Skocz do zawartości

Techniki betonowania


Recommended Posts

Mam parę pytań związanych z betonowaniem...
Do zabetonowania sciany w ukladzie /patrz załącznik uklad.jpg/

1Jak najszybciej wykonac szalunek scian by ten uklad najpredzej zabetonowac?W jakiej kolejnosci szalowac sciany?Czy mozna zabetonować scianę do połowy?
2Przy betonowaniu stropow na większych powierzchniach nad słupami w ktorym miejscu mozna zakonczyc wylewanie pierwszej czesci-czy idealnie nad slupem czy tez w odleglosci 1-2 metrow za nim?
3Czy podciagi zawsze musimy betonować razem ze stropem?




[/img][size=18][/size]
Link do komentarza
Z postawionych pytań trudno wywnioskować o co właściwie w nich chodzi. Możemy zatem podać jedynie ogólne wskazówki dotyczące zasad betonowania.
- szalowanie ścian najlepiej wykonać przy użyciu systemowych deskowań wielokrotnego użytku
- przerwy w betonowaniu robi się przy poziomym układzie kolejnych warstw
- przy zalewaniu stropów zakończenie etapu betonowania powinno nastąpić w połowie szerokości podpory
- podciągi betonuje się oddzielnie lub łącznie ze stropem w zależności od ich usytuowania i konstrukcji stropu.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Po pierwsze nie widzę twojego załącznika

1...
betonowania do połowy ścian nie zalecam.
teoretycznie jest to możliwe - ale skoro pytasz wnioskuję, że nie masz dobrych wykonawców - więc radzę nie kombinować
Jeżeli tych ścian jest dużo to można je betonować etapami - ale zawsze do poziomu spodu stropu lub belek. Można betonować połowę ścian w 1 etapie a połowę w drugim.
Gdzie robić przerwy powinno się ustalić najlepiej z projektantem lub inspektorem nadzoru - kierownik budowy, lub wykonawca zawsze będzie robił tam gdzie wygodniej a nie gdzie lepiej.

2.. Stropy można betonować etapami. Przerwę najlepiej zrobić w osi ściany (jak w poprzednim poście) - gdy jest układ scian, gdy mamy słupy zalecałbym robić przerwy w 1/3 rozpiętości stropu w strefie minimalnych sił - ale taki przebieg już koniecznie należy uzgodnić z projektantem lub inspektorem (jęśli jest on świadomy w jaki sposób pracuje dany strop)
Każdorazową przerwę roboczą należy zabezpieczyć siatką, a w razie gdy jest nie nad ścianą dozbroić zbrojeniem na ścinanie.

3..To czy podciąg można betonować oddzielnie od stropu - powinien określić projektant. Czasami przy oddzielnym wylewaniu należałoby taki podcią dozbroić na ścinanie.
Generalnie zalecam wylewać razem, szczególnie belki mocno obciążone i o dużych rozpiętościach.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień dobry, Nasze zalecenia dotyczące montażu blachy trapezowej TP-26 SUPER: MONTAŻ - Konstukcja wsporcza z łat drewnianych 40×50 mm, 40×60 mm, 32×100 mm montowanych w maksymalnym rozstawie 350 mm mierzonym od tych samych krawędzi. - Należy sprawdzić i jeżeli to konieczne przeprowadzić jej niwelację zapewniającą kąty proste na połaci oraz jej równą płaszczyznę. - W części okapowej rekomendowane jest użycie pasa nadrynnowego zaciągowego jako elementu nośnego do montażu arkuszy. Arkusze należy przygotować, wykonując w ich części startowej tzw. zaciąg, element zaczepowy o pas. - Mocowanie arkuszy w górę fali w rozstawie wkrętów maksymalnie co 700 mm, za pomocą wkrętów samowiercących typu TORX 4,8 x 60 mm w kolorze pokrycia. Należy zwrócić uwagę na siłę dokręcenia wkrętów, powinna zapewnić odpowiednie przyleganie arkusza do podkonstrukcji bez wgniecenia górnej części fali. Należy odpowiednio wyregulować siłę dokręcenia wkrętów używając do tego np. sprzęgła wkrętarki. - Zaleca się wykonanie wlotowej szczeliny wentylacyjnej okapu o przekroju min. 200 cm2 /1mb oraz w celu jej zabezpieczenia przed owadami i gryzoniami wykonanie specjalnej obróbki z blachy perforowanej. - Zalecana wylotowa szczelina wentylacyjna powinna mieć przekrój czterokrotnie mniejszy od wlotowej, licząc na jedną stronę połaci ( 50 cm2 /1mb). Zapewnia ją pozostawienie 60 mm szczeliny pomiędzy arkuszami przeciwległych połaci w kalenicy oraz obustronny montaż listwy podkalenicowej, w której specjalnie zaprojektowania perforacja zapewnia optymalny przepływ powietrza, chroniąc kalenicę przed wdmuchiwaniem wody opadowej i śniegu. Listwa podkalenicowa do TP26 SUPER jest także elementem nośnym do montażu obróbki kalenicy np. PROSTA PLUS. CIĘCIE - Do cięcia blach należy używać nożyc elektrycznych z głowicą rotującą. Po zakończeniu montażu bezwzględnie oczyścić powierzchnię z opiłków, wkrętów itp. W przypadku uszkodzenia powierzchni należy jak najszybciej wykonać niezbędny (punktowy) retusz, przy zastosowaniu lakieru odpowiedniego z oryginalnym kolorem blach. - W przypadku użycia szlifierki kątowej do cięcia blach powlekanych lub innych materiałów będących w zasięgu powstającego na skutek cięcia strumienia gorących opiłków, następuje utrata gwarancji. Reklamacje nie będą uwzględniane. __________________________ Blacha trapezowa TP-26 SUPER https://pruszynski.com.pl/produkt/blachy-trapezowe/blacha-trapezowa-na-dach/tp26super-blacha-trapezowa-na-dach/
    • Przy kolejnych porządkach tak zrobię, ale mimo to i tak stoi już parę lat. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Komentarz dodany przez Henryk: Jedyny na rynku legalny zestaw do przeróbki szamba. Warunek - trzeba mieć szczelne szambo. Procedura tak jak przy oczyszczalni. Montaż - 1 dzień. W końcu nie śmierdzi, a oczyszczone ścieki wykorzystuje do nawadniania iglaków...
    • To konieczność. Też próbowałem tylko wsuwać, ale wtedy nawet jak się człowiek oprze przypadkowo ręką o taki regał, to się mogą wysunąć. I półki wtedy lecą. Chociaż zaginanie nie jest łatwe. Najlepiej najpierw pod języczek wsuwać ostrze noża i lekko go ugiąć tak, aby później móc złapać koniec małymi kleszczykami i zagiąć już co najmniej o kąt prosty, a najlepiej jeszcze bardziej. Wtedy całość się trzyma, można regał przesuwać, przenosić i nic się nie dzieje.
    • Cenna uwaga, bo ja tych blach nie pozaginałem. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...