Skocz do zawartości

swoboda

Uczestnik
  • Posty

    9
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez swoboda

  1. W miastach zaczyna brakować terenów pod budowę więc nie liczyłbym na spadek cen gruntu, a wręcz przeciwnie.

    Póki co to spadają ceny mieszkań, bo jest ogromna nadpodaż i tak będzie do 2013 roku, więc jeśli ktoś myśli o zakupie M to warto poczekać do 2013, bo wtedy złagodnieją warunki przyznawania kredytów - chodzi o tą nieszczęsną rekomendację KNF, że rata kredytu nie może być wyższa niż 50% naszych dochodów. To ograniczenie ma zniknąć.
  2. Faktycznie posty odbiegły dalekooooo od tematu.

    Jeśli ktoś myśli o budowie domu, to tylko poza miastem, bo tam jest sens.

    Ceny mieszkań obecnie spadają i naprawdę można kupić fajne mieszkanie za rozsądne pieniądze.

    Pomyślmy jeszcze o kosztach utrzymania domu i mieszkania i czy nas na to stać.

    Za 120 tys. zł "jakiś" dom możesz postawić (oczywiście bez gruntu lepszych materiałów).
    I jeszcze ze 2 razy tyle wpakować w wykończenie.
  3. Dla potrzeb obliczania powierzchni użytkowej do dnia 3 kwietnia 1999 r. powszechnie obowiązywała Polska Norma PN-70/B-02365 "Powierzchnia budynków. Podział, określanie i zasady obmiaru". Norma ta utraciła status normy obowiązującej z dniem wejścia w życie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 4 marca 1999 r. w sprawie wprowadzenia obowiązku stosowania niektórych Polskich Norm (Dz. U. Nr 22, poz. 209), ponieważ nie została włączona do wykazu obowiązujących Polskich Norm, stanowiącego załącznik do rozporządzenia. Norma PN-70/B-02365 została także wycofana przez Polski Komitet Normalizacyjny ze zbioru norm w związku z ustanowieniem normy PN-ISO 9836:1997 "Właściwości użytkowe w budownictwie. Określanie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych".

    W celu zapewnienia m.in. jednolitości i spójności polskich przepisów z zakresu normalizacji, a także zgodności z zasadami normalizacji europejskiej i międzynarodowej, w dniu 12 września 2002 r. uchwalona została ustawa o normalizacji (Dz. U. Nr 169 poz. 1386 z późn. zm.), określającą podstawowe cele i zasady normalizacji oraz jej organizację i finansowanie. Zgodnie z art. 5 ust. 3 ww. ustawy polskie normy (powszechnie dostępne i oznaczane symbolem PN) stosowane są na zasadach dobrowolności. Zapis ten oznacza dopuszczenie możliwości stosowania w umowach zarówno norm najnowszych, jak również norm starszych, pochodzących ze zbioru norm branżowych, które z dniem wejścia w życie zostały zarchiwizowane przez PKN (art. 28 ustawy).

    W świetle przedstawionych powyżej wyjaśnień można wysnuć wniosek, że z punktu widzenia spełnienia warunków ustawy rozstrzygającym jest nie przekroczenie określonych w ustawie limitów powierzchniowych (75 m2 dla lokalu mieszkalnego i 140 m2 dla domu jednorodzinnego). Wybór właściwej normy do obliczania powierzchni należy natomiast do umawiających się stron - przy czym dopuszczalne jest stosowanie normy PN-70/B-02365, jak również PN-ISO 9836:1997.
    (http://www.rodzinanaswoim.net.pl/14,jak-liczyc-powierzchnie-uzytkowa-budynku.html)

    Innymi słowy sami możemy wybierać podstawę służącą do obliczania powierzchni.
  4. Kaloryfer sprawdza się w małych pomieszczeniach tak 10-20 m2, natomiast ogrzewanie podłogowe jest lepsze na dużych powierzchniach.

    Nigdy nie słyszałem, aby sanepid robił problemy z ogrzewaniem podłogowym?? Przecież to nie jest klimatyzator, gdzie faktycznie gromadzą się bakterie i grzyby.
    Ale tak jak wcześniej pisałem kaloryfer lepiej sprawdzi się w gabinecie dentysty, bo te przecież nie są duże raptem po 10-15m2 prawda.
  5. Ceny drewna kominkowego rosną, bo jest konkurencja ze strony elektrowni i przemysłu meblarskiego.
    Drewno u nas drewno jest traktowane jako biomasa czyli paliwo ekologiczne.
    To jest po prostu głupota, bo drewno zamiast iść na jakieś inne cele niż tylko energetyczne trafia do pieca.
    Wszyscy się o to żrą ale nikt nic nie robi aby to zmienić.
    Kaloryczność drewna też nie jest duża, więc jest to słaby nośnik energii.
×
×
  • Utwórz nowe...