Skocz do zawartości

dominik

Uczestnik
 • Posty

  30
 • Dołączył

 • Ostatnio

dominik's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

 1. Tylko i wyłącznie na całość. Bo jak niby miał sobie bank wybrać , którą część ma zastawić! A w Twoim przypadku to jeszcze bardziej zawikłane. Jeżeli chciałbyś tylko na swoja część to wydaje mi sie, że niezbędny byłby przepis działki i podział na dwie odrębne własności. A to się wiąże z kosztami i jakimś okresem czasu.
 2. Tak. W tej kwestii nie ma problemu. Tylko ta druga strona musi się zgodzić. U mnie jestem "użytkownikiem wieczystym" w 50%, a resztę ma gmina. I w banku nie było problemu. Tylko pani musiała zmienić sobie standardowy wzór umowy, bo z takim przypadkiem jeszcze sie nie spotkała.
 3. Co do wykopów to mogą być nawet 4m. Chodzi tylko o to by wygodnie murować fundament z bloczka i tyle. A co do reszty to tak jak mówisz czysta matematyka. A jak zostanie Ci 5-10 bloczków to nic strasznego sie nie stanie. A na pewno mogę powiedzieć, że na budowie się one mogą jeszcze przydać.
 4. Chodzi tu prawdopodobnie o koparkę linową. W której to łyżka (element roboczy) jest poruszany za pomocą lin a nie siłowników hydraulicznych. I tym sposobem operator może zarzucać łyżką jak wędką. I stąd pewnie ta nazwa.
 5. " Najlepiej jakby redakcja rozstrzygnęła ten problem" Tak by było najlepiej. Bo słyszałem, że można później lub w trakcie napisać odpowiednie pismo do nadzoru budowlanego o zmianach w projekcie. I jeżeli dane zmiany nie są dość znaczące i nie przekroczy się w ten sposób wymaganych odległości to nadzór nic nie zakwestionuje. Ale czy to jest prawda..? Hmmmm..... ??: Chciałbym. Tym bardziej, że nie zmienię drastycznie wymiarów. Zwiększy się o grubość docieplenia, powiedzmy 15-20cm na stronę.
 6. Najlepiej niech Ci to zrobi kierownik. On będzie znał aktualne ceny materiałów i robociznę. A, że i tak będziesz musiała mu zapłacić za kierowanie budową to upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Weź z wybranego banku tabelę uproszczonego kosztorysu a kierownik już będzie wiedział co gdzie wpisać.
 7. Teoretycznie jest to niedopuszczalne. Ale w praktyce jeżeli nie masz "życzliwych" sąsiadów i wszystkie odległości będą zachowane jak na planie. I jakiś geodeta Ci to wyznaczy to jest możliwe. A tak dla informacji, mandat za wcześniejsze rozpoczęcie budowy w nadzorze to koszt do 500zł.
 8. Projekt D06S "mały" z MURATORA. http://www.projekty24.com.pl/projekty/proj...y,rid,1202.html I jest adnotacja konkretnie w tym projekcie, że mogę zmienić materiał. Ale co z tymi wymiarami to już nie wiem.
 9. Dziękuję za szybki odzew. A co do projektu to w zakupionym projekcie jest zgoda na zmianę materiału konstrukcyjnego ścian na inny. I tak jak mówisz przeniesienie okien itp. Wystąpiłem kilka dni temu z pismem poprzez MURATORA do projektanta o pozwolenie na zmiany(wymiarów, kąta dachu i zabudowę ganku) I otrzymałem pismo na zgodę (ganek i dach patrz załącznik) a na dole nabita pieczątka o treści: "Wyrażam zgodę na zmiany w ramach adaptacji projektu gotowego do warunków miejscowych. Projektant, który dokonuje adaptacji projektu gotowego do określonej lokalizacji i sporządza projekt zagospodarowania działki budowlanej jest uważany za autora projektu budowlanego w rozumieniu art. 20 prawa budowlanego. Przejmując wszystkie wynikające z ustawy obowiązki i uprawnienia, łącznie z odpowiedzialnością za projekt." Czy mam z tego rozumieć, że projektant, który mi adaptował projekt do działki może zmienić w nim wymiary? Bo po adaptacji jest to tak jakby już jego projekt. Ale z tymi odchyłkami wymiarowymi to mnie pocieszyłeś. A czy masz na to jakieś podstawy prawne? Normy czy coś? skanuj0001.bmp skanuj0001.bmp
 10. Interesuje mnie jaka jest procedura jeżeli mamy już wydane pozwolenie na budowę. Moja sytuacja wygląda tak, że miałem projekt domu w technologii szkieletowej. Aktualnie zostało już wydane pozwolenie na budowę. Ale postanowiłem jednak budować tradycyjnie (pustak+docieplenie). Niestety chcąc tak zrobić muszę cofnąć się ze ścianami o całą grubość pustaka z dociepleniem. Wymiary końcowe budynku mam mieć 12x7,5. A jak cofnę się o 0,5m to zostanie mi bardzo mało miejsca. Dlatego chciałbym uzyskać teraz docelowo wymiary wewnętrzne takie jak mam mieć a tym samym z zewnątrz o te 0,5m więcej, czyli 12,5x8m. Co teraz należy zrobić? ??: Dodam, że działka jest duża i nie ma problemu z zachowaniem odległości od sąsiadów(aktualnie 6m)
 11. Dokładnie jak napisał glan. Najważniejsze wymiary zewnętrzne. Wysokość już nie jest tak istotna. Kilka cm więcej nie robi różnicy.
 12. a powiedz mi czy lepik na gorąco można smarować styropian???? Nie rób tego bo styropian sie rozpuści. Najlepszym rozwiązaniem jest właśnie dysperbit (nie rozpuszcza styropianu. Oczywiście od srodka mozesz dać ten lepik ale tam gdzie kleisz styropian to dysperbit.
 13. To zależy jakiej wysokości będzie fundament. Wylicz sobie z którego wyjdzie wysokość taka jak ma być i tyle. Nie zapomnij dodać na każdą spoinę przynajmniej 1-2cm. Przyjąłbym średnio 1,5. O tak: 14+1,5+14+1,5+14+ .......cm 12+1,5+12+1,5+12+......cm
 14. Czyżby koniec wypowiedzi? Więc odpowiedź na to pytanie zostanie dla potomnych w tym temacie. A końcowy wynik jest taki, że wymiary zewnętrzne budynku powinny być już po wykonaniu elewacji, takie jak wymiary końcowe w projekcie. Dziękuję redakcji za pomoc w rozwiązaniu tego zagadnienia.
 15. A czy to prawda, że nie ma już żadnych zwrotów dla tych co rozpoczynają budowę w tym roku?
×
×
 • Utwórz nowe...