Skocz do zawartości

tzw, dobre sąsiedztwo


Recommended Posts

Jestem właścicielem działki rolnej o pow. 0,18 ha, na której zamierzam wybudować jednorodzinny budynek mieszkalny oraz budynek gospodarczy. W sąsiedztwie w/w działki jest działka o pow. 0,99 ha (właściciel nie jest rolnikiem posiada tylko tą działkę) zabudowana przedwojenną (1925 r.) zabudową zagrodową – dom mieszkalny, budynek gospodarczy.

Czy w związku z powyższym będę spełniał wymagania ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym art. 61 ust. 1 pkt. 1.

Ja uważam, że spełniam te wymagania ponieważ paragraf 3 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie mówi że przez budynek mieszkalny rozumie się budynek przeznaczony na mieszkania mający postać budynku mieszkalnego w zabudowie zagrodowej.
Link do komentarza
Zabudowa działki zakwalifikowanej jako rolna jest możliwa jedynie przez rolnika posiadającego gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 1 ha.(ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego Dz.U. 64/2003) W innym przypadku, budowę na takiej działce można rozpocząć jedynie po odrolnieniu gruntu oraz uzyskaniu warunków zabudowy wydanych przez gminę.

Uprzedzając następne pytanie.

Zgodnie z uprzednio obowiązującymi przepisami, zakończenie budowy i rozpoczęcie użytkowania domu jednorodzinnego nie wymagało formalnego odbioru, a jedynie zgłoszenia budynku do eksploatacji. Z opisu sytuacji wynika, że dom został formalnie dopuszczony do użytkowania, o czym może świadczyć np. zameldowanie właścicieli, wyszczególnienie w podatku od nieruchomości, wpis w księdze wieczystej. Późniejsze przeróbki można ewentualnie zalegalizować występując o nowe pozwolenie na budowę, na podstawie istniejącego projektu zmian. Ważność pozwolenia na budowę wynosi 2 lata do czasu rozpoczęcia budowy, a przerwa w realizacji inwewstycji nie może również trwać więcej niż 2 lata. O dotrzymaniu w/w terminów decydują: zgłoszenier rozpoczęcia budowy oraz wpisy w dzienniku budowy o etapach prowadzonych robót.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
Mam pytanie.Mam w posiadaniu ponad3,5 ha gruntu rolnego na który zostały wydane mi warunki na zabudowę na budynek gospodarczy z zapleczem socjalnym, przystosowanym do hodowli i chowu koni.Jestem hodowcą, mam prawie gotowy projet obiektu( wszystko zgodnie z przepisami i ze sztuka budowlaną).Chciałabym wiedzieć czy sąsiedzi, mogą utrudnić mi otrzymanie pozwolenia na budowę?Cały teren jest rolny.Ja chcę go użytkować zgodnie z jego przeznaczeniem.Nie będzie tam żadnych szkodliwych substancji, przykrych zapachów ani nic co mogłoby utrudnić życie sąsiadom.Doszły mnie słuchy,że zrobią wszystko abym nie uzyskała pozwolenia na budowę ponieważ wybudowali sobie domy na tych terenach, aby być bliżej natury i w spokojnym, z dala od zgiełku miejscu, a tu taka stajnia.Domy sąsiadów to eleganckie wille, które udaja budynki gospodarcze i żaden z nich nie ma w tym terenie żadnego gospodarstwa.Czy mam się bać?Anna
Link do komentarza
Podczas prowadzonej procedury wydania warunków zabudowy, urząd gminny zwracał się do właścicieli sąsiednich działek o zgłaszanie ewentualnych zastrzeżeń do planowanej inwestycji. Jeśli więc nie złożyli oni sprzeciwu, to nie są stroną, która może uczestniczyć w procedurze wydawania pozwolenia na budowę i zgłaszać swoje zastrzeżenia. Pozwolenie na budowę wydawane jest bowiem na podstawie ważnych warunków zabudowy wydanych przez urząd gminny, projektu budowlanego i planu zagospodarowania działki. Plan zagospodarowania działki wykonany przez uprawnionego projektanta powinien uwzględniać wymogi prawa budowlanego, przepisów sanitarnych i przeciwpożarowych - w tym przypadku głównie pod kątem zachowania wymaganych odległości od budynków mieszkalnych. Jedynie niespełnienie tych wymagań może stanowić podstawę do wstrzymania planowanej inwestycji.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień dobry, Nasze zalecenia dotyczące montażu blachy trapezowej TP-26 SUPER: MONTAŻ - Konstukcja wsporcza z łat drewnianych 40×50 mm, 40×60 mm, 32×100 mm montowanych w maksymalnym rozstawie 350 mm mierzonym od tych samych krawędzi. - Należy sprawdzić i jeżeli to konieczne przeprowadzić jej niwelację zapewniającą kąty proste na połaci oraz jej równą płaszczyznę. - W części okapowej rekomendowane jest użycie pasa nadrynnowego zaciągowego jako elementu nośnego do montażu arkuszy. Arkusze należy przygotować, wykonując w ich części startowej tzw. zaciąg, element zaczepowy o pas. - Mocowanie arkuszy w górę fali w rozstawie wkrętów maksymalnie co 700 mm, za pomocą wkrętów samowiercących typu TORX 4,8 x 60 mm w kolorze pokrycia. Należy zwrócić uwagę na siłę dokręcenia wkrętów, powinna zapewnić odpowiednie przyleganie arkusza do podkonstrukcji bez wgniecenia górnej części fali. Należy odpowiednio wyregulować siłę dokręcenia wkrętów używając do tego np. sprzęgła wkrętarki. - Zaleca się wykonanie wlotowej szczeliny wentylacyjnej okapu o przekroju min. 200 cm2 /1mb oraz w celu jej zabezpieczenia przed owadami i gryzoniami wykonanie specjalnej obróbki z blachy perforowanej. - Zalecana wylotowa szczelina wentylacyjna powinna mieć przekrój czterokrotnie mniejszy od wlotowej, licząc na jedną stronę połaci ( 50 cm2 /1mb). Zapewnia ją pozostawienie 60 mm szczeliny pomiędzy arkuszami przeciwległych połaci w kalenicy oraz obustronny montaż listwy podkalenicowej, w której specjalnie zaprojektowania perforacja zapewnia optymalny przepływ powietrza, chroniąc kalenicę przed wdmuchiwaniem wody opadowej i śniegu. Listwa podkalenicowa do TP26 SUPER jest także elementem nośnym do montażu obróbki kalenicy np. PROSTA PLUS. CIĘCIE - Do cięcia blach należy używać nożyc elektrycznych z głowicą rotującą. Po zakończeniu montażu bezwzględnie oczyścić powierzchnię z opiłków, wkrętów itp. W przypadku uszkodzenia powierzchni należy jak najszybciej wykonać niezbędny (punktowy) retusz, przy zastosowaniu lakieru odpowiedniego z oryginalnym kolorem blach. - W przypadku użycia szlifierki kątowej do cięcia blach powlekanych lub innych materiałów będących w zasięgu powstającego na skutek cięcia strumienia gorących opiłków, następuje utrata gwarancji. Reklamacje nie będą uwzględniane. __________________________ Blacha trapezowa TP-26 SUPER https://pruszynski.com.pl/produkt/blachy-trapezowe/blacha-trapezowa-na-dach/tp26super-blacha-trapezowa-na-dach/
    • Przy kolejnych porządkach tak zrobię, ale mimo to i tak stoi już parę lat. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Komentarz dodany przez Henryk: Jedyny na rynku legalny zestaw do przeróbki szamba. Warunek - trzeba mieć szczelne szambo. Procedura tak jak przy oczyszczalni. Montaż - 1 dzień. W końcu nie śmierdzi, a oczyszczone ścieki wykorzystuje do nawadniania iglaków...
    • To konieczność. Też próbowałem tylko wsuwać, ale wtedy nawet jak się człowiek oprze przypadkowo ręką o taki regał, to się mogą wysunąć. I półki wtedy lecą. Chociaż zaginanie nie jest łatwe. Najlepiej najpierw pod języczek wsuwać ostrze noża i lekko go ugiąć tak, aby później móc złapać koniec małymi kleszczykami i zagiąć już co najmniej o kąt prosty, a najlepiej jeszcze bardziej. Wtedy całość się trzyma, można regał przesuwać, przenosić i nic się nie dzieje.
    • Cenna uwaga, bo ja tych blach nie pozaginałem. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...