Skocz do zawartości

arokowal

Uczestnik
 • Posty

  23
 • Dołączył

 • Ostatnio

arokowal's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

0

Reputacja

 1. właśnie ocepliłem wełną poddasze urzytkowe. położyliśmy wełnę 20cm . znajomi ostrzegli mnie, że to może być mało bo powinno się kłaść min 25. spotkałem się ostatnio z ociepleniem wełna + 5cm styropianu. zostało mi trochę steropianu z podłóg i zaczołem się zastanawiać czy nie położyć również takiej kombinacji (styropian pomiędzy wełnę/właściwie folię, a kartongips). co myślicie o takim rozwiązaniu? czy warto coś takiego robić? czy może to 20cm wełny powinno już być wystarczająco?
 2. węglowy piec z podajnikiem na groszek
 3. Kilka sów wstępu: Dom ma powierzchnię ok. 125m2 jest budowany z pustaka 25cm w planie ocieplenie styropianem 15 cm. Piec miałby jeszcze ogrzewać wodę - zbiornik ok. 150l. Wstępnie nastawialiśmy się na piec 17KW, zaczęliśmy nawet zastanawiać się nad 22KW. Dzisiaj jeden z kalkulatorów wyliczył nam moc pieca na 10KW. I pytania: Pytanie do ekspertów piec, o jakiej mocy powinniśmy kupić do naszego domu? Czym skutkuje wstawienie pieca o zbyt dużej mocy? Czy wiąże się to z większymi kosztami eksploatacji (nie licząc kosztów zakupu)? Spotkałem się z opinią, że większy piec to lepiej, bo będzie chodził na "mniejszych obrotach" - większa sprawność, dłuższa żywotność itp. Ile w tym prawdy?
 4. Piec tak czy siak będziemy musieli kupić, więc ciepła woda też będzie. Dodatkowoą inwestycją miała być pompa ciepła, której koszt instalacji wedłóg wstępnych wyliczeń będzie się zwracał przez wiele lata.
 5. Dzięki za informację Na gaz raczej się nie zdecydujemy ze względu na wątpliwą kaloryczność. Zastanawialiśmy się nad solarami lub PC do ogrzania CWU, ale przy oszczędnościach 200 zł/miesiąc przez 6 miesięcy w roku to czas zwrotu inwestycji jest zbliżony do żywotności urządzenia. Wiec raczej przez rok sprawdzimy jak to będzie z piecem na paliwa stałe, a kiedyś może jak EURO i ceny spadną to jeszcze raz to przemyślimy.
 6. Jak słońce zaczyna tam świecić koło 11 to chyba tak jakby przez połowę czasu, który powinny pracować stały bezużytecznie. My zarówno kierunek ustawienia jak i kąt nachylenia dachu mamy bardzo doby, a mocno zastanawiamy się nad sensownością ewentualnej instalacji. Na twoim miejscu raczej nie miał bym wątpliwości, albo rozważał użycie dodatkowych stojaków.
 7. W naszym konkursie wygrał aluplast. Kierowaliśmy się opinią, że ważniejszy od profilu jest wykonawca - i tu mamy nadzieję się nie zawieść. No i dodatkowo musimy zacząć bardziej liczyć się z kosztami, aby doprowadzić budowę do końca.
 8. Nie znam nikogo kto to ma, nikt też mnie specjalnie do tego nie namawiam, a opienie które czytałem na forach też nie zachęcały do jego zakładania.
 9. Też zastanawialiśmy się nad solarami i z tego, co udało mi się do tej pory dowiedzieć to wydajność urządzeń mocno zależy od czasu nasłonecznienia oraz kontu padania promieni słonecznych. Nie jestem znawcą, ale to akurat wydaje się naturalne. Ostatnio poszliśmy do poleconego przez znajomych speca od tego typu urządzeń, a on zaproponował nam pompę ciepła (powietrze/woda)- koszt zbliżony do kolektorów (około 9-10 tyś zł) stawia się ją w domu i grzeje wodę cały rok, dodatkowo osusza powietrze i takie tam. Czy zastanawialiście się może nad czymś takim? Pytam, ponieważ sami nie możemy się zdecydować czy brać pompę, czy solary, czy na razie przez ich koszt zostać jedynie przy piecu miałowo-groszkowym.
 10. Mam dylemat związane z wyborem ogrzewania do podgrzania wody. Dlatego proszę osoby, które grzeją miałem lub ekogroszkiem o informacje, jaki jest koszt podgrzania wody latem / poza sezonem grzewczy. Zakładam średnie zużycie - 4 osoby zbiornik ok. 150 L
 11. Udało mi się dowiedzieć, że niektóre gminy mają środki na dofinansowanie - moja niestety nie. Fundusze ochrony środowiska nie interesują się drobnymi inwestycjami. Ale byłem w BOŚ'u i mają tam kredyty na preferencyjnych warunkach. Nie składałem jeszcze wniosku, więc nie wiem czy to tylko "pic na wode”, lecz wstępnie przedstawiono mi warunki i wyglądały interesująco: kredy na 60% wartości inwestycji w PLN z oprocentowaniem stałym 4% w skali roku.
 12. Witam, Słyszłem, że możliwe jest dofinansowanie (przez państwo, fundacji itp.) instalacji ekologicznych jak kolektory, pompy ciepła itd. Czy ktoś wie może coś więcej na ten temat? Jakie instytucje w okolocach Gdańska mogą udzilać takiego wsparcia?
 13. Minusem tych aluminiowych jest też brak wyboru wysokości grzejnika. Pod oknem na wysokości 60 cm się nie zmieści. Dodatkowo po rozmowie z hydraulikiem raczej przestanę szukać udziwnień i zastosuję zwykłe purmo - sprawdzone, duży wybór wielkości i szerokości.
 14. Żeliwne wytrzymalsze, ale podobno jak pęknie to nie da się pospawać, a ze stalowym można niby coś jeszcze zrobić.
 15. Stoję przed dylematem czy wybrać nieco tańsze okna o profilu aluplast ideal 4000 czy droższe o około 20% rehau Brillant-Design. Jedne i drugie kolor 2- stronny. Wiem, że skąpy 2x traci, ale jednak każdy grosz jest cenny. Dlatego proszę o opinie znawców i posiadaczy takich okien, gdyż chciałbym wiedzieć czy warto wydawać dodatkowe 2000 zł? Zależy mi na czasie ponieważ wygasa ważność ofert.
×
×
 • Utwórz nowe...