Skocz do zawartości

Ciemny dach


Recommended Posts

Zastanawiam się, czy temperatura powietrza na poddaszu domu, którego pokrycie stanowi ciemna (czarna) dachówka w upalny dzień będzie wyższa niż dachu pokrytego czerwoną dachówką?
Wydajemi się, że to zależy od ocieplenia, ilosci położonej wełny, a nie koloru dachówki. W upalny dzień dachówka
niezaleznie od koloru potrafi sie maksymalnie nagrzać.
Link do komentarza
Cytat

Myślę, że nie ma znaczenia czy to jest dachówka ceramiczna czy cementowa czy blacha, wszystko to się nagrzewa i absolutnie nie izoluje termicznie. To czy na poddaszu będzie piekarnik czy nie zależy od jego ocieplenia icon_smile.gif



I ja również myślę tak jak napisałeś bo widzę jak jest u mnie. Duszno i gorąco jest pomimo tego że dach mam brązowo-czerwony.

Zależy też od tego czy są okna dachowe czy też ich nie ma
Link do komentarza
Mam dach pokryty blachą w kolorze ceglasty mat i jakoś piekarnika nie zauważyłam icon_eek.gif
Moi rodzice mają dach pokryty dachówką ceramiczną w kolorze czerwonym - podwójnie angobowaną i temperatura odczuwalna taka sama jak u mnie.
Obydwa dachy mają pełne deskowanie.

Różnica jest tylko w szybkości wytracania ciepła przez obydwa materiały.
Link do komentarza
Cytat

I racją jest że ciemne kolory bardziej nagrzewają się niż jasne - to już każdy może sprawdzić organoleptycznie icon_wink.gif


Zgadza się, ale myśle, że w przypadku dachu to nie ma znaczenia czy dachówka będzie czarna, czerwona czy tez zielona. Jak się nagrzeje to i tak żadnej z nich się nie dotknie. A temp.na poddaszu bedzie taka sama nie zaleznie od koloru.
Uczestnicze w pewnym sporze. Otóż developer, który bedzie budował dom mojej przyjaciółki twierdzi, że pod czerwonym dachem jest chłodniej niz pod czarnym. Ja twierdze, że najważniejsza jest izolacja, a nie kolor dachówki (sama mam czarny dach) icon_smile.gif
Link do komentarza
U mnie jest blachodachóka ciemny brąz matowy. Pełne deskowanie, brak jakiegokolwiek ocieplenia, sufitów też jeszcze nie ma i nie odczuwam żadnego piekarnika. Za to mam wysokie ścianki kolankowe i tego dachu jest pół na pół ze strychem, gdzie jest dużo cieplej icon_smile.gif

Cytat

Zgadza się, ale myśle, że w przypadku dachu to nie ma znaczenia czy dachówka będzie czarna, czerwona czy tez zielona. Jak się nagrzeje to i tak żadnej z nich się nie dotknie. A temp.na poddaszu bedzie taka sama nie zaleznie od koloru.
Uczestnicze w pewnym sporze. Otóż developer, który bedzie budował dom mojej przyjaciółki twierdzi, że pod czerwonym dachem jest chłodniej niz pod czarnym. Ja twierdze, że najważniejsza jest izolacja, a nie kolor dachówki (sama mam czarny dach) icon_smile.gif


Wg. mnie kolor ma znaczenie, jasne mniej obsorbuję ciepło, ciemne więcej. Tak samo jest w samochodach na słońcu, w ciemnych jest cieplej niż w jasnych. Tak samo mat (pochłania) a połysk (odbija). Wiadomo, że izolacja robi swoje, ale kolor dachu nie jest bez znaczenia.
Fizyki Pani nie przeskoczysz icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Stoją w pełnym słońcu przez kilka godzin dwa samochody, biały i ciemny. I w białym temperatura bedzie o tyle niższa, że będzie to odczuwalne?


Oczywiście, że tak. Kiedyś w programie na Discovery "Pogromcy mitów" to udowodnili:

Cytat

SPINOFF: A black car heats up faster than an identical white car. (From Pilot 2)
CONFIRMED
A fan wrote in and asked a follow up question: "Does the color of a car affect the way it heats up?". The MythBusters used two identical cars, one black the other white and left them both out in the summer heat with thermometers in both. By mid-afternoon the black car had heated up to a temperature of 135 °F while the white car topped off at 126 °F, almost 10 degrees cooler.

Link do komentarza
Cytat

Fizyki nie przeskocze, to oczywiste. Ale wydawało mi się, że przy tak wysokich temperaturach do jakich potrafi nagrzac się dach, to kolor dachówki nie bedzie juz taki istotny. I tak bedzie gorący icon_biggrin.gif


Biała błyszcząca a nawet matowa blacha będzie spokojnie do dotykania w dużym upale, na jej temperaturę ma znaczenie przede wszystkim kolor.

A to jak odczuwamy dotyk metalu lub np. drewna w tym samym kolorze i w takich samych warunkach termicznych (czy jest gorąco czy zimno) jest czym innym. Metal ma dużą przewodność termiczną a drewno małą, metal szybko przekaże nam ciepło (lub zimno) a drewno wolniej. Dlatego milej się dotyka drewna niż metalu icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...