Skocz do zawartości

Rozliczanie prądu 3 - fazy


Recommended Posts

Napisano
Witam,

Może pytanie powinno być skierowane do zakładu energetycznego ale jak tylko pomyślę że muszę ich o coś znowu zapytać to mnie ciarki przechodzą. Ci ludzie są beznadziejni, zero chęci pomocy, wytłumaczenia czy coś. I jeszcze kurna niezadowolenie że inwestor nic nie wie i nie ma doktoratu z elektryki icon_wink.gif

No ale nie tego miał dotyczyć post. Moje pytanie to sposób rozliczania prądu 3 fazowego w domu. Zawsze myślałem że są dwa liczniki jeden na prąd 1-fazowy i osobny na 3-fazowy. Okazało się jednak że tego nie będzie. Jak wobec tego jest to rozliczane ? Jestem kiepski z fizyki ale czyżby prąd 3-fazowy po prostu mocniej "kręcił" licznikiem ?
A może wogole nie ma znaczenia jakiego obwodu używam tylko jaką moc ma urządzenie ?

Czy z szafki wychodzą osobne kable zasilania jedno i trój fazowego czy może podział powinien być w rozdzielnicy w domu ?

Z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości

Pozdrawiam
nie-elektryk
Napisano
To ile fazowy jest prąd i ile faz wykorzystujesz nie ma w sposób bezpośredni wpływu na rachunki jakie będą wystawiane przez Zakład Energetyczny.

Do skrzynki z zakładu energetycznego zawsze doprowadza się linię 3-fazową. Wszystkie nowobudowane budynki, a przynajmniej ich 99% ma doprowadzoną linię 3 -fazową także do budynku. W rozdzielni w budynku tworzy się połączenia tak aby gdy wysiądzie jedna faza zasilania nie padało wszystko (oświetlenie, gniazdka, etc.).

Licznik jest 3-fazowy i nie ma znaczenia czy korzystasz z jednej czy z dwóch czy z trzech faz. Płacisz za energię dostarczoną w jednostce czasu czyli 1kWh. Zwykła żarówka 100W pobiera 1kW w ciągu 10h swojej pracy.

Fazy mają znaczenie w momencie gdy podłączasz jakieś większe urządzenia o większej mocy np. piekarnik, płytę kuchenną, jakieś duże pompy do wody, itd.

Mając doprowadzoną sieć 3-fazową do budynku zawsze takie urządzenia możesz podłączyć, w przypadku jednej fazy konieczna jest przerubka przyłącza +ew. rozdzielni.
Napisano
Cytat

Moje pytanie to sposób rozliczania prądu 3 fazowego w domu. Zawsze myślałem że są dwa liczniki jeden na prąd 1-fazowy i osobny na 3-fazowy.
A może wogole nie ma znaczenia jakiego obwodu używam tylko jaką moc ma urządzenie ?
Czy z szafki wychodzą osobne kable zasilania jedno i trój fazowego czy może podział powinien być w rozdzielnicy w domu ?


Witam.
wyobraźmy sobie nasz dom w dwóch wariantach. zasilamy budynek który ma planowane zużycie 12kW

warianty:
1.WLZ 3- faz -zabezpieczenie przedlicznikowe 3X20A

2.WLZ 1- faz (pomijając fakt że nie ma takiego wariantu w tabeli ZE) zabezpieczenie będzie- 50A

Chodzi o wyrównanie obciążeń sieci zasilającej.
Tylko jeden kabel YKY 5x...mm2 , podział w domu.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam duży problem a mianowicie muszę wypełnić otwór w suficie o głębokości ok 25-20 cm kotwą chemiczną najszczelniej jak się da. Aplikacja może odbyć się od dołu do góry...inaczej sie nie da. Dzióbek do aplikacji ma dlugość 10-15 cm  czyli zostanie pusta przestrzeń 10-15 cm .Jak to zrobić wg Was, żeby wcisnąć tę masę najdalej jak się da, najlepiej do samego końca pod górę. Myślałem, żeby jakimś kołkiem tam to wcinąć ale możnaby jakoś ten "dzióbek " przedłużyć ....? To taka nietypowa sytuacja, co radzicie ?Jakies pomysły ?    Drugie pytanie - czy znacie jakaś kotwę chemiczną dedykowaną do sufitów , dachów ? właśnie z dłuższym "dzióbkiem" do aplikacji? Czy wystarczy zwykła z marketu budowlanego? Aczkolwiek patrzyłem tam to bieda straszna  o doradztwie nie wspominam, bo co jeden sprzedawca to lepsze "porady" daje ...
    • Rozumiem że się niecierpliwisz, ale mnożenie tematów nie ma sensu. Ten pierwszy został zauważony przez tych którzy są na forum w weekendy, ale pewnie nikt nie czuje się na siłach, aby odpowiedzieć. Ja też Ci nie podpowiem, bo znam się na ogrzewaniu podłogowym elektrycznym, a prąd - jak wiadomo - płynie równo dobrze zarówno z górki jak i pod górkę, więc analogii z wodą tu nie ma.  Pewnie dopiero w poniedziałek pojawią się specjaliści.
    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej? 2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam 
    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...