Skocz do zawartości

Rozliczanie prądu 3 - fazy


Recommended Posts

Witam,

Może pytanie powinno być skierowane do zakładu energetycznego ale jak tylko pomyślę że muszę ich o coś znowu zapytać to mnie ciarki przechodzą. Ci ludzie są beznadziejni, zero chęci pomocy, wytłumaczenia czy coś. I jeszcze kurna niezadowolenie że inwestor nic nie wie i nie ma doktoratu z elektryki icon_wink.gif

No ale nie tego miał dotyczyć post. Moje pytanie to sposób rozliczania prądu 3 fazowego w domu. Zawsze myślałem że są dwa liczniki jeden na prąd 1-fazowy i osobny na 3-fazowy. Okazało się jednak że tego nie będzie. Jak wobec tego jest to rozliczane ? Jestem kiepski z fizyki ale czyżby prąd 3-fazowy po prostu mocniej "kręcił" licznikiem ?
A może wogole nie ma znaczenia jakiego obwodu używam tylko jaką moc ma urządzenie ?

Czy z szafki wychodzą osobne kable zasilania jedno i trój fazowego czy może podział powinien być w rozdzielnicy w domu ?

Z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości

Pozdrawiam
nie-elektryk
Link do komentarza
To ile fazowy jest prąd i ile faz wykorzystujesz nie ma w sposób bezpośredni wpływu na rachunki jakie będą wystawiane przez Zakład Energetyczny.

Do skrzynki z zakładu energetycznego zawsze doprowadza się linię 3-fazową. Wszystkie nowobudowane budynki, a przynajmniej ich 99% ma doprowadzoną linię 3 -fazową także do budynku. W rozdzielni w budynku tworzy się połączenia tak aby gdy wysiądzie jedna faza zasilania nie padało wszystko (oświetlenie, gniazdka, etc.).

Licznik jest 3-fazowy i nie ma znaczenia czy korzystasz z jednej czy z dwóch czy z trzech faz. Płacisz za energię dostarczoną w jednostce czasu czyli 1kWh. Zwykła żarówka 100W pobiera 1kW w ciągu 10h swojej pracy.

Fazy mają znaczenie w momencie gdy podłączasz jakieś większe urządzenia o większej mocy np. piekarnik, płytę kuchenną, jakieś duże pompy do wody, itd.

Mając doprowadzoną sieć 3-fazową do budynku zawsze takie urządzenia możesz podłączyć, w przypadku jednej fazy konieczna jest przerubka przyłącza +ew. rozdzielni.
Link do komentarza
Cytat

Moje pytanie to sposób rozliczania prądu 3 fazowego w domu. Zawsze myślałem że są dwa liczniki jeden na prąd 1-fazowy i osobny na 3-fazowy.
A może wogole nie ma znaczenia jakiego obwodu używam tylko jaką moc ma urządzenie ?
Czy z szafki wychodzą osobne kable zasilania jedno i trój fazowego czy może podział powinien być w rozdzielnicy w domu ?


Witam.
wyobraźmy sobie nasz dom w dwóch wariantach. zasilamy budynek który ma planowane zużycie 12kW

warianty:
1.WLZ 3- faz -zabezpieczenie przedlicznikowe 3X20A

2.WLZ 1- faz (pomijając fakt że nie ma takiego wariantu w tabeli ZE) zabezpieczenie będzie- 50A

Chodzi o wyrównanie obciążeń sieci zasilającej.
Tylko jeden kabel YKY 5x...mm2 , podział w domu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. W sprawie doboru polecam skontaktować się na przykłąd z https://www.saunierduval.pl
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
    • ocieplenie dachu pur? odrazu na deski? tylko ze dach to deski membrana papa i blacha bez łąt nie beda sie parzyc deski? ale musze jakas wentylacje zrobic tym bardziej przy ociepleniu?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...