Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

rafal28

Uczestnik
 • Posty

  8
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O rafal28

 • Ranga
  Początkujący
 1. rafal28

  Pytanie led RGB

  Dzieki za odpowiedź, średnica przewodu przy 12V i mocy paska pięcio metrowego 36W, spadek napięcia z kalkulatora ze strony http://enterius.pl/wsparcie-techniczne/kal...ewodow-dla-led/ wynosi 0.39 , natomist przekrój powinien być 4mm. Czy można ten jeden przewód zamienić na zasilanie z dwóch stron pięciowego paska przewodem o mniejszej średnicy, jeśli tak, to jakiej.
 2. rafal28

  Pytanie led RGB

  Ktoś podpowie??
 3. rafal28

  Pytanie led RGB

  Witam, dopiero teraz mam czas aby się za to zabrać i chciałbym powrócic do tematu led rgb. Układ oświetlenia wygląda w taki sposób, że w piwnicy mam sterownik led rgb montowany na szynę DIN. Na piętrze mam podwieszany sufit i tam chcę użyć led rgb 40mb. Obciążalość sterownika to 24A na kanał. Jeżeli dobrze rozumiem wcześniejsze posty, to najlepszym wyjściem jest poprowadzenie cienkiego kabelaka np. 4x1mm od sterownika do sufitu znajdującego się na piętrze. Tam montuję wzmacniacz rgb np. taki : http://allegro.pl/wzmacniacz-rgb-mini-144w...5582210717.html Do niego podłączam zasilacz 12v dc np. taki: http://allegro.pl/zasilacz-modulowy-montaz...5770660653.html Teoretycznie przy 144W wzmacniacza rgb, mogę podpiąć do 4 pasków rgb 36W (5 metrów), czyli dla odcinków 8x5m potrzebne mi dwa wzmacniacze rgb i dwa zasilacze 12v dc 200W. Moje zasadnicze pytanie dotyczy samego połączenia pasków. Jak dobrze rozumiem ze wcześniejszych postów, pierwszy odcinek 5m podłączam do wzmacniacza rgb cienkim kabelkiem np. 4x1mm. Drugi odcinek 5 metrów, który będzie zaczynał się za pierwszym paskiem, ze względu na spadek napięcia, będzie musiał być zasilony przewodem 1mm. Trzeci odcinek 5 metrów, który będzie znajdował sie za drugim paskiem, w odległości 10m od wzmacniacza rgb, ze względu na spadek napięcia, bedzie musiał być zasilony kabelkiem 2,5 mm. Odpowiednio czwarty pasek 5m, oddalony o 15 metrów od wzmacniacza rgb, ze względu na spadek napięcia, będzię musiał być zasilony kabelkiem 4mm. Moze to brzmi skomlikowanie, plan jest poniżej. Czy dobrze to wszystko rozumiem? Czy wcześniej podawane przezemnie przekroje kabelków zasilających do pięcio metrowych pasków (1mm, 2,5 mm, 4mm) muszą być w liczbie razy cztery? Chodzi mi o to, że jeżeli dobrze rozumiem ze wcześniejszych postów, przekrój ten dotyczy linii zasilającej, tzn "+". W pozostałych żyłach tzn r,g,b przekroje mogą być już małe, np. 1mm? Co z łączeniem z dóch stron, czy jest konieczne w takim schemacie? Bardzo dziękuje za podpowiedzi.
 4. rafal28

  Pytanie led RGB

  Dzieki raz jeszcze za wytłumaczenie, bardzo mi pomogłeś.
 5. rafal28

  Pytanie led RGB

  Super to teraz wszystko wytłumaczyłeś... ale mam kolejne pytanie. Na pasku led RGB mamy cztery piny: "+", R,G,B. Rozumiem, że "+" to zasilanie 12V. R to plus koloru red, G to plus koloru green, B to plus koloru blue. Po każdej z tych ścieżek płynie max prąd 1A (mowimy o 5 metrach). Gdzie jest ta wspólna ścieżka "-" o której pisałeś wcześniej? Ta w której będzie płynąl prąd 3A. Bardzo dziękuję za pomoc...
 6. rafal28

  Pytanie led RGB

  Bardzo dziękuję za pomoc. Mógłbyś mi jeszcze wytłumaczyc kwestię jak płyna prądy w takim pasku RGB? Chodzi mi o to, że mając pasek o długości 5m i mocy 7,2W/m otrzymuję wartość natężenia prądu 3A. Czy to jest prąd, który płynie tą ścieżką "+" na tasmie RGB? Jak policzyć prądy płynące w ścieżkach R,G,B?
 7. rafal28

  Pytanie led RGB

  Przepraszam za link, ten powinien działać: http://www.pclabor.synology.me/labor/stref...ka/19-tasma-led
 8. Witam, chciałbym podświetlić taśmą led RGB ok 40mb. Taśma 12V 150 led SMD 5050. I tak, jeśli dobrze rozumiem: 7,2 W/m daje 288W przy 40m Jeden duży zasilacz 400W Chciałbym sterować tym światłem z jednego sterownika Led rgb - Pytanie o LED RGB Zgodnie z powyższym schematem, jeden pasek zasilam ze sterownika, pozostałe siedem pasków zasilam z osobna z osobnych wzmacniaczy, zasilanych z dużego zasilacza Łączna moc będzie 288W, dzieląc to na 12V, otrzymuje prąd 24A. Schemat połączenia ze strony: http://www.pclabor.synology.me/labor...a/19-tasma-led punkt 4 Sterowniki mają 12A. Moje pytanie, czy stosując wzmacniacze RGB odciążąm w ten sposób sterownik, który sie nie spali? Czy taki 12A wystarczy w moim przypadku? Skoro każdy pasek będzie miał swój wzmacniacz, max prąd przez niego płynacy będzie wynosił 3A, przewody od dużego zasilacza do poszczególnych wzmacniaczy RGB mogą mieć przekrój 1mm? Jaki przekrój mają mieć przewody od poszczególnych kolorów R,G,B między wzmacniaczami a samymi paskami? Czy przy takim sposobie połączenia należy łączyć początki i końce taśm led? Może same kolejne taśmy należy w jakiś sposób łączyć? Bardzo dziękuję za pomoc...
×