Skocz do zawartości

saabina2

Uczestnik
  • Posty

    16
  • Dołączył

  • Ostatnio

Wszystko napisane przez saabina2

  1. Opłata legalizacyjna za samowolę budowlaną wynoszącą w przypadku domu jednorodzinnego 50,000 zł to nie to samo co kara za samowolę??? przykład: dobuduję nielegalnie altankę do domu jednorodzinnego i dowie się o tym nadzór budowlany. A ja nie będę chcieć tego legalizować tylko wolę to rozebrać, bo nie mam 50.000 zł. Dokonuję więc zgodnie z procedurą rozbiórki i dostaję pewnie karę finanowową? Jakiej wysokości są kary finansowe za samowolę budowlaną?Bo rozumiem, że kara i opłata legalizacyjna to nie jest to samo. I kto je nakłada-sąd czy nadzór budowlany? Dziękuję za odp.
  2. Dziękuję za odpowiedź. Generalnie gdyby nie bacznie obserwujący nas sąsiedzi, rozebrałabym taras i już, ale.... Musi być wszystko legalnie, nawet z durnym tarasikiem. Dzwoniłam też do nadzoru budowlanego i też powiedziano mi tak jak w starostwie, że na rozbiórkę tarasu musi być pozwolenie z całą procedurą. Zarówno starostwo ja i nadzór budowlany argumentują to tym, że jest to taras betonowy (gdyby był drewniany, to zgłoszenie) trwale związany z gruntem i domem jednorodzinnym i muszą wiedzieć czy rozbiórka nie osłabi domu. Taras nie jest zabytkiem itp. I jak takie ich stanowisko, to będą robić pod górkę...
  3. W starostwie tam gdzie wydają pozwolenia stwierdzili, że na rozbiorkę tarsu potrzeba jest pozwolenie. Do pozwolenia załączyć mam opis prac rozbiórkowych, mapa z ustutuowaniem tarasu i najlepiej projekt domu. ??? ??? Jestem zdziwiona. To trzeba wypełnić te formlności czy nie trzzeba???
  4. Czyli jeżeli na mojej ziemi rolnej zostanie uchwalony MPZP na cele inne niż rola to nadal póki właściciel ziemi nie będzie chciał jej użytkować inaczej, to nikt go do tego nie zmusi???
  5. Prosze o wyjaśnienie mi jednej kwestii. O co chodzi z tym,że MPZP lub wydane WZ zmieniają przeznaczenie działk???? taki przykład: X ma np.działkę rolną w ewidencji figurującą jako RV i jest ona użytkowana rolniczo od wielu lat. Jest ustalany MPZP o czym X się nie interesował. w nowym palnie działka rolna X ma przeznaczenie na budownictwo przemysłowe lub coś innego niż rola o czym X dowiedział się po jakimś czasie. Czy to oznaczaa, że jeżeli X nie wniósł żadnych zastrzeżeń w określonym terminie co do tego MPZP nie może dalej użytkować działki rolniczo i działka przestnie widnieć w ewidencji gruntów i budynków jako R? Proszę o wyjaśnienie tego.
  6. Właściciel ma działkę rolną z zabudową zagrodową czyli dom i budynki gospodarcze oznaczone w ewidencji B-RVI. Proadzi niewielkie gospodarstwo rolne. Chce rozbudować dom jednorodzinny na terenie działki zagrodowej o dodatkowe pomieszczenie. Wystąpił o wz dla rozbudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego i takie otrzymał. Jeżeli właściciel uzyska pozwolenie na rozbudowę domu na tych wz czy ziemia rolna zostanie wylączona z produkcji rolnej i przestanie być użytkiem rolnym oznaczonym B-RVI??? Chodzi o to, by tak się nie stało i działka nadal po rozbudowie domu moglabyć użytkiem rolnym. 1.Tylko czy do tego nie należało wystąpić o wz dla zabudowy zagrodowej??? Czy trzeba wystąpić o nowe wz aby grunt pozostał użytkiem rolnym B-R??? 2. Czy samo uzyskanie wz na rozbudowę nie uwzględniającą w treści zabudowy zagrodowej dla rolnika indywidualnego może sprawić, że ewidencja przekształci grunty z B-R na B jeżeli jest tam prowadzone gospodarstwo rolne?
  7. W przypadku gdy do istniejącego już domu jednorodzinnego będzie dobudowane jedno pomieszczenie (pokój 30 m2), ale nie będzie wykończone tylko w stanie surowym z dachem i nie będzie użytkowane czy należy zapłacić podatek od tego niewykończonego i nieużytkowanego pomieszczenia? Czy w tej sytuacji do opodatkowania zgłaszam nową powierzchnię dopiero gdy pomieszczenie zostanie wykończone i użytkowane?
  8. 1. W 2013 r X wystąpił o warunki zabudowy dla działki. W tych WZ było pozwolenie na dach dwuspadowy skośny. Po dwóch latach X wystąpił o zmianę wz w kwestii dachu, a mianowicie, by dach mógł być płaski i takie otrzymał. Czy w związku z tym, że warunki zabudowy w kwestii dachu zostały zmienione z dachu skośnego na płaski oznacza to, że pierwsze warunki zabudowy co do skośnego dachu są nieważne??? X jednak chciałby wybudować dom ze skośnym dachem i czy musi występować ponownie o zmianę warunków zabudowy? 2.X wystąpił o wz dla działki dla inwestycji polegającej na rozbudowie domu - rozbudowa domu do 40 m2 powierzchni zabudowy. Warunki zabudowy zostały wydane tylko dla tych nowych 40 m2 czy dla starej części domu także??? Przykład: Wz dotyczące rozbudowy domu jednorodzinnego mówią o dachu płaskim, a na starej części domu jest dach skośny. X chce zrobić dach płaski na części nowej i starej domu. Czy musi zatem wystąpić o nowe wz (przebudowa domu jednorodzinnego???) dla starej części?
  9. Dziękuję za odpowiedź. Ale czy do przebudowy dachu najpierw będą potrzebne warunki zabudowy? Bo planu miejscowego brak.
  10. Na domu mam stary dach z eternitu i stare belki, wszystko trzeba wymienić. Przy okazji tej wymiany chciałabym zmienić kąt nachylenia dachu na mniejszy, bo w tej chwili dach jest bardzo skośny. Wiem, że na taką przebudowę potrzebne jest pozwolenie na budowę. A wcześniej warunki zabudowy??? Dom stoi na gruncie gospodarstwa rolnego, jest elementem zabudowy zagrodowej, działka ozanczona jako B-R. Czy muszę występować o warunki na przebudowę dachu domu jednorodzinnego w zabudowie zagrodowej (gdzie muszę spełnić szereg wymogów jako rolnik) czy na przebudowę dachu wstarczą "zwykłe" warunki zabudowy? chodzi o to, żeby działka nadal pozostała ozanaczona B-R.
  11. Muszę rozebrać taras, betonowy, wyłożony płytkami o pow.20m2. Czy potrzebuję na to pozwolenia na rozbiórkę? Jeśli tak czy do lrgalnej rozbiórki tarasu są porzebne warunki zabudoy, albo mapki sytuacyjne?
  12. Czy nadzór budowlany przyjeżdża do odbioru budynków jednorodzinnych po zgłoszeniu zakończenia budowy? Albo do odbioru rozbudowy domy? Znajomi, którzy się budowali mówią, że do nich nikt nie przyjechał ani na zgłoszenie o zamiarze budowy ani na zakończenie i robót i odbiór? W praktyce ponoć najczęściej jeżdźą na donosy, wypadki lub inwestycje publicze lub jakieś duże budowy. Czy ma ktoś doświadczenia w tej sprawie?
  13. bajbaga napisał: Występując o PnB należy zaznaczyć, że chodzi o rozbudowę budynku mieszkalnego w istniejącej zabudowie zagrodowej rolnika indywidualnego. Czy we wniosku na pozwolenie o budowę mogę napisać to, co Pan wskazał powyżej??? Pani projektant powiedziała mi, że we wniosku pozwolenia na budowę będzie musiała wpisać dokładnie to, co jest w tytule warunków zabudowy czyli "budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego" i nie może dodawać samowolnie fragmentu "w istniejącej zabudowie zagrodowej rolnika indywidualnego", bo nawet jeśli tak zrobi, to taki wniosek odrzucą bo nie jest zgodny z wz. Ale zdaję sobie sprawę, że pani projektant też może nie mieć racji. I proszę jeszcze o wyjaśnienie kto/co decyduje w mojej sytuacji w jaki sposób gruntowo zostanie oznaczony teren po rozpoczęciu budowy (treść pozwolenia na budowę, ewidencja gruntów na podstwie zapisów geodety?). Znalazłam takie zdanie: W ewidencji gruntów status gruntu zmienia się na B w przypadku zabudowy działki. Ale rozumiem, że w mojej sytuacji nadal będzie B-R a nie samo B, bo grunt zabudowany leży na gruncie gospodarstwa rolnego? Geodeta, który ma zająć się tym wytyczeniem itd. powiedział mi, że on dla dobudowanego budynku wpisze B-R ale nie wie czy to napewno "przejdzie" w ewidencji, bo miał już sytuację, że według niego powinno być B-R, a w ewidencji odrzucono to na podstawie pozwolenia na budowę stwierdzono, że musi być samo B. Przepraszam,że tak gmatwam sprawę, ale nie rozumiem tych wszystkich definicji i zwrotów i przepisów. geodeta, projektatnt i urbanista urzędowy mówią co innego.Ktoś nie ma racji. Dlatego szukam opinii na forum. Bo nie mogę dopuścić do tego, bym dostała meeeega podatek od nieruchomości stojących na B tylko dlatego, że coś na kaimś etapie zrobiłam nie tak i dobudowanie pokoju będzie tak kosztowne, że niewarte.
  14. Panie Cezary Budujemy Dom - budownictwo i instalacje: Z decyzji właśnie NIE WYNIKA , że rozbudowa dotyczy budynków zagrodowych. WZnic nie mówią o zabudowie zagrodowej ani o byciu rolnikiem stąd były obawy czy nadal działka będzie traktowana jako użytek rolny.
  15. Panie bajbaga, proszę jeszcze o wyjaśnienie: 1.Jeśli tak właśnie zrobię jak jest zacytowane powyżej występując o pozwolenie na budowę to czy mimo to nie odrolnią mi tej działki, bo stwierdzą np.,że sugerują się tym co jest w warunkach zabudowy, a tam nic nie ma o zabudowie zagrodowej? 2.Czy bezpieczniej napisać nowy wniosek o wydanie WZiZT tytułując go tak jak Pan napisał"rozbudowa budynku mieszkalnego w istniejącej zabudowie zagrodowej rolnika indywidualnego" i dopiero wtedy dokumenty do PnB? Chodzi mi o to co teraz zrobić, żeby działka nadal była użytkiem rolnym, bo w przeciwnym razie stracę status rolnika, bo będzie mi brakować roli. Chyba, że przy tych wz tylko grunt pod nowym budynkiem czyli 40 m2 będzie odrolniony i oznaczony jako B, a reszta działki nadal pozostanie B-R ??? (tak mi powiedzieli w urzędzie gminy, ale stwierdzili jednocześnie, że nie są tego pewni...) Geodeta mówił mi, że miał niedawno przypadek, że na mapie zaznaczył, że nowo wybudowany dom mieszkalny jest na gruncie B-R, a starostwo kazało zmienić na B, bo w warukach zabudowy nic nie było o zabudowie zagrodowej. Z góry Dziękuję z a rady
  16. Mam gospodarstwo rolne 1,3 h z istniejącym już domem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi (stodoła, budynek inwentarski itp.) W podatku rolnym teren zabudowany oznaczony jest jako B-R użytki rolne zabudowane. Być może to fachowo nazywa się to zabudową zagrodową. W każdym razie chcę dobudować do tego istniejącego już domu pokój o pow.zabudowy 40 m2. w 2013r. wystąpiłam o warunki zabudowy gdzie we wnoisku do waruków wpisałam "rozbudowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego". Warunki takie dostałam. Ale jest w nich napisane (w analizie terenu) coś takiego: teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze. Powyższe wynika z faktu iż działka objęta wnioskiem stanowi grunty BRVI, SVI, RIV, RV". Martwią mnie te cele nierolne, ponieważ dotąd płacę podatek rolny, a wszystkie zabudowania są na użytkach rolnych. Jeżeli teren zostanie wyłączony z produkcji rolnej to mogę stracić status rolnika i będę mieć duży problem gdyż za budynki gospodarcze będę mieć kilka tysięcy rocznie do zapłacenia. W urzędzie gminy, twierdzą, że jedynie owe 40 m2 nowe zabudowy zyska status B i przestanie być użytkiem rolnym, ale nie są tego pewni... A może sęk w tym, że powinnam była wystąpić o rozbudowę budynku mieszkalnego w zabudowie zagrodowej? czy źle wystąpiłam o wz? Czy dobudowa tego pokoju z takimi wz nie mówiącymi nic o zagrodzie czy byciu rolnikiem może odrolnić mi całą działkę? czy tylko teren 40 m2 pod nową zabudową?Czy ktoś umie odpowiedzieć mi co to wszystko może oznaczać? Przecież w urzędzie gminy do wniosku o wz załączyłam mapkę i widać, że jest to ziemia rolna z polem dookoła. Nie wiem, dlaczego nikt w gminie nie zapytał o tym czy mam tam gospodarstwo tylko wpisują coś o odrolnieniu. Dziękuję za porady.
×
×
  • Utwórz nowe...