Skocz do zawartości

elektrownia wiatrowa, kolektory słoneczne


Gość

Recommended Posts

Jestem zainteresowany budową małej (o mocy kilku lub kilkunastu kW)
elektrowni wiatrowej. Chciałbym uzyskać informację, czy jakiś producent
produkuje takie siłownię i jaka jest ich cena.
Interesują mnie także kolektory słoneczne. Proszę o informacje szczegółowe na temat budowy kolektora oraz o informacje, jakie urządzenia składowe taka instalacja zawiera.
Link do komentarza
Witam!
O kolektorach słonecznych można przeczytać m.in. w BD4/2004. Zapraszamy.
Tekst także w archiwum na stronie https://budujemydom.pl (Słońce pracuje).
Co do elektrowni wiatrowych sprawa jest stosunkowo skomplikowana.
Konieczne jest przygotowanie odpowiedniej wieży (może być pełna lub
ażurowa), trzeba też ustalić wysokość, sposób umieszczenia generatora (na górze lub w podstawie wieży), sposób składania łopat w przypadku zbyt silnego wiatru (składanie lub ustawianie w chorągiewkę).
Jak widac jest wiele czynników mogących wpływac na koszt całego urzadzenia.
Dopiero po zapoznaniu sie z lokalnymi warunkami powietrznymi można starać się oszacować konieczne do poniesienia nakłady.
Link do komentarza
Od siebie dodam również, że czasami wymagana jest również zgoda lokalnego Wydziału Ochrony Środowiska - szczególnie jesli w pobliżu miejsca instalacji znajdują się tereny lęgowe ptactwa lub wieża będzie stała na trasach przelotu gatunków wędrownych. Również istotne są wyniki pomiarów hałasu, gdyż turbiny wiatrowe do cichych nie należą.
Warto się poza tym zainteresować, czy Twój lokalny Zakład Energetyczny będzie skłonny odkupić od Ciebie ewentulany nadmiar energii (teoretycznie ma obowiązek, ale trudno jest go wyegzekwować nawet na drodze prawnej). Warto też zapytać o licznik energii, który móze działać w dwie strony - gdy korzystasz z własnej turbiny cofa się, a nalicza jedynie zużycie energii wtedy gdy turbina nie pracuje, lub zapotrzebowanie przekracza jej wydajność. Bardzo ważne jest właściwe określenie warunków terenowych, bo może się okazać, zetam, gdzie zamierzasz ulokować "wiatrak" jego sprawność będzie bardzo niska (np. zmienne wiatry o małej prędkości, częste zawirowania, albo przeciwnie - bardzo silne wiatry o stałym kierunku mogące uszkodzić turbinę) i inwestycja nie będzie się opłacać.
Link do komentarza
Dość tanie, a jeszcze sprawne wiatraki przywożą z zachodu małe, prywatne firmy. Do niedawna przywoziły tylko maszyny rolnicze, teraz także wiatraki. W przypadku awarii dostarczają także części zamienne.
Pozdrawiam
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Naturalny wygląd Podkreśla strukturę drewna – słoje i naturalne usłojenie stają się bardziej widoczne i wyraziste. Matowe lub satynowe wykończenie – wygląda bardziej naturalnie niż połysk lakieru. Oddychająca powierzchnia Drewno zachowuje zdolność do oddychania, co pomaga w regulacji wilgotności w pomieszczeniu. Mniejsze ryzyko wypaczeń przy zmianach temperatury i wilgotności. Łatwa konserwacja i naprawa Nie trzeba cyklinować całej podłogi przy uszkodzeniu – można punktowo odnowić fragment. Regularna konserwacja (np. środkiem do pielęgnacji olejowosków) wydłuża żywotność wykończenia. Przyjemność użytkowania Ciepłe i przyjemne w dotyku – idealne dla osób chodzących boso lub z małymi dziećmi. Mniej śliskie niż lakierowane podłogi. Ekologia i zdrowie Produkty olejowoskowe są często na bazie naturalnych olejów i wosków – bezpieczne dla zdrowia. Brak intensywnego zapachu chemii, przyjazne alergikom.   Osmo to jedna z najbardziej znanych marek oferujących wysokiej jakości olejowoski do podłóg drewnianych (i nie tylko). Produkty tej firmy są bardzo cenione zarówno przez profesjonalistów, jak i osoby samodzielnie wykańczające wnętrza.
    • Zgadza się, dlatego uważam że w skrajnych przypadkach, czyli pewnie dwie noce w roku lepiej dogrzać grzałką, niż przepłacać za większą pompę i martwić się o taktowanie. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Mam człowieka na miejscu. Będzie obserwował.
    • Dziś po południu test obciążeniowy z tego co mi tutaj alert pogodowy wysyła.  
    • To nie do końca tak. Po pierwsze T-CAP nie są jedynymi pompami na rynku, które utrzymują nominalną moc grzewczą w skrajnie niskich temperaturach (-20°C lub mniej). Ale inne o takiej charakterystyce są od nich wyraźnie droższe.  Po drugie, zdolność do utrzymywania mocy nominalnej w trudnych warunkach nie oznacza większej skłonności do taktowania. W praktyce jest wręcz odwrotnie. Taka pompa jest w stanie utrzymać moc nominalną w całym przewidywanym zakresie pracy (mniej więcej od -20 do +15°C). Ale równocześnie to i tak są pompy inwerterowe, czyli z możliwością automatycznego dostosowywania mocy do chwilowych potrzeb. Dla większości pomp powietrze/woda minimum to 30%. Czyli pompa nominalnie np. 9 KW jest w stanie działać w sposób ciągły już z mocą ok. 3 kW.  Natomiast w typowych pompach, których moc spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, też mamy nominalnie np. 9 kW. Ale osiągane dopiero np. przy +7°C na zewnątrz. Natomiast przy -10°C taka pompa będzie miała np. 5-6 kW mocy. Właśnie wtedy będzie potrzebne użycie grzałek. Natomiast przy wysokiej temperaturze zewnętrznej i tak potrzebne będzie wykorzystanie funkcji inwertera. Ale co się stanie, jeżeli wiedząc o spadku mocy wraz z temperaturą zewnętrzną, zdecydujemy się na pompę nominalnie już nie 9 lecz 12 kW? Wtedy powyżej 0°C zakresu regulacji mocy może już zabraknąć.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...