Skocz do zawartości

elektrownia wiatrowa, kolektory słoneczne


Gość

Recommended Posts

Jestem zainteresowany budową małej (o mocy kilku lub kilkunastu kW)
elektrowni wiatrowej. Chciałbym uzyskać informację, czy jakiś producent
produkuje takie siłownię i jaka jest ich cena.
Interesują mnie także kolektory słoneczne. Proszę o informacje szczegółowe na temat budowy kolektora oraz o informacje, jakie urządzenia składowe taka instalacja zawiera.
Link do komentarza
Witam!
O kolektorach słonecznych można przeczytać m.in. w BD4/2004. Zapraszamy.
Tekst także w archiwum na stronie https://budujemydom.pl (Słońce pracuje).
Co do elektrowni wiatrowych sprawa jest stosunkowo skomplikowana.
Konieczne jest przygotowanie odpowiedniej wieży (może być pełna lub
ażurowa), trzeba też ustalić wysokość, sposób umieszczenia generatora (na górze lub w podstawie wieży), sposób składania łopat w przypadku zbyt silnego wiatru (składanie lub ustawianie w chorągiewkę).
Jak widac jest wiele czynników mogących wpływac na koszt całego urzadzenia.
Dopiero po zapoznaniu sie z lokalnymi warunkami powietrznymi można starać się oszacować konieczne do poniesienia nakłady.
Link do komentarza
Od siebie dodam również, że czasami wymagana jest również zgoda lokalnego Wydziału Ochrony Środowiska - szczególnie jesli w pobliżu miejsca instalacji znajdują się tereny lęgowe ptactwa lub wieża będzie stała na trasach przelotu gatunków wędrownych. Również istotne są wyniki pomiarów hałasu, gdyż turbiny wiatrowe do cichych nie należą.
Warto się poza tym zainteresować, czy Twój lokalny Zakład Energetyczny będzie skłonny odkupić od Ciebie ewentulany nadmiar energii (teoretycznie ma obowiązek, ale trudno jest go wyegzekwować nawet na drodze prawnej). Warto też zapytać o licznik energii, który móze działać w dwie strony - gdy korzystasz z własnej turbiny cofa się, a nalicza jedynie zużycie energii wtedy gdy turbina nie pracuje, lub zapotrzebowanie przekracza jej wydajność. Bardzo ważne jest właściwe określenie warunków terenowych, bo może się okazać, zetam, gdzie zamierzasz ulokować "wiatrak" jego sprawność będzie bardzo niska (np. zmienne wiatry o małej prędkości, częste zawirowania, albo przeciwnie - bardzo silne wiatry o stałym kierunku mogące uszkodzić turbinę) i inwestycja nie będzie się opłacać.
Link do komentarza
Dość tanie, a jeszcze sprawne wiatraki przywożą z zachodu małe, prywatne firmy. Do niedawna przywoziły tylko maszyny rolnicze, teraz także wiatraki. W przypadku awarii dostarczają także części zamienne.
Pozdrawiam
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • No właśnie nie wiem jak podejść do tematu. Konstruktorka przez telefon zbyla stwierdzając że jak 15 cm to musi być dzialowka i można burzyc... to że dom ma ponad 50 lat to jej nie interesowało... bardzo renomowana Pani inżynier... a mi się właśnie wydaje że to nie jest jednoznaczne 
    • Mieszkałem w budynku z lat 70-tych, który miał ścianę działową oddzielającą kuchnie od malutkiego pokoju. Ścianka z gipsowej Pro-monty. I jeszcze ta ścianka była wzmocniona słupkiem z dwóch cegieł. Tylko ten słupek dawano tak głupio, ze mocno w kuchni przeszkadzał. I żeby tę ścianę chociaż wyrównać, bo stołu nie dało się wstawić, jeden z sąsiadów w klatce ten słupek rozebrał. A wtedy temu z góry ugięła się podłoga. Po prostu wstawili inne płyty stropowe niż w projekcie i ten słupek to trzymał.  Musiał zapłacić za całą operację podnoszenia i mocowania tej płyty. Dlatego boję się budynków z tamtych czasów. Połowa mojej rodziny pracowała wtedy w budownictwie i wiem, że to była wolnoamerykanka. Nawet przebiegi linii magistralnych uzbrojenia (rurociągi) są poprowadzone o innych trasach, niż to jest w planach. Koszmar. Dlatego bądź ostrożny, nie umiem Ci podpowiedzieć konkretnie.
    • Tzn 4 kondygnacje łącznie... najpierw garaż i tam jest poprowadzona belka wzmacniająca, potem parter gdzie chce usunac ściankę, potem 1 piętro i tam tak samo 2 pokoje są podzielone z tym że ta scianka na 1 piętrze jest zbudowana z pustakow wapiennych czyli też raczej dzialowka... też 15 cm i na długości 4m ucieka aż 10cm na skos
    • A jaki jest strop? Dopiero teraz do mnie dotarło, że parter i 4 kondygnacje... Coś mi tu źle pachnie. Na górze też jest taka ściana?     Dom 50-letni, czyli lata 70-te. Najgorszy czas dla budownictwa. Wtedy było najwięcej odstępstw od dokumentacji.
    • Witam wszystkich Mam dość sporawy problem z sciana która chce wyburzyc. Dom ponad 50 letni, 4 kondygnacje, brak dokumentacji, sciana na parterze między 2ma pokojami. Nie mam pewności czy sciana jest napewno dzialowa ponieważ intuicja podpowiadała ze 15cm to dzialowa.. z tym że to stare budownictwo i nie wiem czy to ma znaczenie. Wykułem trochę ściany przy stropie... I jest zalane od góry czymś twardym.. ktoś wie co to może być i czy to może być dzialowka? Po wyburzeniu ściany 'nowy' pokój miał by wymiary 4x8,6 Dołączam zdjęcia.     
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...