy takie nieczynne kanały traktowane są prostu jako szachty instalacyjne.
    • Co do zasady, zapisy zawarte w decyzji o warunkach zabudowy nie zwalniają z obowiązku spełnienia wymogów zawartych we wszelkich innych aktach prawnych (ustawach, rozporządzeniach, aktach prawa miejscowego). Tak więc to te inne regulacje mają pierwszeństwo. Ponadto nieprzekraczalna linia zabudowy oznacza jedynie, że nie wolno jej przekroczyć z zabudową. W przeciwieństwie do obowiązującej linii zabudowy nie narzuca wymogu budowy już od tej linii. I bynajmniej na taki sposób budowy nie zezwala. Nieprzekraczalna linię zabudowy mogła zostać równie dobrze wyznaczona na kilkuset metrach, ta sama dla wielu działek. Nie wszędzie więc powoduje jakąś potencjalnie kolizyjną sytuację.    Osobną kwestią jest minimalna odległość planowanego budynku od granicy działki. Po pierwsze, obowiązują ogólne zasady usytuowania budynku od granicy działki. Czyli 3 m w przypadku ściany bez okien lub drzwi, oraz 4 m, jeżeli w ścianie są otwory. W pewnych sytuacjach dopuszcza się zmniejszenie tych odległości, przede wszystkim, jeżeli działka ma nie więcej niż 16 m szerokości. Dokładniej opisuje to §12 Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT).  Tu pojawia się zasadnicze pytanie, czy na tej działce mamy do czynienia z sytuacją, w której przewidziano możliwość zmniejszenia minimalnych odległości? Takie lub inne wyznaczenie nieprzekraczalnej linii zabudowy nie jest przesłanką do tego.  Natomiast wyznaczenie minimalnej odległości ze względu na przepisy przeciwpożarowe nie jest takie proste. Szczególnie, jeżeli jeden z budynków już istnieje. Wtedy trzeba brać pod uwagę jego klasę odporności pożarowej, to jakie pomieszczenia znajdują się w budynku itd. W rozporządzeniu o warunkach technicznych (WT) samo usytuowanie budynków ze względu na przepisy przeciwpożarowe to cały rozdział 7 (od §271). Są tam rozmaite złagodzenia i obostrzenia podstawowych warunków. Sugerowałbym zwrócenie się do specjalisty w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych, który znając szczegóły konkretnej sytuacji będzie w stanie dokładnie określić wymogi.  W załączniku umieszczam rozporządzenie (WT).   WT2022 D20221225.pdf
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...