Skocz do zawartości

MPZP - możliwość budowy przy granicy


Danthe

Recommended Posts

Witam serdecznie,

mam dosyć nietypowy problem:
zakupiliśmy działkę budowlaną o szerokości ok. 28m z obowiązującym MPZP w którym jest napisane, że nieprzekraczalna linia zabudowy wynosi 15m licząc od krawędzi drogi (droga gminna). Chcieliśmy postawić dom bez garażu, a garaż usytuować jako osobny budynek przy wjeździe na działkę i zbliżyć go maksymalnie do granicy z sąsiadem. Niestety jest to ok. 7-8 m licząc od krawędzi drogi. Dom sąsiada stoi ok. 6 m od krawędzi drogi i ok. 1,2m (w najbliższym punkcie) od granicy naszej działki. Czytałem, że zgodnie z nowymi przepisami w takim przypadku mogę po swojej stronie postawić budynek bliżej niż 3 m od granicy działki, z zastrzeżeniem, że nie bliżej niż 1,5m i nie wyżej i szerzej niż pole wyznaczone przez budynek sąsiada (czyli mogę zbliżyć się do granicy tylko w tym jednym miejscu, w którym teoretycznie zabrania mi budowy MPZP). Moje pytania:
- czy istnieje możliwość postawienia garażu bliżej krawędzi drogi niż mówi MPZP powołując się na powyższe przepisy,
- czy, w przypadku niemożności powyższego, mogę postawić wiatę garażową (bez ścian) bez zachowania tych 15m,
- czy, jeśli powyższe zawiedzie, jest jakakolwiek możliwość odstępstwa od MPZP (uchwała gminy, zgoda wójta, etc.)

Bedę wdzięczny za rzeczową odpoweidź.
Link do komentarza
Cytat

Zapisy w MPZP są "święte" i jedynie zmiana tego planu może umożliwić inny sposób zabudowy.



Hmmm... tak właśnie przypuszczałem. Rozumiem też, że jakakolwiek rozmowa z Wójtem jest bezcelowa, bo nie jest możliwe uzyskanie odstępstwa od tych zapisów. Ale czy w takim wypadku mogę postawić wiatę (bez ścian, jedynie zadaszenie i konstrukcja słupowa, pow. ok. 50m2)? W końcu to przecież nie budynek...

Bo w planie mam następujące zapisy:
1. tereny 11.MR – są przeznaczone pod zabudowę zagrodową, z dopuszczeniem znacznego udziału mieszkalnictwa jednorodzinnego i budownictwa letniskowego,
2. odległość planowanych budynków od najbliższej
krawędzi jezdni na terenie zwartej zabudowy - 15,0 m.

W całym planie jest tylko mowa o budynkach, a z tego co udało mi się wyczytać, obiekt bez ścian nie wypełnia definicji budynku.
Link do komentarza
Dziękuję za informacje. Niestety tego najbardziej się obawiałem, że i tak zadecyduje uznaniowość urzędnika. Czy istnieje jakaś możliwość uzyskania potwierdzenia, że moje zamierzenie jest możliwe do realizacji? Mam obawy, że kupię projekty, zaadaptuję je i wykonam plan zagospodarowania, a potem po wydaniu 10k PLN urzędnik stwierdzi że "sienieda". A po sądach i SKO nie chciałbym się włóczyć...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Spokojnie, nowy czy stary, wszystko jest w porządku. Forum jest od pytań właśnie.       I już wiemy, że można.      Dobrze kombinujesz. Chociaż jeśli w przewodach nie ma gruzu to ja bym to lekkie wydmuchał.        
    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
    • Komentarz dodany przez Jacek80: Eko House - OSZUŚCI !!! Publikują fałszywe "rankingi", sprzedają kiepsko działające oczyszczalnie, kupują pozytywne komentarze i straszą prawnikami za pisanie niewygodnej prawdy na temat ich produktów oraz metod działania. Uważajcie na tych oszustów i manipulatorów!
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...