Skocz do zawartości

yossarian

Uczestnik
 • Posty

  44
 • Dołączył

 • Ostatnio

yossarian's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

 1. Według wyceny materiałów PeZeta (jeszcze z którego są roku?) w porównaniu z kosztem wykonania mojej płyty ok 80 m2 ze zdziwieniem stwierdzam że płyta jest tańszym rozwiązaniem.
 2. Nie wiem czy uzyskasz tutaj odpowiedź na swoje pytanie. Ja tylko wiem że budynek na gotowo będzie kosztował kilkadziesiąt procent więcej niż na początku zaplanujesz. Ale warto.
 3. U mnie budowa płyty trwała dokładnie 9 dni roboczych. Średnio 3 osoby po 8 godz. Wykonywały ją ekipy dobrze zorganizowane, które się w tym specjalizują. W moim dzienniku poniżej można wszystko zobaczyć. W płycie wykonano instalacje wod-kan i CO.
 4. U mnie wykonawca rozdzielił etapy, najpierw płyta, później w specjalnie pozostawionych obniżeniach wykonywana była podłogówka, fotka niżej:
 5. Jedną z najważniejszych zalet płyty jest ciągłość izolacji, czyli brak mostków termicznych.
 6. Minął rok od Twojego ostatniego postu. Ciekawy jestem jakie masz doświadczenia z reklamacjami. Ja właśnie jestem na początkowym etapie reklamacyjnej batalii z Abakonem. Pozdrawiam
 7. 20.05.2013 Pomimo nie zakończenia jeszcze wszystkich prac przez Abakon na budowę wkracza wykonawca który ma nam wykonać prace wykończeniowe. Na etapie wyboru wykonawcy postanowiłem że będę sam dostarczał materialy. Dzięki temu uniknęliśmy wszystkich niespodzianek przy wyborze oferty wykonawcy. Gdy wycena obejmuje materiał zazwyczaj jest on z najniższej półki. Wszystkie zmiany pociągają często za sobą nieuzasadnione dopłaty. Miałem obawy że dostarczanie materiałó będzie problemem. Nic podobnego. Wykonawca dał mi listę materiałów, ja podjechałem z nia do PSB, panu sprzedawcy przedstawiłem sytuację że jestem iAnwestorem który dostarcza materiały. W odpowiedzi usłyszałem, że w związku z tym dostanę dobry rabat. Po pierwszym zamówieniu wełny, płyt i stelaży kolejne mogłem już robić telefonicznie. Od tej pory wykonawca po południu przekazywał mi listę materiałów, ja rano dzwoniłem do dostawcy, najpóźniej w południe materiały były na budowie. Zarówno "grube" materiały, jak i taśma izolacyjna. Gdy skończyły się dostawy "grubych materiałów" musiałem raz dziennie jadąc na budowę wstąpić po drodze. Panowie przystąpili do prac wykończeniowych i już 22.05.2013 było ocieplone całe poddasze W międzyczasie zamontowano kamery monitoringu i elementy instalacji alarmowej Ponieważ mieszkamy razem z trzema kundlami, zamontowano czujki które mają ignorować małe psy. Nie wiem jak to możliwe skoro nasze suki potrafią zrobić zamieszanie większe niż kibole na stadionie. przy okazji przedstawiam trzech domowników Tosia Berta i Trawka 25.05.2013 Powstają stelaże pod zabudowę, instalacje poddasza i druga warstwa ocieplenia.
 8. Zgodnie z obietnicą przystępuję do uzupełnienia zaległości w moim dzienniku. A więc uruchamiam wehikuł czasu i mamy dziś: 16.05.2013 Abakon kontynuuje prace wykończeniowe parteru, montaż sufitów karton-gips na stelażach Nasza umowa z Abakonem nie obejmowała zabudowy poddasza, oraz prac wykończeniowych całego budynku. Musieliśmy znaleźć wykonawcę, pozostawało do wykonania na poddaszu: ocieplenie, zabudowa karton-gips, ścianki działowe, instalacje oraz w całym domu: płytki, drzwi wewnętrzne, podłogi, gładzie, malowanie i biały montaż. Wykonawcy postanowiłem szukać w Internecie. Zamieściłem ogłoszenia w kilku portalach ogłoszeniowych i po dwóch dniach miałem kilkadziesiąt ofert. Nawiasem mówiąc najskuteczniejsza jest Oferia.pl. Zdecydowanie najwartościowsze oferty przyszły właśnie z Oferii. Z otrzymanych zgłoszeń wybrałem 15 najbardziej wiarygodnych (zdarzały się też propozycje z pomorza ) i wysłałem przedmiary robót do wyceny. Po tygodniu miałem 10 wycen. Odrzuciłem od razu 2 najdroższe i 2 najtańsze które odbiegały cenowo od reszty, pozostałym oferentom zaproponowałem spotkanie. Przyjechało czterech z czego dwóch nie widziało żadnego problemu aby zdążyć z wykonaniem prac do końca czerwca. Poprosiliśmy również Abakon o przedstawienie oferty. Zawsze lepiej gdy jedna firma wykonuje całość prac (więcej o tym poźniej). Byliśmy w stanie zapłacić więcej, ale ich wycena tak jak się spodziewałem była znacznie wyższa. Z dwóch ofert które miałem od nowych wykonawców, wybraliśmy tego który mniej się chwalił swoim wkładem w rozwój regionalnego budownictwa i zaproponował wizytę na dwóch budowach budynków które właśnie budował, w obecności ich właścicieli. Tym sposobem mielismy ekipę do wykończenia, która miała wejść na budowę natychmiast po zakończeniu prac przez Abakon. Równocześnie z pracami przy karton gipsie, montowano osprzęt wod-kan i CO zamontowany na tym etapie wewnętrzną instalację gruntowego wymiennika ciepla 17.05.2013 Dziś rozpoczęto prace przy wykończeniu elewacji kamieniem Szukaliśmy bardzo długo odpowiedniego kamienia. Wybór padł na płytki z gnejsu szarego. Szukaliśmy bardzo długo odpowiedniej oferty zakupu tego kamienia. Udało nam się znaleźć dostawcę na targach budownictwa w Bielsku. Szukaliśmy w całej południowej Polsce, a znaleźliśmy w sąsiedniej miejscowości. Na targach również znaleźliśmy producenta schodów dywanowych. Na tym etapie mamy coraz więcej gości na budowie ten jest z Kanady.
 9. 09.04.2014 Dziś złożyłem w gminie wniosek o nadanie numeru budynku. Minęło 10 m-cy, a ja zabieram się za odrabianie zaległości. W najbliższych dniach postaram się dodać zaległe posty. Z
 10. Zakupiłem drzwi z takim zamkiem i od lipca zaczynam użytkowanie. Zamek można otwierać kluczem, kodem lub każdym palcem, więc wszystkie zastrzeżenia dot. dostępu są nieuzasadnione. W wypadku wyładowania baterii zamek mozna uruchomić z zewnątrz za pomocą zwykłej baterii 9V.
 11. Otrzymuję dość często zapytania dot. technologii prefabrykatów. Z mojego punktu widzenia technologia Praefa w porównaniu z budownictwem szkieletowym ma więcej zalet i mniej wad (ważnych dla nas). Z technologią tradycyjną porównywać nie można. Jeśli chodzi o opinię na temat wykonawcy to chyba zbyt wcześnie, po zamieszkaniu i sprawdzeniu wszystkiego w praktyce zamieszczę jakieś podsumowanie zamykające dziennik. Pozdrawiam również.
 12. 15.05.2013 Ostatnie 2 tygodnie były bardzo pracowite na budowie. Pod naszą nieobecność w trakcie długiego week-endu wykonawca wykonał prace ziemne przy budowie Gruntowego wymiennika ciepła. Przekopano dużą część działki Dokończono docieplanie styropianem. Widok od wewnątrz - płyty styropianu będą stanowiły ciągłość z wełna dachu. Znalazłem jedna pękniętą krokwię, została wzmocniona okuciem. Elewacja została zakończona, Równocześnie trwały prace wykończeniowe wewnątrz. Zamontowano centrale rekuperacji, Gruntowego wymiennika ciepła i turbinę ogrzewania kominkowego. W stropie poprowadzono instalacje alarmowe, TV, czujki ppoż i czadu, monitoring. W ścianie w salonie znalazłem wolne przepusty elektryczne w które wciągnąłem kable do głośników do wieży. We wtorek przyjeżdżam na budowę i NIESPODZIANKA!! Tauron doprowadził kabel do działki. Nigdy nie przypuszczałem że skrzynka przyłączeniowa może być taka ładna. Jesienią po podpisaniu umowy poinformowano nas że kabel będzie doprowadzony najwcześniej jesienią. Sprawę wzięła w swoje ręce konkubina i mamy taki efekt Pozostaje jeszcze pokrycie strat w uprawach właścicielce sąsiedniego pola W chwili obecnej kończone są prace wewnętrzne, wod-kan, CO, montaż sufitów
 13. 29.03.2013 Żaluzje zamontowane, na ukończeniu ocieplanie styropianem.
 14. 28.04.2013 Na wyraźne wezwanie naszego przyjaciela z Kotliny Kłodzkiej (pozdrawiam) zamieszczam kolejny wpis dot. postępu prac. W ostatnim okresie powstała: 1. instalacja elektryczna, TV, alarmowa, teletechniczna: Schemat tablicy bezpieczników otrzymaliśmy w wersji ekologicznej, nie ucierpiało żadne drzewo Tydzień przed rozpoczęciem prac przy elewacji zorientowalismy się że nie mamy wykonanych barierek w oknach na poddaszu. Nie zawiera tego umowa z Abakonem. Ponieważ eliminujemy zastosowanie na zewnatrz materiałów wymagających okresowej konserwacji wybór padł na stal nierdzewną. Wyszukaliśmy renomowana firmę z Żywca, wsiedliśmy w samochód i pojechaliśmy. Ładny salon sprzedaży, kompetentny sprzedawca, obietnica że zdążą założyć w terminie same wsporniki do których będą mocowane barierki po wykonaniu elewacji. Myślimy sobie jest ok. Pada sakramentalne pytanie z naszej strony: -Ile? Sprzedawca pyta - Ile metrów bieżących - ok. 7 W ruch idzie kalkulator i pada podpowiedź - około 11 000. My na to - ILE!!!!!!!!! Ponownie kalkulator idzie w ruch i pada odpowiedź - około 7000, a dokładnie powiemy po pomiarach. Umawiamy się na pomiar i wychodzimy z przekonaniem że jesteśmy w punkcie wyjścia. Dzwonię jak zawsze w takich przypadkach do kolegi który prowadzi firmę budowlaną (pozdrawiam Grzegorza), po 5 minutach oddzwania z informacją że jego kuzyn wykonuje takie prace i za 3 dni możemy mieć zamontowane barierki. Spotykamy się po południu i ustalamy cenę 2600 zł. W sobotę barierki są zamontowane. W międzyczasie otrzymujemy ofertę z żywieckiej firmy na około 5000. A oto efekty: i dodatkowo stojak na anteny gratis Sposób montażu barierki w styropianie spowodował problem z montażem parapetu w miejscu w którym będą przechodzić przez niego pionowe słupki. Nie mam pomysłu w jaki sposób uszczelnić to miejsce. Będę wdzięczny za podpowiedź jakiegoś rozwiązania. W ostatnim tygodniu rozpoczęły sie prace przy ociepleniu. Stosujemy styropian grafitowy grubości 20 cm. Jak pokazują zdjęcia prace zostały wstrzymane z powodu braku żaluzji: Równocześnie rozpoczęto montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją, gruntowego wymiennika ciepła i instalacji turbiny rozprowadzenia ciepłego powietrza z kominka. Otrzymałem projekt emailem i przerazilismy sie. na etapie uzgodnień projektu ustaliliśmy że wszystkie urządzenia będą zlokalizowane w pomieszczeniu gospodarczym. Nagromadzenie rur i urządzeń było tak duże że nie można było tego zmieścić na jednym rysunku. Dodatkowo w pomieszczeniu gospodarczym mamy brodzik (niezbędny do mycia naszych 3-ch psów po spacerach) pralkę, piec C.O. Po montażu wszystkiego nie byłoby już żadnego wolnego miejsca. Czym prędzej umówiłem się z Wykonawcą na spotkanie mając nadzieję że uda się dokonać zmian. Ponieważ 90% problemów zawsze rozwiązuje się sama i tak sie stało tym razem. Siadamy do stołu, rozkładamy projekt i w tym momencie dzwoni wykonawca z budowy twierdząc że projekt jest niewykonalny. Tym sposobem wspólnie, na budowie zrobiliśmy nowy projekt. Ustaliliśmy lokalizacje wszystkich urządzeń w ścianie kolankowej przy schodach na poddaszu co przyniosło same korzyści: 1. Umieszczenie rekuperatora w centralnej części budynku powoduje wyrównanie długości wszystkich kanałów 2. Skrócono odległość miejsca wpięcia instalacji ogrzewania kominkowego od kominka z około 10m do 4 m. 3. Czerpnia i wyrzutnia będą wykonane z rur stalowych bez żadnych załamań. 4. Główne ciągi fi200 będą również z rur stalowych co zmniejsza opory kosztem wyciszenia instalacji. 5. Pomieszczenie gospodarcze pozostaje wolne i może spełniać swoją funkcję (spiżarnia). Oto kilka zdjęć instalacji: Mam do rozwiązania kolejny problem. Łączenie płyt styropianowych, są uszczelniane pianką, ale w miejscach połączenia płyty docinanej powstaje szeroka nierównomierna szczelina, mimo że płyta jest cieta na gorąco. Wypełnienie tej szczeliny pianką na całej grubości styropianu nie jest możliwe. Mogą tam powstać mostki termiczne nad których wypełnieniem muszę pomyśleć. Mam nadzieję znaleźć jakieś rozwiązanie umożliwiające wstrzyknięcie jakiegoś materiału z zastosowaniem cienkiej igły, wężyka itp. P.S. Przepraszam wszystkich piszących priv że odpisuję z opóźnieniem.
 15. Ostatnie 2 tygodnie w telegraficznym skrócie: ze wzgledu na duże opady śniegu prace stanęły na około tydzień Od poniedziałku 08.04.2013 prace na dachu ruszyły i w środę dach był prawie gotowy w czwartek montowano okna a w piatek elektrycy rozpoczęli montaż instalacji Po montażu okien wyposażony w poziomicę udałem się na kontrolę montażu i znalazłem jedna wpadkę, okno kuchenne miało poważne odchylenie od pionu W sobotę odebrałem telefon z budowy od firmy montującej okna z informacją że przyjechali dokonać poprawki. Staramy się za wszelką wyeliminować na zewnątrz budynku obecność drewna, które w mojej ocenie jest kłopotliwe w eksploatacji. Dlatego deski czołowe i okapowe dookoła budynku okute zostały blachą. Wg mnie bardzo ładnie to wygląda. Na stropie poddasza położyliśmy dodatkową warstwę płyty OSB. Zaprojektowana była jedna warstwa 22 mm, dołożyliśmy dodatkową warstwę 12 mm.
×
×
 • Utwórz nowe...