Skocz do zawartości

spirea

Uczestnik
  • Posty

    3
  • Dołączył

  • Ostatnio

spirea's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

  1. Nasz dom ma mieć ok. 180 m2 pow. użytk. + ok. 35 m2 garaż w bryle budynku. Od początku planowaliśmy przy naszym domu wprowadzić założenia Lipińskich. Niektóre uda się zrealizować, inne niekoniecznie. Bryła domu będzie prostopadłościanem, więc stosunek A/V powinien być niski. Od strony południowej będą duże przeszklenia. Będziemy starać się likwidować mostki termiczne. Na ściany porotherm profi, który ma niższy współczynnik U=0,95. Ocieplenie miało być 20cm. Jednak zrezygnowaliśmy z tego, gdyż wyczytaliśmy, że przy ociepleniu powyżej 15 cm zaczyna się problem z mocowaniem samego ocieplenia i innych elementów (np. orynnowania). Stanęło więc na 15, z tym, że chcemy zastosować termoorganiki platinum plus, który ma współczynnik 0,031. Na podłogę i dach, na razie tak jak podają Lipińscy, czyli po 30 cm. Okna na parterze będą o niższym U. Dachowe, ze względu na cenę, zrobimy chyba jednak zwykłe. Analizowaliśmy pompę ciepła, ale mamy w drodze gaz, zainstalujemy więc dobry kocioł kondensacyjny. Dodatkowo chcemy zrobić kominek z płaszczem wodnym. Inwestycja w solary też była analizowana, jednak takie, które dają najwięcej korzyści są zbyt drogie, a przez to nieopłacalne. Zrezygnowaliśmy z tego pomysłu. Cały czas zastanawiamy się jeszcze nad wentylacją mechaniczną z rekuperatorem. Z jednej strony, wszędzie piszą, że jak dom energooszczędny to tylko z mech. i reku. Z drugiej, użytkownicy, piszą często, że w went. mech. nie tyle jest istotny odzysk ciepła (bo inwestycja będzie się długo zwracać), ale komfort w domu (świeże powietrze, mniej owadów-bo brak potrzeby otwierania okien). Do tego najkorzystniej zrobić gruntowy wymiennik ciepła. Koszt wszystkiego to ok. 40 tys zl. Są osoby, które twierdzą, że można taniej, bo samemu można sporo zrobić, ale my akurat nie mamy pojęcia o takich sprawach i raczej nie będziemy ryzykować. Lepiej powierzyć projekt i robotę specjalistom, a to kosztuje. Na ten moment przychylamy się więc do pozostania przy grawitacyjnej. Obawiam się jednak, że jeśli zrobimy dom z powyższymi parametrami, to grawitacyjna nie będzie działać. Podobno nawiewniki w oknach mają załatwić sprawę, ale czy tak jest nie wiem. Tornado17, a czy Ty masz wentylację mechaniczną z rekuperatorem?
  2. Zwracam się do wszystkich już doświadczonych z zapytaniem. Naczytalam się sporo artykułów na temat korzyści płynących z energooszczędnych domów. Jestem w zasadzie zdecydowana na przyjęcie niektórych rozwiązań - wentylacja mechaniczna z rekuperatorem + GWC, zwiększenie izolacji na ścianach i podłodze do 20 cm, dach 30 cm, przyjęcie rozwiązań eliminujących mostki termiczne (bloczki fortis lub isomur), okna o wsp. 1,2 rama i 1,0 szyba. Rozwiązania te zwiększą naklady na dom o ok. 30-40 tys (bardzo ogólna szacunkowa kwota). Dom będzie miał przeszklenia skierowane na południe, bryła prostokątna. Mam pytanie do osób, które zastosowały u siebie podobne rozwiązania (izolacje, eliminacja mostków termicznych,wentylacja z reku + GWC, ewent. okna). czy inwestycja ta jest oplacalna. Będę ogrzewać gazem, więc zwrot kosztów nastapi później. Jak jednak wyglądają efekty, koszty roczne (wentylacja pobiera prąd, który na pewno pójdzie w górę, serwis, filtry itp.). jednym słowem, czy opłaca się budować energooszczędny dom. Rodzina, która dopiero co się pobudowała twierdzi, że temat jest rozdmuchany przez firmy, a ja łapię się na rzeczy, które nie przyniosą żadnych albo minimalne oszczędności.Gazety i fimy sprzedające odpowiednie materiały i uradzenia napiszą, ze tak, ale chciałabym usłyszeć opinię tych, którzy to już zastosowali. Przeszukałam forum, ale nie udało mi się znaleźć wątku rozwiewającego moje wątpliwości. Bardzo proszę o podzielenie się swoimi doświadczeniami.
  3. spirea

    LEO I i II / DOMUS

    Witam Wszystkich, Rozważamy budowę Domu Ciepłego 180a Lipińskich. Obawiamy się jednak wysokich kosztów z uwagi na sporą powierzchnię - 176 m2, 1080m3, 222 pow. netto. Szukając jakiejś alternatywy dzisiaj trafiłam na projekt LEO II i na Wasze forum. Bardzo spodobał mi się projekt i część ze zmian, które wprowadziliście sami lub zamierzacie wprowadzić. Mam prośbę, jeśli możliwe jest przesłanie zdjęć już postawionego choćby stanu surowego, byłabym wdzięczna. Czytałam, że niektórzy z Was budują w okolicach Wrocławia, gdyby więc można było kiedyś podjechać na Waszą budowę i zobaczyć wszystko w realu byłoby super. Z uwagi na nasze potrzeby z pomieszczenia nad sypialnią musielibyśmy podzielić na sypialnię z garderobą (najlepiej małym pomieszczeniem za rozsuwanymi drzwiami) i pracownię malarską. Czy ktoś z Was dzielił górne pomieszczenia? Dokonywał jakichś zmian związanych z poszerzeniem budynku? Dziękuję z góy za odpowiedź spirea@tlen.pl
×
×
  • Utwórz nowe...