Skocz do zawartości

Dom z bali


Alinka

Recommended Posts

Efektywność termiczna domów drewnianych jest wyższa, a dla domów z drewna pełnego parametry energetyczne są jeszcze lepsze. Drewno ma zdolność do samoregulacji wilgotności, stwarza niepowtarzalny, trudny do uzyskania w innych technologiach mikroklimat.

Budowa domu do stanu surowego trwa miesiąc, a ?sucha technologia? (montaż drewnianych elementów łączonych w narożach specjalnymi zacięciami i tyblami) umożliwia postawienie ścian konstrukcyjnych w niecały tydzień. Dom drewniany nie wymaga prac mokrych, dzięki czemu budowa domu drewnianego może odbywać się w okresie zimowym.

Lekka konstrukcja domu drewnianego do minimum ogranicza wielkość fundamentów. Poza tym ich konstrukcja zezwala na łatwe przebudowy, rozbudowy czy modernizacje. Mała grubość ścian zewnętrznych zapewnia, że domy drewniane przy takich samych wymiarach zewnętrznych mają powierzchnię użytkową większą o około 2% niż domy murowane. Mała bezwładność cieplna ścian z drewna pozwala na szybkie ogrzanie budynku po wychłodzeniu.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 2 lata temu...
Na innych forach pisalem już podobne kwestie, ale licze na porady icon_smile.gif troche leniwie zrobie i wkleję dokladnie to samo icon_smile.gif

Chciałbym wybudować w przyszłym roku dom z bali. Wyslalem już sporo zapytań do firm z prośba o wycene przykladowego projektu. Niestety tu zaczely się schody, bo co mail to odpowiedzi bardzo rozne(ceny zawieraja rożne skladowe), może za malo sprecyzowalem maila.

Kilka wnioskow i tak zdolalem już wysnuć:
jest malo firm, które robią domy z prawdziwych bali czyli minimum 16cm i które jednocześnie suszą je i dobrze(szczelnie) łączą stosując bardziej zaawansowane łączenia niż tylko bal do bala na tzw. obłap.
Większość firm robi imitacje bali (cienkie deski w srodku ocieplenie)

Dalej będę probowal i popisze z firmami wg mnie najlepszymi(spelniajace kryterium powyzej) i zglebie troche temat . Potem się z nimi umowie na spotkania i zobaczymy co wyjdzie. W międzyczasie licze ze ktos mi cos podpowie analizujac ta sytuacje.

Tak na marginesie uprzedzam, ze jestem dociekliwy i nieufny


Powyższe dot. suszenia bali zostało mi już raz potwierdzone:
...drewno sezonowane i suszone to nie to samo.
W suszonym nie ma zarodników pleśni czy robaków. W sezonowanym są.

To byla odpowiedź dot. górali, którzy w większości używaja mokrego ewentualnie sezonowanego drewna.

Pojawia sie argument dostepnosci suszarni (slyszalem ze jest ich malo) stad firmy ida na latwizne.


Co sadzicie o tym wszystkim?

Chcialbym, zeby ktos mi potwierdzil lub zanegował kwestie suszenia bali, dostępności suszarni, łączeń itp.

Jesli tak jest faktycznie a wszystko na to wskazuje to moje kryterium szukania tej wlasciwej firmy dosc znacznie sie zawezi
Link do komentarza
gdzieś dzwonią, ale czy to na sumę, czy obiad to nie wiadomo

suszenie i sezonowanie to nie to samo technologicznie - efekt końcowy ten sam
jeżeli suszenie w temperaturze (pewnie max ze 40stC) zabija zarodniki pleśni i robactwo to cud nie technologia
używanie drwna mokrego do wykonania konstrukcji domu z bala - moim zdaniem niezłe wyzwanie

co do łączeń to mają być skuteczne i tyle, jakie to są zaawansowane, bo mi się wydaje, że im prostsze tym niezawodniejsze

a jeżeli wysyłasz pytania do różnych firm i liczysz na porównywalne oferty to najlepiej zrób własną specyfikację/zestawienie robót, co przy Twej dociekliwosci i nieufności nie powinno być problemem
i taką (np tabelę) wysyłaj z prośbą o wypełnienie wartościami, wtedy będziesz miał co porównywać

Link do komentarza
łączenia zaawansowane to chociażby pióro wpusty, czy poprostu obce piora, slyszalem też o patencie mbal czy cos takiego ale to chyba ma jedna firma w Polsce chronione patentami i jest to na pewno drozsze rozwiazanie (mbal).

Co do uscislania zapytan to byl moj blad faktycznie, ale teraz na bazie roznych odpowiedzi z roznych firm moge dopytac brakujace dane ujednolicając wypowiedzi. Troche to wiecej roboty ale cos blad zrobilem na poczatku icon_smile.gif - teraz go naprawiam icon_smile.gif

Pozdrawiam

Napisze w wolnej chwili jak cos mi nowego sie wydarzy, moze w miedzy czasie ktoś jakąs zlota mysl wniesie w ten temat icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...