Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Zbigniew46

Uczestnik
 • Posty

  5
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O Zbigniew46

 • Ranga
  Początkujący
 1. Skoro teren jest zalewany i ogólnie z tego co piszesz podmokły to zalecam badania geotechniczne, gdyż głębiej mogą być grunty organiczne (torfy, namuły), które nie nadają się do posadowienia budynku. Zrobisz jak uważasz, ale koszt badań geotechnicznych to 800-1000 zł, a koszt budowy całego domu od 200 tys w górę, wiec różnica jest widoczna...... W razie pytań pisz na prywatną wiadomość. Na terenie Górnego Śląska mam firmę, która przeprowadzi takie badania.
 2. Zamiast posadawiać na studniach czasami bardziej opłacalna jest wymiana gruntu. Wszystko zależy od miąższości wymienianej warstwy, głębokości jej zalegania, poziomu zwierciadła wody, a także tego czy w pobliżu jest już jakaś istniejąca zabudowa. Poniżej artykuł w jaki sposób się to odbywa: http://ladnydom.pl/budowa/1,106571,3526085.html W razie pytań proszę pisać na prywatną skrzynkę postaram się pomóc.
 3. Oczywiście, że warto wg mnie to jedne z najlepiej wydanych pieniędzy i nie mówię tego tylko dlatego, że moja firma przeprowadza takie badania na terenie Górnego Śląska i okolic, ale po prostu takie badania dają pewność Inwestorowi, że dom, który wybuduje będzie służył mu latami. Niektórzy ludzie potem się dziwią dlaczego nagle na wykończonym domu pojawiają się pęknięcia i zarysowania. Otóż to nie wina materiałów i wykonania. Cały budynek pracuje i zawsze częściowo pod wpływem obciążenia osiada. Jeśli te osiadania nie są równomierne logicznym jest, że gdzieś musi pęknąć. Wcześniej przeprowadzone badania geotechniczne pozwalają na odpowiedni wybór rodzaju fundamentu (ławy, płyta fundamentowa, posadowienie na studniach, na palach itd), a także odpowiednie zaprojektowanie fundamentów. Znając rodzaj gruntów, ich parametry, głębokość zalegania zwierciadła wody konstruktor dokładnie wie w jaki sposób zabezpieczyc dom przed tego typu rzeczami. Bez badań geotechnicznych jest to tzw. "szablonowe projektowanie", a jak wiemy nie każdy szablon jest odpowiedni. Koszt takich badań waha się w granicach 800-1000 zł. W razie pytań jestem do dyspozycji. Proszę pisać na prywatną skrzynkę. Pozdrawiam budujących
 4. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych (Dz.U. 2012 poz. 463). http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20120000463 Zgodnie z którym: "4. Kategorię geotechniczną całego obiektu budowlanego lub jego poszczególnych części określa projektant obiektu budowlanego na podstawie badań geotechnicznych gruntu, których zakres uzgadnia z wykonawcą specjalistycznych robót geotechnicznych." Do tej pory kategorię geotechniczną określał projektant na podstawie swojej wiedzy i sam podejmował decyzję o konieczności wykonania badań gruntu.
 5. Owszem czasami warto sprawdzic takie informacje, są one jednak bardzo ogólnikowe. Budowa geologiczna, a co za tym idzie parametry gruntów i rodzaj gruntów, a także poziom zwierciadła wody mogą znacząco odbiegac od tego co zastaniemy faktycznie na naszej działce. Ja osobiście zalecam wcześniejsze badania tzn. przed zakupem działki jeśli takowych nie ma. Natomiast jeśli już zdecydujemy się na zakup działki "w ciemno" to musimy się potem liczyc z różnymi przykrymi niespodziankami jak np. grunty organiczne (torfy, namuły), plastyczne grunty, nasypy (które nie są zagęszczone). Wszystko to wpływa potem na koszt realizacji inwestycji. Poza tym zgodnie z obowiązującym prawem, od 29 kwietnia 2012 roku dla obiektów wszystkich kategorii geotechnicznych, w tym dla domów jednorodzinnych, konieczne jest sporządzenie opinii geotechnicznej. Jest to wymagany dokument do uzyskania pozwolenia na budowę.
×
×
 • Utwórz nowe...