
pecet0
Uczestnik-
Posty
16 -
Dołączył
-
Ostatnio
Wszystko napisane przez pecet0
-
jak widzę finansowo? nie wiem nie porównywałem jeszcze cen jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami drzew pasowałoby pewnie wysłać zapytanie do paru tartaków o wycenę jak sobie liczą za sosnę, jak za świerka, jak za modrzew, a jak za skandynawskie tylko na dobrą sprawę później jak sprawdzić czy w tartaku nacięli "kantówki" z tego drzewa czy innego. tzn, mógł to inaczej przykręcić aby mu nie łódkowały?
-
to tu mnie zaskoczyłeś, ale dobrze wiedzieć
-
Wszystko ok, tylko tak jak zacząłem pierwszy post cytując artykuł w którym było napisane że do budowy tarasów stosuje się głównie drzewo krajowe - sosnę. Do założenia tego tematu kierowało mnie głównie wybór drzewa konstrukcyjnego (o ile deskę planuję dać modrzew) to czy cała reszta też mogłaby być taka jak napisał ktoś w tym artykule sosna. Na innym forum mnie "straszyli" że legary sosnowe (a nie modrzewiowe) to jest zrobienie tarasu na okres 8 lat, a później trzeba wszystko zrywać od nowa bo drzewo które głównie stosuje się na krokwie/murłaty w domach nie nadaje się na tarasy niezadaszone.
-
w tym układzie raczej ciężko byłoby to zrobić "na odwrót" z dwóch powodów na w/w załącoznym zdjęciu jak się powiekszy to widać 20 kólek w układzie 4x5 to są słupy na których będzie się kratownica spierała - pierwszy powód to jest taki że pasuje grubsze belki dać wzdłuż (8mb) tarasu dać, a mniejsze gęściej nad nimi w poprzek - drugi powód przy drzwiach tarasowych planowałem podejść deską tarasową pod same drzwi a tam mam zagłębione 20cm (taka jest grubość elewacji zewnętrznej) do której będzie przylegał taras przy ścianie. To potrzebuję legarami wjechać pod same drzwi tarasowe aby w poprzek na nich oprzeć deski tarasowe nie planowalem robić żadnego odpływu dla wody, a to co jest dookoła tarasu zaznaczone to kwietniki, robiące m.in za "barierki" a one byłyby podniesione żeby nie leżały na trawie, np na płytach ażurowych (jumba)
-
tak, oczywiście nie w całości tylko np 2x4mb mniej więcej jak w załączniku nie widzę przeszkód, po całości nad belkami? czy w miejscach łączenia?
-
8m na 4m słupy mam jednak rozstawione w takim rozmiarze że główne belki pójdą wzdłuż domu (bo rozstaw mam 175cm) a w ich poprzek będą nad nimi belki które będą częściej ale prostopadle do domu czyli wierzchnia 3 warstwa wychodzi na to że będzie równolegle (wzdłuż ściany budynku)
-
kratownicę będę miał w taki sposób zrobioną, że deska tarasowa będzie równolegle do budynku, czyli w takim przypadku spadek trzeba robić nie do przodu tylko na boki? aby woda w ryflach (rowkach) deski spływała?
-
O rozstawach czytałem różne artykuły i część "betonową" z prętami zrobiłem sobie już 2 lata temu, tylko brakło $$$ aby zrobić cały taras i resztę planuję zrobić na wiosnę. planowałem niższą warstwę zrobić z belek o przekroju 16x10 a wyższą warstwę wpoprzek z legarów 10x5
-
Cześć Słupki mam rozstawione w odległościach co 175 cm po długości i mam takie 4 rzędy rozstaw między rzędami jest natomiast 120 cm. legary / kontrlegary które będą służyły za "kratownicę" pod deską tarasową będą z drzewa. Wg tej strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/budowa-krok-po-kroku/a/24075-drewniany-taras-na-gruncie-krok-po-kroku pod końcem artykułu jest napisane że "Do budowy wykorzystuje się drewno krajowe – głównie sosnowe – jak i gatunki egzotyczne, które cechują się większą wytrzymałością oraz trwałością." o ile wierzchnią warstwę planuję dać deskę kompozytową lub deskę modrzewiową to o tyle właśnie tą kratownicę planowałem tak jak w powyższym artykule zrobić z sosny. Taras mam od strony południowo zachodniej nie zadaszony. Można bez obaw zrobić konstrukcję na sośnie ? bez obaw że legary nie będą się skręcały i krzywiły ? deformując wierzchnią deskę.
-
wybór samego rekuperatora jest tak na prawdę jeszcze otwartym tematem, natomiast na dniach będą mi zalewali betonem strop stąd chciałem sobie pozostawiać przepusty i poradzić się Was koledzy czy taki układ rozprowadzenia rur i umieszczenia skrzynek rozdzielczych wygląda sensownie.
-
Przy takim układzie gdzie od skrzynki rozdzielczej najdłuższa rura ma maks 10m to będzie miało jakieś znaczenie ? Przy takich długościach opór powietrza nie przekroczy zapewne 100 Pa.
-
Prośba o sprawdzenie mojego projektu wentylacji mechanicznej (przeze mnei wykonanego) Jestem w trakcie budowy domu względem tego projektu: http://www.kbprojekt.pl/150/turowice Poniżej załączam rzuty gdzie widzę rekuperator i rozmieszczenie rur Rekuperator o jakim myślałem to Onyx Sky 250 Rekuperator planuję umieścić w kotłowni z której wychodziłyby dwie rury Fi160 pod sufitem przez wiatrołap do WC. Nad stropem WC umieścić skrzynkę nawiewną oraz skrzynkę wywiewną. Stamtąd rozprowadzić w warstwie wylewek rury do anemostatów które byłyby skierowane do pomieszczeń na parterze. oraz z tych skrzynek wyprowadzając też po 4 rury z jednej i drugiej skrzynki przy ścianie, aby później rozprowadzić je w suficie podwieszanym poddasza użytkowego. Proszę o ocenę, obiektywną opinię, doboru rekuperatora, rozmieszczenia anemostatów bądź innych wskazówek jeśli coś jest wykonane nie tak jak być powinno.
-
Zrobiłem sobie taki szkic, jednak mam dylemacik jeśli to powietrze do rury nie będzie wpadało poziomo, tylko przez takie kolanko i pionowo od góry, to wleci tam wystarczająco dużo powietrza i będzie ono biegło sobie do wkładu kominkowego z odpowiednią prędkością?
-
Na starcie sorki że wracam do nie najświeższego tematu, jednak jeśli tematyka ta sama to lepiej się podpiąć niż zaczynać od nowa. W kwietniu ruszam z budową domu i mam dylemat czy rurę z doprowadzeniem powietrza umieścić "w piasku" pod chudym betonem, styropianem, wylewka, parkietem. czy umieścić nad chudym betonem w warstwie styropianu, pod wylewka. Osobiście w mojej głowie pojawiło się za i przeciw jednemu i drugiemu rozwiązaniu coś takiego: 1) na plus: prowadząc pod chudym betonem mamy pewność że podłoga w tym nie będzie zimniejsza niż w innych miejscach, ponieważ wszędzie będzie zapewniona taka sama izolacja termiczna. na minus: czy mając tak nisko wychodzącą rurę na zewnątrz budynku nie jest ona u was praktycznie na samej ziemi, a w zimie niejednokrotnie pod śniegiem? 2) na plus: prowadząc w warstwie styropianu, kanał na zewnątrz domu jest jakieś 30-40 cm nad gruntem na minus: w zimie, zimne powietrze może wychładzać podłogę w tym miejscu w pod którym przebiega powietrze o temperaturze zewnętrznej
-
http://www.kbprojekt.pl/150/turowice
-
Witam wszystkich na tym forum, Jestem nowym użytkownikiem, w związku z planem budowy domu planuję zagościć tutaj na dłużej ;) Mam do was pytanko. Mam kupiony projekt domu. którego parter wygląda w taki sposób: Dom będzie ocieplony dookoła 20 cm styropianu, obok domu będzie nieogrzewany garaż dobudowany do domu. Jak to powinno się wykonać: 1. najpierw mury budynku, tynki wewnętrzne, izolacja dookola styropianem i dopiero później budowa garażu? 2. budowa murów domu + styropian na ścianę pomiędzy domem a garażem oraz od razu mury garażu a dopiero później np po roku tynki wewnetrzne, cala reszta w środku i ocieplanie pozostałych ścian (bo wcześniej była tylko ta pomiędzy domem a garażem). 3. inne pomysły/rozwiązania. będę wdzięczny za każdą pomoc.