Skocz do zawartości

marmur22

Uczestnik
 • Posty

  48
 • Dołączył

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez marmur22

 1. Raczej sądzę że pójdzie Ci podobna ilość wody. To przeciekanie uszczelki moim zdaniem nie wpłynęło tak bardzo na zużycie wody - myślę że ew. 1 m3 - reszta to jednak w materiale.
 2. ok 840 m2 tynków i 200 m2 podłogi - wykonawcom wybiło uszczelkę w maszynie do tynków i zalewali mi nią dom - też wewnątrz To widzę że w tym samym czasie wykonywaliśmy najgorsze roboty
 3. Pompa powietrze-woda ..PANASONIC AQUAREA .. model …WH-UD07CE5-A / WH-SDF07C3E5.. sprężarka INWERTER, moc grzewcza nominalna Q=...7,0.. kW (A7/W35) koszt razem z całą kotłownią, zbiornikiem cwu i masą dodatków czyli wszystko z tym związane - 24k zł. Weź pod uwagę, że w marcu tego roku wykonywali u mnie tynki. W sumie w tynki i posadzki poszło 13 m3 wody - jednak to musi odparować. Nie liczę wody w wykończeniówce a tam też jej było sporo.
 4. Tak jak pisałem wcześniej dom jest jeszcze bardzo mokry. Pewnego dnia pracując w pomieszczeniu gospodarczym usłyszałem jak coś kapie - nastąpiła kontrola systemów - co się okazało? Przy temperaturze zew. ok 7 stopnie ciekł po prostu rekuperator - tak się w nim woda z powietrza powrotnego skraplała (do kanalizacji oczywiście). Mam podlicznik na pompie ciepła, ale w tym sezonie będzie mało wiarygodny. Firma, która mi montowała pompę ostrzegła, że w pierwszym sezonie może nie starczyć mi mocy pompy na ogrzanie domu (jeszcze to się nie zdarzyło).
 5. Problemy pojawiające się w trakcie budowy Po budowie doszliśmy do następujących wniosków: Najlepszymi firmami wykonawczymi są 3-4 osobowe firmy, gdzie właściciel pracuje razem z pracownikami - roboty wykonywane są bardzo szybko, nie trzeba 10 razy powtarzać jak i co ma być wykonane i wszystko jest dopilnowane przez właściciela. Największą zmorą są firmy zatrudniające kilkanaście/kilkadziesiąt osób - nie ma z kim rozmawiać, uwagi są nieprzekazywane wykonawcom, brak osoby odpowiedzialnej. Zwrócenie uwagi właścicielowi niekoniecznie prowadzi do jej wykonania oraz odpowiedniego dopilnowania prac. Później prowadzi to do niepotrzebnych sporów i pretensji o niewłaściwie wykonaną robotę. Ze względu na nietypowe rozwiązania zastosowane podczas budowy niekiedy był duży opór materii, że daną pracę należy wykonać w odpowiedni sposób i że chociażby całkowita szczelność i ciągłość izolacji ma tutaj wyjątkowe znaczenie. Przy tak szybkiej budowie miałem na placu budowy w pewnym momencie pięć ekip. Samo codzienne konsultowanie ich zajmowało 2-3 godzin tj. od 16.30 do 18, 19. Standardowe stwierdzenia ekip budowlanych że tak się robi i to że chcę lepiej aby to było zrobione jest niepotrzebne lub nieistotne - co mnie doprowadzało do pasji.
 6. Odnośnie fotorelacji - to jeszcze moment - brak kabla. Do tej pory dom zdaje się że będzie spełniał wymagania. Niestety jeszcze jest w nim wilgoć technologiczna i to się mocno czuje. W skrócie System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła To się super sprawdza - po pierwszych 2 tygodniach gdzie się ustawiało parametry - dom nie wymaga wietrzenia, jest w nim cały czas ciepłe i świeże powietrze. Wymagało to przestawienia się wszystkich domowników, ponieważ w odróżnieniu od wietrzenia które normalnie uważaliśmy za dostarczenie powietrza - teraz jest ono już wstępnie ogrzane w rekuperatorze. Nie ma efektu wejścia do pokoju i stwierdzenia że jest przewietrzony co na początku było dziwne. Brak zapachów - wystarczy przestawić sterownik na wyższy bieg. Wilgoć z łazienki po prysznicu schodzi w przeciągu 15-25 minut na najniższej nastawie wentylacji. Zapachy z toalety jeszcze szybciej. U moich rodziców w domu stosuje się różne zapachowe elementy - ten dom jest bez "starego" zapachu. Ogrzewanie podłogowe Jest. Jest włączane i jest ciepło w domu tak jak wiosną, latem. Nie wiadomo z jakiego kierunku i skąd. Na prawdę super. Ciepło w domu Utrzymywana jest temperatura ok 21,5 - 22,5 stopni. Jak świeci słońce, nawet gdy jest mróz ogrzewanie nie działa. Najdłuższym okresem ciągłej pracy jest 2 dniowy w trakcie 10 stopniowych mrozów a i to z powodu złych nastaw przepływów w podłogówce (reklamacja - już naprawione). Koszty utrzymania Przy prądzie budowlanym, dwóch mieszkaniach (dom dwupokoleniowy), 6 osobach w tym 2 małych dzieciach, wszystko chodzi na prądzie (2 kuchenki, 2 pralki, co, cwu) rachunek za prąd wyniósł 480 zł na miesiąc.
 7. Po długiej nieobecności na forum mogę powiedzieć, że plan wybudowania do sierpnia domu się prawie powiódł - prawie ponieważ nie wprowadziliśmy się jak zaplanowaliśmy w sierpniu ale w połowie września.
 8. Rabaty w hurtowniach często sięgają 30-40 %. Oczywiście nie na wszystko. Znam to z reala. Tylko nie trzeba się zniechęcać, najpierw zadzwonić do jednej hurtowni, potem zadać pytanie na necie, następnie udać się osobiście do innej hurtowni i przedstawić ofertę jaką się otrzymało u konkurencji. I oczywiście kupić towar w hurtowej ilości - bo inaczej nie ma co negocjować.
 9. Projekt zatwierdzony, pozwolenie wydane, ściany garażu wybudowane, przyjeżdża architekt i stwierdza: - Ten garaż miał być wybudowany w późniejszym terminie, więc projekt nie był prawidłowo opracowany i w ścianach trzeba postawiać słupy by się wszystko trzymało. - A kto za to zapłaci - szef ekipy budowlanej - No inwestor - architekt - Dlaczego - szef e.b. - Bo zawsze są jakieś zmiany na budowie - odpowiada architekt. Na szczęście z architektem nie byłem jeszcze rozliczony (dalej nie jestem) i ciekaw będę jego miny przy rozliczeniu.
 10. Witam, Dom parterowy wyjdzie taniej. Dochodzą większe fundamenty oraz trochę większy dach. Ale odchodzą: - fundamenty będą mogły być mniej masywne - a co za tym idzie - tyle samo betonu i stali co w domu piętrowym - odchodzi strop betonowy lub podobny - zamiast masywnej więźby - wiązary kratowe za niższą cenę niż w domu z poddaszem nawet o mniejszej powierzchni - dolny pas ww. wiązarów jako strop - łatwe ocieplenie poddasza - brak schodów - brak okien połaciowych ale dochodzą świetliki dachowe (trzeba doświetlić centrum domu) Najważniejsze nie trzeba biegać po schodach po jeb... komórkę, które się zapomniało wziąć z sypialni, a zaraz później do płaczącego dziecka oraz nie walisz łbem po sufitach jak o nich zapomnisz. Minusy: - więcej przegród zewnętrznych - maksymalny standard, jaki uda się uzyskać będzie dom niskoenergetyczny, a i to z trudem Niestety mam za małą działkę na dom parterowy więc buduję piętrowy, ale bez skosów. Lubię swoją głowę.
 11. 3xdach - dom, garaż, taras, za każdym razem kopertowy, łączni 340 m2 dachówka Roben Piemont ze wszystkimi dodatkami, rynnami itd, wyłaz dachowy, 5 świetlików 27.000zł
 12. Zdecydowaliśmy, strop nad budynkiem stanowią wiązary. Budujemy od razu cały budynek włącznie z garażem. Krótka relacja fotograficzna z placu budowy Została zdjęta warstwa humusu wykop ręczny ław fundamentowych Chudziak pod ławy Zalane ławy fundamentowe[code][/code] Ściany fundamentowe Zagęszczanie pod chudziaka Na to chudziak i poziom zero zakończony Dowieźli na budowę materiał na ściany - silka 18 Warstwa pustaka cokołowego Murowanie pierwszej kondygnacji Pierwsza kondygnacja ukończona - wylewanie stropu Murowanie drugiej kondygnacji Wylewanie wieńców Druga kondygnacja ukończona Wiązary przyjechały gotowe i w ciągu jednego dnia znalazły się na dachu
 13. No i upłynęło chwilę czasu. W międzyczasie dostaliśmy pozwolenie na budowę. Podłączyliśmy prąd budowlany. No i liczymy, liczymy, liczymy ... Kierownik budowy - wybrany. Firma, która będzie budować - wybrana, Właśnie się zastanawiamy, czy zamiast drugiego żelbetonowego stropy nie zastosować konstrukcji wiązarowej - taniej o jakieś 25k zł. Architekt mówi, że można ale ostrzega że może w przypadku bardzo upalnych dni może nastąpić przegrzanie górnego piętra, co w przypadku żelbetonu (przy jego bezwładności) by nie nastąpiło. No i trzeba zwiększyć izolację termiczną stropu. Poprosiliśmy o dokładną wycenę obydwu rozwiązań i będziemy decydować.
 14. Bajbaga z Twoich obliczeń wynika, że nie jest możliwe wybudowanie domu pasywnego. A one istnieją. Zatem Jest jakiś błąd w Twoich obliczeniach. Ponadto muszę komuś zaufać. Architekt który mi projektuje dom - sobie wybudował dom pasywny i w nim mieszka. Zatem jakieś pojęcie ma w tym zakresie i mam nadzieję że nie popełni błędów w moim domu, które być może popełnił w swoim. Nie zlewam Twoich odpowiedzi, tylko jeżeli są nieprawidłowe obliczenia to jest to całkowicie odmienny dom niż mi chcę budować. Moje "mam nadzieję że się nie pomylił" było stwierdzeniem retorycznym. Nikt nie jest w stanie precyzyjnie obliczyć mi zapotrzebowania energetycznego domu, bez jego szczegółowego projektu.
 15. Zbyt optymistyczne - to jakie - te które obliczył architekt do konkretnego obiektu, czy te które zostały założone przez kogoś, kto o tym projekcie niewiele wie?
 16. Minimalne, jeżeli jest z zamkniętą komorą spalania.
 17. Ajaj a temperaturze zapomniałeś! - zobacz jakie pole do popisu od -10 do 30 stopni. Nie mówiąc już o zachmurzeniu, ciśnieniu i podobnych. Wybitnie upraszczając. Ale jak pisałem wcześniej mam nadzieję, że architekt się nie pomylił w obliczeniach, a stosował do tego coś bardziej skomplikowanego niż Ty. Wyjdzie w praniu. Na szczęście mam zaplanowany kominek.
 18. Ale długoterminowe w 0%. Chyba, że ktoś we wróżby wierzy.
 19. Przepraszam Cię, ale używasz jakiegoś programu do obliczeń, czy tylko prognozujesz. Bo widzisz prognozy pogody w naszym kraju sprawdzają się jedynie w 20%.
 20. Myślę, że ten rysunek odpowie na część pytań. - ogrzewanie podłogówka + elektryczne bez PC - wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - powierzchnia okien: pd-zach - 31,08m2 pn-wsch - 2,19m2 pd-wsch - 2,64m2 pn-zach - 12,26m2 przekro_A4.pdf przekro_A4.pdf
 21. No i się w końcu doczekałem. Wczoraj otrzymałem od architekta konstrukcję budynku. W końcu mogę zacząć szukać firmy, która zbuduje mi dom.
 22. Też się zgadzam, ale te okna to była m.in. ta różnica w kosztach domu, które przestały mnie powalać.
 23. Wycenę na cały dom okien AdamS Passive Line (oprócz garażu - bo po co) wyceniono mi na 24k zł z ciepłym montażem. Jedynie jedno okno w proponowanych na poniżej U=0,8 Ceny okien nietypowych są wysokie, a okien łukowych astronomiczne - dlatego skupiliśmy się na typowych - po co przepłacać.
 24. Dużym problemem przy budynkach z dużym oszkleniem od strony południowej jest zbytnie nasłonecznienie latem. Dlatego jednym z pierwszych zagadnień jakie stawiliśmy architektowi, było - pasywna ochrona przed przegrzaniem w ciepłych miesiącach. Zawsze można założyć rolety, ale: - nie jest to tanie, - ani zbyt ładne, - często też mało funkcjonalne, - powoduje mostki cieplne. Stanęło jak widać na dużych okapach na piętrze i dużym (którego bardzo chcieliśmy) tarasem na parterze. Architekt obliczył nam częstość występowania nadmiernej (powyżej 25 stopni) temperatury na 3%.
×
×
 • Utwórz nowe...