Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

arokowal

Uczestnik
 • Posty

  23
 • Dołączył

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez arokowal

 1. właśnie ocepliłem wełną poddasze urzytkowe. położyliśmy wełnę 20cm . znajomi ostrzegli mnie, że to może być mało bo powinno się kłaść min 25. spotkałem się ostatnio z ociepleniem wełna + 5cm styropianu. zostało mi trochę steropianu z podłóg i zaczołem się zastanawiać czy nie położyć również takiej kombinacji (styropian pomiędzy wełnę/właściwie folię, a kartongips). co myślicie o takim rozwiązaniu? czy warto coś takiego robić? czy może to 20cm wełny powinno już być wystarczająco?
 2. węglowy piec z podajnikiem na groszek
 3. Kilka sów wstępu: Dom ma powierzchnię ok. 125m2 jest budowany z pustaka 25cm w planie ocieplenie styropianem 15 cm. Piec miałby jeszcze ogrzewać wodę - zbiornik ok. 150l. Wstępnie nastawialiśmy się na piec 17KW, zaczęliśmy nawet zastanawiać się nad 22KW. Dzisiaj jeden z kalkulatorów wyliczył nam moc pieca na 10KW. I pytania: Pytanie do ekspertów piec, o jakiej mocy powinniśmy kupić do naszego domu? Czym skutkuje wstawienie pieca o zbyt dużej mocy? Czy wiąże się to z większymi kosztami eksploatacji (nie licząc kosztów zakupu)? Spotkałem się z opinią, że większy piec to lepiej, bo będzie chodził na "mniejszych obrotach" - większa sprawność, dłuższa żywotność itp. Ile w tym prawdy?
 4. Piec tak czy siak będziemy musieli kupić, więc ciepła woda też będzie. Dodatkowoą inwestycją miała być pompa ciepła, której koszt instalacji wedłóg wstępnych wyliczeń będzie się zwracał przez wiele lata.
 5. Dzięki za informację Na gaz raczej się nie zdecydujemy ze względu na wątpliwą kaloryczność. Zastanawialiśmy się nad solarami lub PC do ogrzania CWU, ale przy oszczędnościach 200 zł/miesiąc przez 6 miesięcy w roku to czas zwrotu inwestycji jest zbliżony do żywotności urządzenia. Wiec raczej przez rok sprawdzimy jak to będzie z piecem na paliwa stałe, a kiedyś może jak EURO i ceny spadną to jeszcze raz to przemyślimy.
 6. arokowal

  solary

  Jak słońce zaczyna tam świecić koło 11 to chyba tak jakby przez połowę czasu, który powinny pracować stały bezużytecznie. My zarówno kierunek ustawienia jak i kąt nachylenia dachu mamy bardzo doby, a mocno zastanawiamy się nad sensownością ewentualnej instalacji. Na twoim miejscu raczej nie miał bym wątpliwości, albo rozważał użycie dodatkowych stojaków.
 7. W naszym konkursie wygrał aluplast. Kierowaliśmy się opinią, że ważniejszy od profilu jest wykonawca - i tu mamy nadzieję się nie zawieść. No i dodatkowo musimy zacząć bardziej liczyć się z kosztami, aby doprowadzić budowę do końca.
 8. arokowal

  solary

  Nie znam nikogo kto to ma, nikt też mnie specjalnie do tego nie namawiam, a opienie które czytałem na forach też nie zachęcały do jego zakładania.
 9. arokowal

  solary

  Też zastanawialiśmy się nad solarami i z tego, co udało mi się do tej pory dowiedzieć to wydajność urządzeń mocno zależy od czasu nasłonecznienia oraz kontu padania promieni słonecznych. Nie jestem znawcą, ale to akurat wydaje się naturalne. Ostatnio poszliśmy do poleconego przez znajomych speca od tego typu urządzeń, a on zaproponował nam pompę ciepła (powietrze/woda)- koszt zbliżony do kolektorów (około 9-10 tyś zł) stawia się ją w domu i grzeje wodę cały rok, dodatkowo osusza powietrze i takie tam. Czy zastanawialiście się może nad czymś takim? Pytam, ponieważ sami nie możemy się zdecydować czy brać pompę, czy solary, czy na razie przez ich koszt zostać jedynie przy piecu miałowo-groszkowym.
 10. Mam dylemat związane z wyborem ogrzewania do podgrzania wody. Dlatego proszę osoby, które grzeją miałem lub ekogroszkiem o informacje, jaki jest koszt podgrzania wody latem / poza sezonem grzewczy. Zakładam średnie zużycie - 4 osoby zbiornik ok. 150 L
 11. Udało mi się dowiedzieć, że niektóre gminy mają środki na dofinansowanie - moja niestety nie. Fundusze ochrony środowiska nie interesują się drobnymi inwestycjami. Ale byłem w BOŚ'u i mają tam kredyty na preferencyjnych warunkach. Nie składałem jeszcze wniosku, więc nie wiem czy to tylko "pic na wode”, lecz wstępnie przedstawiono mi warunki i wyglądały interesująco: kredy na 60% wartości inwestycji w PLN z oprocentowaniem stałym 4% w skali roku.
 12. Witam, Słyszłem, że możliwe jest dofinansowanie (przez państwo, fundacji itp.) instalacji ekologicznych jak kolektory, pompy ciepła itd. Czy ktoś wie może coś więcej na ten temat? Jakie instytucje w okolocach Gdańska mogą udzilać takiego wsparcia?
 13. Minusem tych aluminiowych jest też brak wyboru wysokości grzejnika. Pod oknem na wysokości 60 cm się nie zmieści. Dodatkowo po rozmowie z hydraulikiem raczej przestanę szukać udziwnień i zastosuję zwykłe purmo - sprawdzone, duży wybór wielkości i szerokości.
 14. Żeliwne wytrzymalsze, ale podobno jak pęknie to nie da się pospawać, a ze stalowym można niby coś jeszcze zrobić.
 15. Stoję przed dylematem czy wybrać nieco tańsze okna o profilu aluplast ideal 4000 czy droższe o około 20% rehau Brillant-Design. Jedne i drugie kolor 2- stronny. Wiem, że skąpy 2x traci, ale jednak każdy grosz jest cenny. Dlatego proszę o opinie znawców i posiadaczy takich okien, gdyż chciałbym wiedzieć czy warto wydawać dodatkowe 2000 zł? Zależy mi na czasie ponieważ wygasa ważność ofert.
 16. Jedne równe są drugim. Ja mam Fakro, w moim przypadku zadecydowała poręczność otwierania - rączka na dole okna
 17. Mam podobne dylematy:) Podobne są też wymiary domu (105m2) i kotłowni (kolo 4m2). Początkowo myślałem o ekologicznych roziwązaniach PC, solaty itp. (jeszcze często niektóre rozwiązania rozważam) ale to szybko zweryfikowały wysokie koszty inwestycji. Pierwszy odpadł prąd (cena użytkowania), następnie olej opałowy. Myślałem też o gazie (wygoda itp.) ale po rachunkach u rodziców i znajomych zrezygnowałem (nie zaobserwowali wzrostu wykorzystywania gazu, a licznik zanotował spory wzrost - podejrzewamy "uszlachetnianie" przez gazownie) Aktualnie po roznowach ze znajomymi, hydraulikami i budowlańcami staneliśmy na piecu miałowo-groszkowym (uniezależnienie od jednego rodzaju opału). Na stronach niektórych producentów można znaleść kalkulatory pozwalające dobrać moc pieca i w/g nich dla nas optymalne jest około 18 kW. Zasobnik na wodę planujemy w granichach 150L. Nie paliłem nigdy w piecu i nie wyobrażam sobie innego rozwiązania niż piec z podajnikiem, więc miełem również obawy o powieżchnie kotłowni. Na szczęście są piece większe i mniejsze - jak się poszuka można coś znaleść (najwyżej częściej trzeba będzie dożucać). Jeśli jesteś na etapie fundamentów to może da się jeszcze ścianki poprzesuwać. Jestem na etapie SSO i już wiem, że warto jest myśleć za wczasu - dużo można zaoszczędzić nie tylko pieniędzy ale i problemów.
 18. Planuję instalacje pieca na miał oraz eko-groszek w budowanym domu i ostatnio trafiłem na ofertę kolektorów słonecznych w cenie 7000 zł. W/g producenta powinny zaspokoić zapotrzebowanie na cwu dla 4 osób. Pytanie do osób używających piecy na ekogroszek - ile poza sezonem grzewczym kosztuje podgrzanie wody (100, 200, czy może więcej zł/miesiąc)? Jakiego rzędu oszczędności mógłbym się spodziewać? Do osób posiadających kolektory - czy faktycznie do kwietnia do października zapewniają ciepłą wodę. Czy wymagają stałych przeglądów? Po jakim czasie należy dokonać wymiany? Czy ponownie stając przed wyborem zdecydowalibyście się na ich założenie? Chciałbym się dowiedzieć, jakie są szanse na zwrot tej inwestycji - czy tylko znowu ktoś stara się zamącić mi w głowie i wyciągnąć kasę Z góry dziękuję za pomoc Pozdrawiam
 19. w zeszłym roku (2008) zrobiłem wycenę w kilku firmach i całkowity koszt wahał się w granicach 55 -65 tys w zależności od firmy
 20. A co sądzicie o grzejnikach aluminiowy KFA G500F ?? http://www.kfa.pl/oferta/grzejniki/grzejni...czlonowe_g500f/ Prosze o opinię
 21. Buduję się pod Gdańskiem. W październiku zezła z budowy firma stawiająca stan syrowy otwarty (od początku, czyli wyrównania terenu i geodeta itp.), kominy i dach (dwuspadowy w kształcie litery T kryty dachówką) z oknami. Kosztowało mnie to 55 000 zł - po znajomości 100% zaufania, gwarancja, na budowę mogłem jeździc tylko na weekendy. Dom niepodpiwniczony z urzytkowym poddaszem 105 m2 + garaż i kotłownia
 22. Dziękuję za wyliczenie. Po przeliczeniu z powierzchnią okien wyszły oszczędności średnio 300 zł / rok. Teraz decyzja jakie okna wybrać jest już prosta:)
 23. Również interesuje mnie opłacalność niektórych rozwiązań. Uważam, że nakłady na oszczędność energii są dobrym pomysłem tylko po przekroczeniu pewnego poziomu są ekonomicznie nieopłacalne. Zaczynając budowę nakręciłem się na pompę ciepła. Jednak po wykonaniu kilku wycen i opinii znajomych odszedłem od tego pomysłu na rzecz pieca miałowo-groszkowego. Buduję niewielki dom (około 100 m2) i założenie pompy ciepła to koszt około 60 tyś. zł, a zakładany koszt roczny ciepła 1 tyś. zł (założenia optymistyczne) - super mało świetna sprawa. Zacząłem jednak przeliczać ile czasu to się będzie zwracać. Cena dobrego pieca na ekogroszek nie powinna przekroczyć 10 tyś. zakładam na ogrzewanie domu około 3 tyś./rok. Z szybkiej kalkulacji wychodzi, że różnica pompa - piec (50 tyś.) będzie się zwracać przez 25 lat !!!!!! Oczywiście zwolennicy powiedzą, że ceny opału wzrosną i mają rację (prąd wówczas też będzie droższy). Dodam jednak iż buduję na kredyt, a wówczas można śmiało założyć, że przy 30 latach spłaty 1 zł pożyczona przełoży się na 2 złote oddane do banku i tu różnica 50 tyś zamieni się w 100 tyś oddane. Ile czasu będę potrzebował na zwrot tej inwestycji??? Interesowałem się również kolektorami ciepła. Tu koszt całej instalacji wynosił około 12 tyś. Zakładając oszczędności w podgrzewaniu wody rzędu 1tyś/rok zwrot urządzenia nastąpiłby po 12 latach (z odsetkami z kredytu jeszcze później) Proszę o wyprowadzenie z błędu, jeśli moje rozważania są błędne, bo zaczynam tracić wiarę w te wszystkie rewelacje techniczne i korzyści z nich płynące. Na chwilę dzisiejszą myślę o piecu, a za parę lat zobaczę jakie są wówczas ceny urządzeń grzewczych i co się bardziej kalkuluje. Chciałbym jeszcze prosić znawców o pomoc przy doborze okien. Czy kalkuluje się montować okna 3 szybowe o K=0,7 ?? Koszt takich okien jest wyższy o 7 tyś. od okien z K=1. Jakiego rzędu oszczędności mogę się spodziewać po oknach energooszczędnych? Czy jest też sens montować takie okna w przypadku gdy w dachu mam już okna o K=1? Podobne pytanie mam co do odzyskiwania ciepła z wentylacji jeśli jest ona jedynie w kuchni, łazience? Kotłownia jest na drugim kominie więc wymagana byłaby instalacja 2 urządzeń.
×
×
 • Utwórz nowe...