Skocz do zawartości

Dom z gliny i słomy - budownictwo alternatywne


Recommended Posts

Okazuje się, że można także efektywnie i legalnie budować z gliny, prasowanej słomy i żerdzi,
trzeba tylko przekroczyć stereotyp (wylansowany w czasie propagandy żużlobetonu i eternitu) że glina i słoma to się nie nadają, bo to nietrwałe, zacofane itp... Podobnie chyba myślał już cesarz Ferdynand III, który jako zagorzały przeciwnik protestantyzmu, po przegranej Wojnie 30-letniej zezwolił protestantom ze Śląska na wybudowanie trzech kościołów. Jednak w swojej chytrości postawił warunek, że kościoły mają być wybudowane z materiałów nietrwałych - z drewna, gliny i słomy właśnie i że budowa może trwać tylko rok. Dziś cesarz pewnie przewraca się ze złości w grobie, bo dwa zbudowane tak kościoły stoją do dziś - ponad 350 lat - w Świdnicy i Jaworze i są w bardzo dobrym stanie. (Trzeci kościół został uszkodzony w czasie pożaru miasta w XVIII wieku i nie odbudowano go) http://www.domy.naturalne.info/index.php

Dziś mamy jeszcze ułatwioną sprawę, bo mamy kostki prasowanej słomy, które bez żadnych zbędnych zabiegów można użyć do budowy i zresztą robi się tak w wielu krajach świata, także tych o zimniejszym klimacie - jak Kanada czy Norwegia. I uzyskuje się dzięi temu dom naturalny, o wyjątkowych walorach zdrowotnych, bardzo ciepły U=0,12, nie palny i w śmiesznie niskich (szczególnie dzisiaj kosztach) Myszy też nie stanowią problemu - bo pierwsze takie domy stoją już w USA od ponad 100 lat. Jest jedno ale - to dom tylko dla tych, którzy sami potrafią go wykonać, bo w kraju nie ma jeszcze zbyt wielu fachowców. Jednak da się to zrobić - http://www.biobudownictwo.org/ bo budowa jest w sumie bardzo prosta - jeśli my to zrobiliśmy to znaczy, że mogą i inii -jeśli chcą. icon_wink.gif
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Cytat

Czy taki dom gdziekolwiek stanął? Pytam nie dlatego by rzucić wszystko i zacząć budowę ze słomy ale po prostu wątpie czy można taki temat potraktować serio.


Mnie również temat interesuje. Agatamin - po sprawdzeniu podanych wyżej linków masz odpowiedź icon_smile.gif
Z tego co ja wiem:
W USA tego typu domów jest kilka tysięcy. Najstarsze z Nebraski mają ponad 100 lat.
W Europie są setki.
W Polsce narazie kilka, od chyba 2000 roku stoi domek w Przełomce, od tego roku dom modelowy w Kocku, dość zaawansowany jest dom w Lubli koło Jasła. Można to śledzić na bieżąco na http://www.simplystrawbale.blogspot.com
Powstaje też właśnie spory dom w okolicy Jordanowa.

Na pewno da się to przeprowadzić legalnie, bo to chyba podstawowy problem. Generalnie polecam przeszukać neta z hasłami strawbale, straw-bale czy strawbale construction. Żeby było ciekawiej można szukać przez googlową wyszukiwarkę grafiki.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

z tekstu wynika, że muszą ochraniać dom plandekami przez całą zimę co źle wróży jego szczelności.


Rozwiązaniem na deszczowy klimat są obowiązkowe duże okapy i wysoka podmurówka.
Plandeki są tylko z tego względu, że nie położono jeszcze ostatniej, trzeciej warstwy tynku glinianego. Poprostu zabrakło czasu.
Zresztą rozwiązania są różne, czasem zamiast tynku glinianego stosuje się wapienny lub mieszane rozwiązania wapienno-gliniane, albo z użyciem cementu
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam trzy takie regały i bardzo je sobie chwalę. Owszem, przy składaniu pierwszego popełniłem błąd, wierząc bezkrytycznie w instrukcje sprzedawcy i nie zaginałem "języczków" wsuwanych w wycięcia kątowników, no i regał mi się rozsypał już pod koniec montowania. Ale gdy wszystkie zagiąłem (łatwe to nie jest, ale da się). regał jest lekki i nie do zdarcia. Nośność jednej półki to 125 kg, więc w warunkach domowych spokojnie wystarcza do niemal wszystkiego. Nawet w garażu.   Regałów niczym nie mocuję do ścian. Nie ma potrzeby. Oczywiście, jeśli stoją na wyrównanym i pewnym podłożu.  Da się je kupić w cenie poniżej 80,00 PLN, więc uważam, że naprawdę warto.   PS. To się nie chwieje, zapewniam!
    • Komentarz dodany przez agata: czy ktos wie czy kostka z brukbet jest warta uwagi? przymierzamy sie w koncu do zakupu
    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...