Skocz do zawartości

l_g_k

Uczestnik
  • Posty

    4
  • Dołączył

  • Ostatnio

l_g_k's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. Równie dobrze można by się sprzeczać, jaki rodzaj samochodów jest lepszy: miejskie, sportowe, premium, kompakt, 4x4 a może bus? Podobnie z oświetleniem - wszystko zależy od tego, co ktoś chce osiągnąć, w jakim celu i jakim kosztem, stąd zapewne "przeciąganie liny" przez różnych członków dyskusji. Są zastosowania w których LED "nie da rady" (np. oświetlenie w piekarniku) oraz takie, w którym bije wszystko inne na głowę (nowoczesne wzornictwo). Podobnie z opłacalnością: w jednym miejscu najlepiej sprawdzą się świetlówki liniowe w drugim oświetlenie sodowe, w innym LED a jeszcze innym "byle co". Nie inaczej jest z wdrażaniem oświetlenia LED: raz wystarczy zamienić żarówkę na ledówkę, innym razem trzeba przysiąść do CAD, ale znajdą się i tacy, których wymaganiom dogodzi dopiero dobry projektant wnętrz. pozdrawiam
  2. Na rysunku każdy pasek masz niezależnie zasilany ze swojego wzmacniacza osobnym kabelkiem i jest to dobry pomysł. Spotkałem się nawet dla pojedynczych odcinków o większej mocy z wlutowywaniem przewodów zasilających po obu stronach jednego paska albo w jego środku. Obciążalność przewodów to grubszy temat ale wątpię żeby przy 15m dla 3A na żyłę potrzeba było więcej niż 4x1mm2. Z jakiego wzoru wyszło tobie 4mm2?
  3. Jeszcze 10 lat temu nie do pomyślenia... Niestety wielu importerów sprowadza z Chin żarówki za dosłownie 2-3centy za sztukę razem z opakowaniem. Stąd przepalające się gwinty, żarówki wypadające z oprawek i inne przygody. PS. Nie rozumiem skąd takie przywiązanie do światła żarowego, wokół którego wyrosło tyle mitów, że można by o tym napisać pokaźny elaborat.
  4. Najpierw wyjaśnijmy sobie podstawy: 1) W skrócie instalacja musi składać się co najmniej z: - Ogniw wytwarzających prąd elektryczny stały, o innym napięciu niż masz w gniazdkach - Falownika przetwarzającego prąd na taki jak masz w gniazdkach. Jest tańszy od ogniw, ale też kosztuje. 2) Fotoogniwa wytwarzają prąd elektryczny tylko wtedy gdy jest światło (słońce), dlatego należy je ustawiać zawsze NA POŁUDNIE! 3) Najwięcej prądu jest wytwarzane gdy domownicy są w pracy/szkole itd. Najwięcej prądu zużywa się gdy domownicy wracają do domu. Czyli: trzeba prąd albo magazynować co wymaga dodatkowych inwestycji i miejsca albo odsprzedawać elektrowni za np. 80% wartości. Zmagazynowanej energii też nie odzyskasz w 100% więc to wcale nie jest zły pomysł. Zwłaszcza jeśli nie chcesz przeznaczyć miejsca na akumulatorownię, lub nie masz dwóch jeziorek umiejscowionych na różnych wysokościach :-) Jednak nikt za ciebie nie skontaktuje się z zakładem energetycznym. Jak się czegoś dowiesz to proszę wrzuć na jakich zasadach to funkcjonuje w twoim mieście.
×
×
  • Utwórz nowe...