Skocz do zawartości

Instalacja RTV


muffon

Recommended Posts

Napisano
Witam.
Jak poprowadzic instalację RTV od jednej anteny. Mam zamiar zrobic punkty odbioru (salon + 2 pokoje).Wystarczy założyć rozgałeźacz antenowy "? icon_confused.gif:
Czy może potrzebna jest jakas specjalna antena, wzmacniacz. Co brać pod uwagę ?


Pozdrawiam
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Wszystko zależy od poziomu sygnałuz anteny. W zasadzie może wystarczyć rozgałęźnik antenowy - ale taki chociaż za 10zł - porządniejszy na złącza typu F. instalacja typu gwiazda - antena - rozgałęźnik - kabel do każdego punktu. Oczywiscie rozgałąźnik nie musi być przy samej antenie...
Jak sprawdzić czy wystarczy sygnału? prosto, podłączyć antenę, jeden telewizor i ocenić sygnał, potem wstawić rozgałęźnik, i znowu ocenić, jak się znacznie pogorszy, dać wzmacniacz, jak będzie ok. - wypić piwo po zakończonej robocie. na oko mozna też zrobić inny test - wybrać program na wysokim kanale, podpiąć dodatkowe 20m kabla, co odpowiada ok. tłumieniu jak przy podziale sygnału na dwa telewizory, jak bedzie dobrze, to można włączać dzielnik....
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie temu...
Napisano
jeżeli jest jedna antena, to zakłada się symetryzator, przewodem zchodzi się na strych, tam zakłada sie wzmacniacz (typu AMS lub coś podobnego)- on już ma dwa wyjścia (na dwa TV lub gniazda). Jeżeli jest mało dwa wyjścia to każde wyjście można rozgałęzić jeszcze na dwa- już mamy 4 odbiorniki. Do rozgałęziania stosować najlepiej SPLITERY-o jak najmniejszym tłumieniu, najlepiej 3,5 dB. Na pewno bedzie dobrze.
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Powiem tak,
warto znalezc kogos, kto dysponuje
1) miernikiem do pomiaru poziomu sygnalu - najlepiej z podgladem (moze jakis znajomy konserwator z kablowki). Anten wowczas nie ustawia sie na czuja tylko na moc odbieranego sygnalu oraz jakosc obrazu (odbicia).
2) wiedza z zakresu instalacji zbiorczych anten RTV (popularne AZARTy, Kablowka).

Zeby byc zadowolonym z jakosci odbieranego sygnalu naziemnego z pewnoscia trzeba bedzie:
a) rozeznac sie w rozlokowaniu nadajnikow programow naziemnych (dobry instalator sie zna)
b) dobrac anteny do okreslonych zakresow czestotliwosci (symetryzatory, wkladki - wzmacniacze kanalowe przyantenowe)
c) dobrac odpowiedni wzmacniacz, ktory pozwoli na ustawienie poziomu sygnalow chociaz kilku programow (polecam dosyc drogi ale bardzo dobry wzmacniacz Telkom-telmor http://www.telmor.pl/WK/Main?gr=76&deal=Telmor i UKFu (jesli sluchasz radia)
d) Kupic podwojnie ekranowany kabel koncentryczny np: produkcji INTEG-TOM
e) zaopatrzyc sie w F-ki dobrane do kabla (w zaleznosci od tego czyto jest kabel 0,8 czy 1,15 - złącze F ma inna srednice wewnetrzna na igielit)

Polecam sklepy ZURT, w ktorych mozna znalezc wszystkie potrzebne do instalacji RTV w domkach jednorodzinnych urzadzenia (lacznie z masztami, uchwytami, antenami, wkladkami przyantenowymi, wzmacniaczami, kablami, f-kami) oraz fachowa pomoc (moge polecic sklep ZURT w Łodzi)

Warto pomyslec o polozeniu kabli do konwertera SAT. Polecam czasze offsetowe LAMINAS . Warto polozyc dwa kable do konwertera (kiedys moze zajdzie potrzeba korzystania z dwoch dekoderow cyfrowych, wiec wystarczy zamontowac konwerter typu TWIN i po sprawie).

Warto dobrze zaplanowac instalacje z jednym centralnym punktem dystrybucyjnym, z ktorego beda wychodzily kable do kazdego z gniazd (najlepiej multiswitchowych, pozwalajacych na zasialnie sygnalem z konwertera dekodera cyfrowego). Mozna bedzie wowczas robic rozne misz-masze i dowolny sposob zasilania gniazd (SAT+RTV, RTV).
Warto zostawic jeden zapasowy kabel antenowy na dach (ANT-ZAP).
A jaeli buduje sie gdzies w miescie spuscic jeden kabel na dol na poziom ziemi ( w ewentualnych celech przyszlej kablowki (CATV))

Wykaz elementów sieci RTV (ceny z 2004 roku)

Nazwa Symbol schematu Cena
[SAT] Czasza OFC1100 169zl
[SAT] zawieszenie Az-El OFZ 1200 39zl
[SAT] stojak uniwersalny 6/4” 50zl
[SAT] Konwerter Twin K1-K2 166zl

[ANT] Antena TV – ATX55 A1 32zl
[ANT] Antena TV – ATX91 A2 48zl
[ANT] Antena UKF – dookólna A3-UKF 18zl
[ANT] Maszt antenowy z uchwytami stalowy 3m 46zl
[ANT] Wkładka przyantenowa – symetryzator WA1 2zl
[ANT] Wkładka przyantenowa – symetryzator WA2 2zl
[ANT] Wkładka przyantenowa UKF – symetryzator WA3 2zl

[WZM] Wzmacniacz główny – WWK-920 906zl
[WZM] Rozdzielacz R1 -zl
[WZM] Sumator TV+SAT – ZWS210 R2 26zl
[WZM] Sumator TV+SAT – ZWS210 R3 26zl

[TRM] Gniazdo końcowe TV/SAT G1 110zl
[TRM] Gniazdo końcowe TV/SAT G2 110zl
[TRM] Gniazdo końcowe TV/SAT G3 110zl
[TRM] Gniazdo końcowe TV/SAT G4 110zl
[TRM] Gniazdo końcowe TV/SAT G5 110zl
[TRM] Gniazdo końcowe TV/SAT G6 110zl

suma= 2192,00 zł

DSC01446.jpg

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Szukam sposobu na czyszczenie historii kredytowej – ktoś testował?
    • Witam  Nie wiem jak zrobić podłoge z płyty OSB  Chodzi mi chce zerwac starą podłoge czyli warstwę betonu pod samą glebę bo jest wilgoci  Po zerwaniu chciałbym położyć płyte OSB na legary tylko jak to zrobić w podłodze idzie rura doprowadzejąca zimną wodę i odpływ a zależy mi na szybkiej pracy bo bym chciał zrobić remont całej kuchni jak najszybciej a wylanie całe wylewki i wyschnięciu trochę to zejdzie  Może ktoś mi podpowie jak to zrobić bezpośrednio na piasku czy zmieszanie piasek z cementem i położenie listw wogule jak to można zrobić od począwszy  Z góry dziękuję wszystkim za odp i pozdrawiam 
    • Ale j/w, jakby ten zasyp miał 20-30 lat, mógłby mieć znaczenie, ale tylko w przypadku pełnego obciążenia typu piętrowy dom zadaszony, gdzie konstrukcja tradycyjna np ze zwykłych pustaków waży ~50 ton. Ale tak jak autor napisał, że 3-4 lata, a rodzimy grunt jest tylko na środku tego obiektu, to j/w, ta obsybka nic nie wnosi. I to, że wyszczególnił z czego są zrobione ściany, że nie ma dachu, tylko samą więźbę, znaczy, że nic tej budowli nie grozi jak się jej odkopie ściany, które są tylko obsypane, a nie ubite. Autor zadecyduje sam, albo poczeka na poradę fachowca, bo ja tylko gdybam, ale zrobiłbym j/w. Kto nie ryzykuje, ten szampana nie pije. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Niestety trzeba zacząć od własnej edukacji, czyli przy zakupie czegokolwiek najpierw powinniśmy zastanowić się, co z tym zrobimy potem, jak się zużyje, znudzi itd.   Na przykładzie papy, ja bym jej nie kupił, nawet za 1 zł całej rolki, bo potem jest problem, trzeba sporo zapłacić, żeby się tego po latach pozbyć, jest alternatywa np. blacha trapezowa, którą oddajemy na złom i jeszcze mamy zwrot na paliwo za transport. 
    • 1. Jeżeli jest taka możliwość to tak, najprostsza metoda wibrowania to opukiwanie szalunków młotkiem, użycie wibratora powierzchniowego, najlepiej wibratora pogrążanego.   2. Jest w małym stopniu, bardziej zagęszczenia prętów w szalunku,  konsystencja wlewnego betonu (plastyczna, półpłynna), temperatury otoczenia (upał, szybsze wiązanie mieszanki). Dostatecznego zroszenia deskowania przed wylaniem.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...