Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

małymiki

Uczestnik
 • Posty

  216
 • Dołączył

 • Ostatnio

 • Dni najlepszy

  2

Wszystko napisane przez małymiki

 1. 1. Na pewno nie zamierzam Ciebie i vega1 przekonywać, bo gdyby było nawet wprost napisane, ze kamień jest dopuszczalny i tak byście to podważyli. 2. Odnośnie Twojego ostatniego zdania jest to kłamstwo, gdyż nie chciałem, aby usuwano obraźliwe komentarze vega1, wręcz przeciwnie, chciałem, aby one zostały.
 2. Kilka uściśleń do tematu Norma, którą podajesz została zastąpiona normą PN-EN 12620+A1:2008, natomiast ta z kolei została zastąpiona przez normę PN-EN 12620+A1:2010 (data publikacji 2010-12-07) i ta ostatnia norma jest obowiązująca. Jeżeli ktoś ma nowsze informacje niech poprawi. Cytat z normy PN-88/B-06250 Beton zwykły, którą przytaczałeś: pkt. 3.2. Kruszywo. Do betonu należy stosować kruszywa mineralne odpowiadające wymaganiom wg PN-86/B-06712 Cytat z normy PN-86/B-06712 2.1.1. Asortymenty. Rozróżnia się trzy podstawowe grupy asortymentowe kruszywa mineralnego: - piasek, piasek
 3. Dowodzi to tego, że autor książki nie miał konkretnie na myśli fundamentu pod płytę obornikową lub ogrodzenie, tylko wszystkie fundamenty. Wg tej książki (cytatów,które napisałeś) dopuszczalne jest użycie kamienia do fundamentu, ale Ty nie potrafisz tego potwierdzić, czemu, szczerze mówiąc nie wiem. Czarno na białym jest coś napisane a Ty swoje...
 4. Jaki tytuł ma rozdział na stronie 229 ? Szkoda, że nie mam tej książki w domu.
 5. W którym miejscu na stronie 230 tej książki jest zdanie, że kamień osłabia konstrukcję, bo ja o to pytałem, cytując Twoją wypowiedź. Może jest w innym miejscu tej książki?
 6. Najpierw piszesz, że to niedopuszczalne, potem, że nie powinno się dawać żadnych kamieni a książka, którą cytujesz "mówi" jednak coś innego. Takie są fakty, ale Ty nie chcesz tego przyznać. W moim odczuciu podważasz po części zapisy tej książki, gdyż moim zdaniem gdyby autor chciał napisać, że kamień się kompletnie nie nadaje, to ujął by to w jednym zdaniu a nie pół strony albo i więcej pisał, jaki ten kamień ma być. dopisałem Czy cytowana przez Ciebie książka to potwierdza ?
 7. Ciekawi mnie jeszcze niezmiernie na jakiej podstawie autor tej książki cytowanej wyliczył te liczby, które cytowałeś, skąd się ta 1/3 szerokość fundamentu wzięła, a w szczególności ta odległość 30 cm od krawędzi wykopu (bo ona mocno ogranicza użycie większych kamieni). Czy przeprowadził jakieś badania, próby wytrzymałościowe, itp.
 8. Z matematyki, cytatów z tej książki i zdrowego rozsądku ława fundamentowa powinna mieć szerokość >=65cm, wtedy użycie kamienia jest racjonalnie uzasadnione. Im szersza ława fundamentowa tym większe kamienie MOŻNA UŻYĆ.. Ciekawe co mówią inne pozycje z literatury fachowej na ten temat, szczególnie te współczesne. dopisałem I nie wiem czemu ciągle twierdzisz, że kamienie to partactwo, skoro jego stosowanie jest dopuszczalne, nawet przez literaturę fachową, również w budownictwie jedno czy wielorodzinnym (pod określonymi warunkami). Być może są jakieś przepisy, normy, badania, inne wpisy w lit
 9. Opierając się na cytatach, które przytoczyłeś z tej książki do tej pory jasno wynika (bynajmniej dla mnie), że stosowanie kamienia do fundamentu jest DOPUSZCZALNE pod pewnymi warunkami, które zacytowałeś.
 10. A co powiesz w takim razie na te kamienie ze zdjęcia (nie mówię to o tym mega dużym na pierwszym planie), tylko o tych pociętych (połupanych)? (przykładowy wymiar (5cmx29cmx29cm) ? Jeszcze mam do Ciebie jedno pytanie: Jak myślisz, czemu autor tej książki, którą cytujesz nie napisał w 1 zdaniu: Dodawanie kamienia do fundamentu jest całkowicie niedozwolone i zabronione, tylko opisuje warunki, jakie te kamienie muszą spełniać.
 11. Biorąc pod uwagę konkretnie tą książkę, którą zacytowałeś, użycie okrągłego kamienia 20cm w opisywanym przeze mnie fundamencie nie jest dopuszczalne i w tej kwestii nie miałem racji. P.S. jeśli możesz zeskanuj mi całą stronę 230 z tej książki.
 12. W tym temacie już chyba wszystko zostało powiedziane. Muszę przyznać, że zmęczył mnie ten temat
 13. Mi się wydaje, że jemu chodziło jednak o szerokość ale ściany fundamentowej, chociaż kto to wie
 14. W którym momencie popieram partactwo ? To, że dodawanie kamienia, to nie partactwo wyjaśniłem Ci w poście wyżej. Potwierdzam natomiast stwierdzenie, że w budownictwie pracuje dużo partaczy. Domyślam się, że chciałbyś bardzo znaleźć w jakiejś fachowej literaturze, żeby było napisane, że kamień w fundamencie to "konstrukcyjne zło" i że się nie nadaje, żeby "wyszło Na Twoje". Jak znajdziesz, zacytuj, poczytamy i wyciągniemy wnioski.
 15. Wyrocznią nie są, każdy ma swoje zdanie na jakiś temat. Ale w przypadku kamieni w fundamencie mam podobne zdanie do tego forumowicza, to znaczy, że kamienie można stosować. Chciałem podsumować naszą dyskusję na temat dodawania kamienia do fundamentu. 1. Nie ma żadnej normy lub zapisów w literaturze fachowej, która by stwierdziła, że kamienia do fundamentów nie można stosować i że powoduje on negatywne skutki. Jest wręcz przeciwnie, w cytowanej literaturze się o nim pisze, że można go stosować, zachowując odpowiednie warunki, co do kamienia i odległości. 2. Jeżeli chodzi o wielkość kamienia, k
 16. To powiem Ci taką ciekawostkę, uwierzysz albo i nie. Jak zaczęła się nasza dyskusja o kamieniach w fundamencie napisał do mnie jeden z forumowiczów, mający dużo postów, z oczywistych względów nie ujawnię, kto to i napisał, że sam naładował kamieni w fundament swojego domu, tylko nie pisze o tym głośno na forum, bo jak napisał, forumowicze by go "zjedli" i się z niego śmiali. Więc ten kamień jest jednak stosowany i to nie tak marginalnie, jakby się mogło wydawać. I z pewnością ktoś mu to podpisał.
 17. Ludzie, którzy dają kamień do "fundamentu", używają go zwykle do ław fundamentowych (do części fundamentu, która jest w ziemii, tej szerokiej zwykle na 60cm). dopisałem Więc, jeżeli mamy ławę na 60cm szeroką, strzemiono ma wymiar 30x30 cm i jest oddalone jedno od drugiego o 30cm, to zachowując wszystkie postulaty ze strony 230 książki, którą zacytowałeś, można dać kamień maksymalnie 20cm.
 18. @vega1 Napisz tytuły rozdziałów z tej książki tych ze strony 230, które się dotyczą kamieni i tych ze strony 107, bo te ze 107 strony dotyczą kruszywa nie kamienia. Chodzi mi o to, czy te 80mm tyczy się także kamienia, wątpie, bo tak było by to na stronie 230.
 19. Źle napisałem, chodziło mi o ławy fundamentowe (potocznie to co jest w ziemii) i to ma zwykle ok. 60cm szerokości w Polsce. dopisałem Więc jeżeli mam ławę 60cm, strzemiono zbrojenia 30cmx30cm i zakładając warunki z tej książki ze strony 230, co zacytowałeś, to mi wychodzi więcej niż 8cm.
 20. Z tego co widuję na polskich budowach, to fundament ma szerokość 50-60cm a nie 25cm. Do tych cytatów z książki dodałbym jedno: kamień powinien być czysty (umyty).
 21. Czemu byś domku z poddaszem nie wybrał ponownie?
 22. Zastanawiam się, ile kosztuje w takim razie koszt wyprodukowania 1m3 betonu przez betoniarnię, jaki oni mają zysk.
 23. Zafundować im wczasy odchudzające, a jak jeszcze niech dopłacą, że mogą trochę schudnąć
×
×
 • Utwórz nowe...