Skocz do zawartości

fuga epoksydowa - prośba o pomoc


oen

Recommended Posts

Witam,

mam pewien problem z moim "fachowcem". czy mógłby mi ktoś pomóc? nie wiem za bardzo co teraz zrobić.

Problem:
Zakupiłem płytki do łazienki i fugę epoksydową firmy litokol.
Przy zakupie sprzedawca przekazał nam instrukcję kładzenia tej fugi (oczywiście przekazaliśmy ją fachowcowi).

Wczoraj przyjechaliśmy na mieszkanie i okazało się, że:
1) fachowiec na pewno nie kładł fugi zgodnie z instrukcją (w ogóle jej nie miał),
2) stwierdził, że fuga jest gruboziarnista i nie jest jej w stanie wcisnąć pomiędzy płytki w niektórych miejscach (np. w rogach - powiedział, żebym kupił silikon)
3) na niektórych płytkach na krawędziach zostało starte szkliwo (ciemne) i widać spod spodu jasne przebicia (pojawiają się także odpryski)
4) na płytkach są matowe zacieki (wygląda jakby ktoś tłustą szmatą przejechał), których fachowiec nie jest w stanie usunąć

Obecnie powiedziałem fachowcowi, żeby wziął się za coś innego i nie fugował jasnej części łazienki.

W związku z tym mam prośbę co w takim przypadku zrobić:

1 rozwiązanie zasugerowane przez fachowca: w rogach upchać silikon, odpryski zafugować, zacieki z płytek w końcu zejdą po kilkukrotnym myciu.
Nie podoba mi się to rozwiązanie, ponieważ nie po to płaciłem za fugę i płytki kupę pieniędzy żeby to teraz tak wyglądało.

2 rozwiązanie, które przychodzi mi na myśl: usunąć ciemne płytki ze ściany i położyć na nowo (nie wiem czy jest możliwe usunięcie poziomego pasu czterech płytek ze ściany, zostawiając pozostałe nienaruszone), kupić nową fugę i wynająć nowego fachowca, który zrobi to umiejętnie
Prawdopodobnie koszt tego rozwiązania może być duży.

Dodatkowo czy mógłby mi ktoś odpowiedzieć na poniższe pytania:
1) jak to jest możliwe, że podczas kładzenia fugi powstały wytarcia szkliwa i odpryski? czyżby zostawił fugę na zbyt długi czas i podczas usuwania fuga już była zbyt mocno związana?
2) jak to się stało, że na płytkach zostały matowe zacieki? czyżby nie zostało to odpowiednio wymyte wodą po nałożeniu i wstępnym wyschnięciu fugi?

może ktoś wpadnie na jakieś lepsze rozwiązanie które mniej mnie uderzy po kieszeni i będzie możliwe do wykonania (może np. pousuwać pojedyncze płytki które są naruszone, zakup nowej fugi i nałożenie jej na w miejscach w których jej brakuje?

Pozdrawiam,
Grzechu
Link do komentarza
Przede wszystkim należy zastanowić się w jakim celu użyta została fuga epoksydowa w łazience, w mieszkaniu. Ten materiał do wypełniania spoin stosuje się w przypadku wymaganej chemoodporności posadzki i przeznaczony jest głównie do zakładów produkcyjnych , szpitali, basenów publicznych.

Jej układanie wymaga ścisłego przestrzegania reżimów technologicznych, zwłaszcza dotrzymywania czasów aplikacji i usuwania zabrudzeń. Fuga epoksydowa jest materiałem chemoutwardzalnym i w przypadku stwardnienia można zanieczyszczenia usunąć jedynie w sposób mechaniczny. Stąd na płytkach pojawiły się nieusuwalne zmatowienia a wykruszenia powstały na skutek próby usunięcia resztek stwardniałego materiału.
Link do komentarza
No to masz problem, a z drugiej strony rowniez lewego fachowca, jesli chodzi o fugi to jestem mistrzem w ich myciu i usuwaniu z plytek. Ale to sie robi praktycznie automatycznie po ich polozeniu i to twoj fachowiec powiniem wiedziec kiedy po jakim czasie zmywa sie fugi z plytej, bo to on jako ten "F"achowiec wie i widzi czy juz mozna zaczac zmywac czy jeszcze minutke dluzej.

A rogach po paluszkiem niech zatrze fuge i niech nie pierdzieli ze silikon-partacz jeden, ROZWIAZANIE nr 2 na 100%, jest mozliwe usuniecie plytek-ale zlec to komus innemu:D
Wymien plytki i nie kladz fugi epoksydowej!!!!

Na pytania juz masz odpowiedz.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
zabrudzone i zniszczone płytki radziłabym usunąć
żywica raczej nie zejdzie
ja mam fugi z żywicy epoksydowej na gresach polerowanych
przy fugowaniu rozrabialiśmy niewielkie ilości fugi z utwardzaczem
pilnowaliśmy momentu kiedy żywica zaczynała wiązać (ok. 15-20 min)
poźniej trudno było ją usunąć a wcześniej mazała się
fugi mamy jasnobeżowe dlatego z żywicy - mniej się brudzą
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Witaj Grzechu,
miałeś doczynienia naprawdę z """fachowcem""", pewnie dopiero co przyjechał z Angli... Co do wcześniejszych wypowiedzi np pana niby specjalisty z buduj dom mam wiele zastrzeżeń, zastosowanie fugi epoxydowej w łazience jest dobrym rozwiązaniem. Ale wracając do problemu twojej fugi to spróbuj ją podgrzać np opalarką lub jesli nie posiadasz to suszarką tak aby się bardzo rozgrzała, stanie się ona miękka i możesz ją wtedy wyciąć delikatnie nożykiem. Co do tłustych matowych plam to kup rozpuszczalnik do wyrobów epoksydowych (jest słaby ale trochę pomoże) lepszy jest preparat mapei chyba polmikol lub jakoś tak się nazywa. Całą resztę trzeba umyć szorstką gąbką bardzo garącą wodą najlepiej ubrac termiczne rękawiczki, Pozdrawiam
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Na razie obstawiałbym wilgoć. Bardzo prawdopodobne, że obecną tam w wyniku jakiegoś przecieku i zalania stropu. Na pierwszym zdjęciu wygląda to jak plama/zaciek sięgająca dalej od krawędzi ściany, w głąb pomieszczenia.  Żeby coś podpowiedzieć z sensem trzeba mieć informację o tym co jest po drugiej stronie tego stropu i ściany. Płaski dach, strych, to ściana zewnętrzna czy wewnętrzna? Czy jest tam izolacja cieplna i gdzie? Co do rozróżnienia wilgoć czy grzyb, to akurat szczególnie łatwo o zagrzybienie w miejscach zawilgoconych. 
    • Dzień dobry, Wybór między blachodachówką a panelami na rąbek stojący typu „click” często sprowadza się do kompromisu między czasem realizacji a efektem końcowym. Blachodachówka, szczególnie w wersji modułowej, daje się szybko zamontować, co wynika z jej wymiarów, łatwości transportu oraz prostoty w docinaniu i dopasowaniu do połaci. To rozwiązanie szczególnie chętnie wybierane przy inwestycjach, gdzie liczy się tempo prac i ograniczenie kosztów związanych z robocizną. Panele na rąbek wymagają więcej precyzji – zarówno w przygotowaniu podkonstrukcji, jak i w samym montażu. Montaż tych paneli zajmuje więcej czasu i wymaga większego doświadczenia ze strony wykonawcy, ale efekt wizualny oraz szczelność połączeń przewyższają rozwiązania klasyczne. To rozwiązanie często stosowane przy projektach nowoczesnych lub tam, gdzie dach jest mocno wyeksponowany. W praktyce o wyborze powinien decydować nie tylko wygląd, ale też stopień skomplikowania dachu, dostępność ekipy z doświadczeniem w danym systemie oraz oczekiwania inwestora co do trwałości i estetyki. Przy prostych połaciach obie opcje są funkcjonalne, ale przy bardziej wymagających geometrach panele na rąbek mogą wymagać więcej pracy na detalu. ___________________________________ Panele dachowe na rąbek PD-510 https://pruszynski.com.pl/produkt/pokrycia-dachowe/panele-dachowe-blacha-na-rabek-stojacy/
    • Dzień dobry, chętnie wykonam badania gruntu pod domy jednorodzinne. Mogę też zweryfikować badania geologiczne przedstawione przez sprzedającego. Pomogę w decyzji o zakupie działki. Doradzę co zrobić jak na działce nawiercimy wodę lub co począć jak jej nie ma. Działam w województwach małopolskim, świętokrzyskim i na podkarpaciu. Zapraszam do kontaktu na priv.
    • Dzień dobry, sprawdzę i napiszę odpowiedź na PW. Marcin
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...