Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

MateuszMati

Uczestnik
 • Posty

  9
 • Dołączył

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez MateuszMati

 1. Niedługo będę przed tym etapem. Szczerze wątpię, że ktoś Ci za darmo w wolnym czasie przygotuje porządny projekt. Trzeba iść do firmy, która się tym zajmuje, gdzie będziemy kupować system i być może będą go instalować. W cenie powyższych usług zrobią projekt. Pytanie powinno brzmieć inaczej: którą firmę, instalatora, sprzedawcę polecacie?
 2. Przymierzam się do położenia u siebie w nowo budowanym domu takiego systemu. Kompleksowe systemy dzielą się na dwie kategorie: Działające wg standardu: KNX - znacznie droższe rozwiązanie, ale nie jesteśmy uwiązani do jednego producenta osprzętu Systemy zamknięte - tańsze, ale cały osprzęt musi być od danego producenta Kolejny podział: Systemy rozproszone: każde gniazdko, przełącznik, itd. to oddzielne, niezależne urządzenie. Takie części są droższe i wymagają więcej miejsca w ścianie (większe puszki). Systemy scentralizowane: cała logika jest w centralnym punkcie (z
 3. Sporo jest piecy elektrycznych na rynku. Tutaj masz przykład pieca jonowo-katodowego, ale są też inne alternatywy. Jednak spójrz na jego sprawność: producent chwali się sprawnością 99,98% - to znaczy tyle, że na 1kwh energii elektrycznej uzyskasz 0,9998 kW energii cieplnej. Wynik super, jednak dla mnie to w niczym nie różni się to od ogrzewania elektrycznego. Czy stać Cię na grzanie prądem? Czy masz super ocieplony dom? Inaczej może Cię to sporo kosztować. Alternatywa: czy nie lepiej kupić zwykłą grzałkę elektryczną + zbiornik na wodę. Grzałka kosztuje kilkaset złotych (w zale
 4. A nie zastanawialiście się nad fotowoltaiką bez drogiego falownika? Panele produkują prąd stały, który bezpośrednio możemy oddać np. do grzałki zamontowanej w bojlerze cwu. Koszt instalacji to panele + grzałka na prąd stały. Koszt znacznie niższy i nie tracimy 20% prądu oddawanego do sieci. Faktem jest, żeby bardzo dobrze obliczyć jaką moc potrzebujemy do danego odbiornika. W przyszłości nadmiar tej mocy będziemy magazynować w bateriach, ale póki co to jest daleka przyszłość.
 5. Nie zależy, będę przykrywał tynkiem. Dziękuję za wszelkie uwagi i pozdrawiam :-)
 6. Dzięki, również myślałem o szlifierce, lecz będzie trzeba uważać, żeby nie uszkodzić ytonga na którym one stoją. Niestety mało tego nie ma, więc czeka mnie trochę dodatkowej pracy.
 7. Dom 150m2 użytkowych + garaż 40m2 ogrzewany. Wysokie sufity, więc kubatura trochę większa. Pompy nie wyceniałem jeszcze, te 30tys. to tak szacowałem. Jeśli będzie więcej to już w ogóle to się nie opłaca. Trzeba pamiętać, że pompy trzeba serwisować, a serwisant za darmo nie będzie przyjeżdżać.
 8. Ja u siebie planuję grzać elektrycznie poprzez zbiornik akumulacyjny: Zbiornik akumulacyjny / buforowy na 1000-1500 litrów Ogrzewanie podłogowe wodne Grzałka elektryczna, trójfazowa 10-12kW Zasada działania: Grzałka grzeje wodę w zbiorniku tylko, gdy prąd jest tani, np. w nocy dla G12. System sterowania ogrzewaniem pobiera w ramach potrzeb wodę na podłogówkę (zawory sterowane elektrycznie na rozdzielaczu). Warunek: bardzo dobrze ocieplony budynek. Alternatywa: pompa ciepła + bufor. Z moich amatorskich obliczeń wynika, że pompa powinna grzać taniej niż pomysł z g
 9. Wieńce były szalowane płytami osb. Prawdopodobnie płyty osb były zbyt długo zamocowane, gdyż po ich zdjęciu pozostały ich fragmenty na betonie. Jak je usunąć? Zwykłą szpachelką nie wszystko schodzi, gdyż te "wióry" siedzą dość głęboko. A może nie powinienem się tym przejmować?
×
×
 • Utwórz nowe...