Skocz do zawartości

mario72k

Uczestnik
  • Posty

    10
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez mario72k

  1. Cóż... nie mogę zaprzeczyć.
    A'propos kilkusetletnich katedr to jest nawet gorzej, bo postawiono ich o wiele więcej niż znamy współcześnie.... przetrwały te, które się nie zawaliły z powodu błędów budowniczych. Ale jednak wielkości obciążeń są w katedrach o kilka lat świetlnych ( ;) ) inne niż w fundamencie pod niski komin.

  2. Dnia 1.10.2017 o 21:56, zenek napisał:

    Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi.

     

    "przepraszam, ale nie ogarniam. Co to jest zbrojenie zwykłe, przeciwskurczowe  i czym się różni od zbrojenia konstrukcyjnego???"

    zbrojenie "konstrukcyjne" (a może powinienem był napisać: "obliczeniowe")  to takie z potężniejszych prętów, o grubości/średnicy, ilości prętów oraz gęstości ich rozstawu wynikających z obliczeń inżynierskich, z grubsza można napisać, że związane jest z tym jak wielki ciężar będzie się opierał na fundamencie.

    Zbrojenie przeciwskurczowe to takie, które ma za zadanie zabezpieczenie dużych brył lub płyt betonowych przed rysami wynikającymi z powodów technologicznych, wywołanymi naturalnymi procesami (skurcz betonu) zachodzącymi w betonie przez kilkanaście - kilkadziesiąt dni od momentu wylania tegoż betonu. Każdy świeżo wylany beton, niezależnie czy będzie obciążony czymś wielkim, czy nie będzie obciążony czymkolwiek, podczas "dojrzewania" (oddawania wody) ma tendencję do kurczenia się (tzw "skurczu betonu"). Zbrojenie przeciwskurczowe wykonuje się najczęściej w postaci siatki (w dwóch kierunkach) z prętów, często fi 10 w rozstawie co 10 cm w strefach przypowierzchniowych. ZNam też liczne głosy mówiące, że jak miało być betonowe to po co robić żelbetowe / "po co zbroić fundament tak jakby miał być bunkrem"

     

    "Bez względu na grubość (ciężar) tego betonu? I bez względu na podłoże, grunt? "

    W teorii oczywiście nie bez względu na ciężar komina i właśwciwości gruntu. W praktyce jednak jak coś ma tak małą masę jak 6-7 kN (ok 600-700 kg) to...to jest naprawdę piórko w budownictwie. 20-30 kN albo wyraźnie więcej to może warto byłoby aby się konstruktor nad tym pochylił i zaproponował zbrojenie dołem z konkretniejszych średnic zbrojenia... A grunt? Zakłądam, że przy budowie domu grunt był badany i jeżeli nie okazało się, że jest nietypowy / trudny / wymagający wymiany przed rozpoczęciem budowy, to pół metra dalej, dla fundamentu pod komin to badania gruntu oczywiście można zrobić, ale ... raczej nie należy się spodziewać nagłej zmiany w istocie gruntu... będzie taki sam jak pod fundamentami domu, więc jeśli pod domem grunt jest tak nośny jak powinien i nie wymagał korekty to tu będzie podobnie.

     

  3. 2 godziny temu, mhtyl napisał:

    :icon_mrgreen:

    To nie jest tak jak Tobie sie zdaje, że zwiększając średnice komina możemy zrobić go niższego, najważniejszym parametrem jest ciąg kominowy a średnica komina jest dostosowywana do mocy kotła.

    Coś za głęboko poleciałeś z tymi parametrami i obliczeniami. Piece na paliwo stałe o mocy takiej i takiej wymagają komina o średnicy takiej i takiej, nie ma znaczenia jaki to piec, jakiego producenta, tylko jaką ma moc. Z poniższej tabelki możesz odczytać, że to o czym piszę.

    Parametry%20EKO-KWP%20podajnik%20ECO-ENE

     

    Ależ wiem, Henryku o czym piszę :-). 
    Dziękuję Ci za polecenie mi kilka lat temu na wakacje przepięknej Doliny Baryczy 

    i pozdrawiam serdecznie
    Mariusz K.

  4. Racja jest w tym, że zwiększając średnicę do 180 mm można zmniejszyć wysokość komina, ale O ILE ??? Raczej niewiele. Dokładnie o ile nie da rady policzyć nie mając dokładnych parametrów spalinowych kotła. Proponuję zwrócić się do producenta komina jaki jest planowany, o wykonanie stosownych obliczeń. Potrzebne jednak będą do nich parametry kotła (nie sama moc i rodzaj paliwa, ale też temperatura spalin i strumień masowy tychże).
    Zbrojenie prętami przy tej wysokości ponad dachem to wg mnie za mało, uważam podobnie jak mhtyl w #7.
    Fundamentu nikt nie musi liczyć pod ciężar "chudego" komina o wysokości 6-7 m. Nawet komina z obudową betonową. Głębokość poniżej strefy przemarzania gruntu, odsadzka ok 5-10 cm na każdą stronę od podstawy komina. Zbrojenie zwykłe, przeciwskurczowe, zbrojenie konstrukcyjne nie potrzebne pod taki niewielki ciężar. To moje subiektywne zdanie.

  5. Witam

    Czy możliwe jest wykonanie samodzielne pieca grzewczego na podstawie znanej dokumentacji? Miejscowy hydraulik-instalator proponuje mi wykonanie pieca grzewczego na podstawie dokumentacji firmy Zębiec. Czy piec taki (zakładam, że identyczny z którymś kotłem Zębiec) będę mógł zastosować? Myślę, że piec nie będzie miał certyfikatu producenta, znaku bezpieczeństwa B.... czy zastosowanie takiego pieca we właśnym domu jest wbrew jakimś przepisom? Jeśli tak to jakie przepisy byłyby naruszone?

    mariusz
  6. Tak, nawet schiedel ma od jakiegoś czasu takie "cuda" tyle, że się nie kręcą, a mają interesujący kształt powodujący że "omywjaący" to wiatr wywołuje dodatkowy ciąg w kanale wentylacji. nie da się tego zastosować na dachówkę wentylacyjną tylko na ich (schiedla) pustak wentylacyjny. To, że się nie kręcą powoduje, że nie ma ryzyka, że pod wpływem stałego naporu wiatru przez kilka lat głównie z jednej strony (albo po jakiejś potężnej - mega-potężnej wichurze) układ łożyskowy się pokrzywi i zacznie piszczeć albo wogóle się zatrzyma
×
×
  • Utwórz nowe...