Skocz do zawartości

dedert

Uczestnik
  • Posty

    743
  • Dołączył

  • Ostatnio

  • Dni najlepszy

    1

dedert last won the day on września 16 2019

dedert had the most liked content!

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

dedert's Achievements

Aktywny

Aktywny (3/4)

5

Reputacja

  1. Czy orientuje się ktoś czy siarczan miedzi można dodawać do wcześniej przygotowanego impregnatu? Zrobiłem sobie taki roztwór - 100l wody - 5 kg boraksu - 5 kg kwas borny - 1,85L Anser Borochron - Ambrossio 500 SC 250ml Brakuje tu jak widać miedzi więc dodałem roztwór siarczanu miedzi (1 l wody i 150g siarczanu miedzi) no i jak wcześniej przygotowany impregnat był klarowny to po dodaniu roztworu siarczanu zrobił się mleczny jakby coś się wytrąciło, zrobiła się zawiesina. Co się mogło wydarzyć? Jakis boran miedzi sie wytworzył? W tym wypadku jesli jest to zawiesina z jakichś dwoch substancji to napewno obydwie juz nie wchłoną sie w drewno?
  2. Ok. Sprawdzilem gdzies w internecie odnośnie głębokości zakopywania rur w zależności od rejonu polski. U mnie wschod wlkp wychodzi ok 140 cm poniżej gruntu. Wiec teoretycznie moglbym to zrobić w ścianie piwnicy jak najniżej, blisko posadzki a tam mam 140 cm licząc od dołu otworu okiennego do chudziaka. Więc rura w przepuście byla by ok 135-130 cm poniżej gruntu. Mógłbym jeszcze przy zasypywaniu wrzucić nad rurą płytę xpsa żeby ewentualnie uchronić w tym miejscu przed zamarznięciem. Bo za przepustem w ziemi to można rure już zakopać głębiej na tych 140-150 cm (komunalka bedzie to robic). PE40 zamiast PE32 to tak w razie gdybym chciał mieć kiedys tez na poddaszu użytkowym trzecią łazienkę (moze kiedys dzieci będą chciały z nami mieszkac). I wtedy rury od wodomierza rozumiem że też musza iść grubsze jesli dam PE40?
  3. Az 15cm od gruntu? To jak to robią w domach niepodpiwniczonych gdzie lawa jest z reguły ok 50 czy 70 cm poniżej gruntu i umieszczają rury pod ławą? To tam nie ma 150 cm. Musieli by metr pod ławą je umieścić. U mnie od dołu okna piwnicznego do posadzki jest 140 cm. Jeśli bym wykuł nowy przepust przy posadzce to mialbym rure pe32 jakieś 130cm poniżej gruntu. I zaraz za przepustem moglbym dac kolanko Hawlendo gory do wodomierza
  4. Nie mogę edytować więc musze dopisać. Czy takie doginanie rury pe32 z podgrzewaniem (chyba suszarką) nie wpłynie na jej wytrzymałość? Taka rura ma chyba jakiś swój max.kąt wyginania czyż nie?
  5. Z tym ze zobaczcie ze ta sciana jest wysoka i wąska i nie ma jej co trzymać od góry. Jest to właściwie połówka ściany szczytowej. Startery już są wypuszczone wiec hakis cienki wieniec wolałbym zrobić tymbardziej ze będzie tu pewnie okno. Czyli zostawiam przestrzen 20 cm do desek innymi słowy do granicy dolnej płaszczyzny krokwi.
  6. Mam taką ściankę w garażu, zostały wyprowadzone startery do zrobienia wieńca ściany szczytowej, ale jak widać dość dziwnie się on łączy z domem (łączenie dachu) i zastanawiam się jak zrobić wieniec skośny do tego. Widok z góry - krokwie są odsunięte od przyszłej ściany szczytowej. Prawdopodobnie będzie tu okno (na czerwono). Więc można to wykorzystać i zrobić nadproże ścinając górę wieńca: Lub tak ale to chyba bez sensu: Pozostała szczęść ścianki (na żółto) nie będzie murowana tylko będzie musiała być już jakoś zabudowana : Druga sprawa to wysokość góry wieńca. Czy robić to do deskowania (czyli do samej górnej krawędzi krokwi)czy zostawić jakąś przestrzeń na ocieplenie?
  7. No to juz bardziej logicznie wyglada z tym ze to musiala by być ściana dzialowa a to jest nośna (ta wewnętrzna i stoi na ławie szerokiej na 70 cm więc rura i tak by wychodziła 24 cm od ściany). A teraz zmierzyłem przepust zrobiony przez hydraulika przy ścianie zewnętrznej i jest więcej niż myślałem bo 34 cm. Jedyne co mi przychodzi do głowy to zrobić kolanko przy chudziaku i nie chowac tego w styropianie tylko odgrodzić jakąś kratką żeby mieć dostęp do i widziec czy nic się nie dzieje a w tym miejscu postawić jakas skrzynkę na wodomierz żeby nie było na widoku.
  8. No tak mam z tym że w wypuszczona w przepuście znajduje się ok 20 cm od ściany i nie wiem czy nie będzie to przeszkadzać kiedyś. Może to jakoś zabudować po prostu w większej skrzynce. Jakbym miał puszczony nad ławą nowy przepust poziomy to chyba tez by było 150cm od gruntu
  9. Ale to jest piwnica więc równie dobrze moge zrobic przepust w ścianie na głębokości 60-70cm poniżej gruntu.
  10. Slyszalem ze Hawle są jedne zepszych ale i tak będzie ciężko uciąć jak najbliżej posadzki, i w dodatku ukryć w późniejszej podłodze bo nie wiem jeszcze sam czy będę ocieplał podłogę piwnicy czy korzystał z ciepła ziemi. Wiec pewnie zrobię kolejny przepust z rury 50mm zabetonowanej w murze a PE32 bedzie zapianowana i z zewnątrz zaizolowana masą kmb. Obiło mi się o uszy żeby lepiej unikać połączeń miedzy rurą wychodzącą z przepustu a wodomierzem ale z drugiej strony to mysle że przecież będzie ciężko bo czy ona wychodzi pionowo z posadzki czy poziomo ze ściany to i tak musi być kolano do wodomierza? Czy jest jakieś uzasadnienie do zamiany rury PE32 na PE40?
  11. Juz wiem ze moze byc ciężko blisko uciąć rowno rure która jest wewnątrz przepustu więc chyba wykuje nowy otwor wyżej w ścianie żeby zmiescil się w strefie przemarzania i od razu szedł prosto do wodomierza bez żadnych połączeń. Zastanawiam się tylko nad podloczeniem wody ogrodowej. Wiem ze są przepisy mówiące że długość widzialnego przewodu wodociągowego do ściany za którym jest zawor musi być 2 m, rozumiem ze więcej tez może być? A czy są jakieś mówiące o odległości podlicznika od wodomierza? Obecnie mam przepust w pralni, chociaż wydaje mi się ze lepiej by było wodomierz umieścić kotlowni (bliżej do pieca) ale z kolei nie ma sensu montować zaworu ogrodowego od strony kotlowni i rozciągać pozniej wąż do podlewania wokół domu jesli ogrod bedzie od frontu.
  12. Czyli tak można montować zarówno przy krokwiach na platwiach jak i krokwiach na murłacie?
  13. Myslalem że tak się montuje krokwie do platwi a krokwie do murłaty tak: Ma to jakieś znaczenie? Teraz tak patrzę na to zdjęcie wyżej i nie wydaje mi się żeby te cienkie boczne blaszki bez wzmocnien potrafiły naprostować krokiew która jest przechylona. Predzej w ten sposób jak w poprzednim poście mocujac blachę pionowo.
  14. Pytanie tylko na wkrety czy gwoździe? I zastanawia mnie czemu na jednej ze stron sprzedawcy zlacz pokazują ten sposób montażu: Wydawało mi się ze to powinno leżeć poziomo na górze murlaty
  15. Pytalem sie projektanta i mówi że dach nierozporowy, on by żadnych blach nie dawal, a na rogu platwi w tym dachu dziala bardzo mała siła. W każdym bądź razie coś spróbuję dać mimo wszystko "na oko". Przy platwiach moze jakieś wieszaki:
×
×
  • Utwórz nowe...