Skocz do zawartości

Pompy i hydrofory w domu


Recommended Posts

Napisano

W wielu jeszcze rejonach Polski brak instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych zmusza do budowy własnych ujęć wody i samodzielnego odprowadzania ścieków. Konieczne wtedy staje się stosowanie specjalnych urządzeń pompowych (zarówno pomp jak i hydroforów), innych do wody czystej i innych do brudnej i ścieków.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/a/108-pompy-i-hydrofory-w-domu

Napisano
Gdzie kupić zawór do dopompowywania powietrza do zbiornika hydroforowego wodno powietrznego ?
  • 2 lata temu...
Napisano
przepraszam mam pytanie! dlaczego wlacza sie czesto pompa nawet gdy nie korzystamy z wody.jak naprawic ta usterke?dziekuje z gory za pomoc.czarna magia..
  • 3 miesiące temu...
Napisano
Cytat

dlaczego wlacza sie czesto pompa nawet gdy nie korzystamy z wody.jak naprawic ta usterke?



Co prawda Łukasz pewnie rozwiązał już swój problem, ale może komuś się przyda:
Jeśli pompa włącza się sama, gdy nie korzystamy z wody, to warto sprawdzić zawór zwrotny na dole w studni (tak zwany smok). Często wymiana tego zaworu usuwa problem.
  • 1 rok temu...
Napisano
Witam mam pompę z tradycyjnym zestawem hydroforowym i bardzo często włącza się praktycznie zawsze pompa jest firmy grudziądzkiej.dziękuje za wszelkie odpowiedzi
  • 3 miesiące temu...
Napisano
Jeśli pompa się często włącza to przyczyną może być brak poduszki powietrznej w zbiorniku , należy dopompować kompresorem powietrze, ja robię to w ten sposób, że odkręcam krany i powietrzem wypycham wodę ze zbiornika aż usłyszę że nie leci woda z kranu tylko powietrze,wtedy zakręcam krany i dobijam jeszcze powietrze do 1 atmosfery, ale to nie wszystko należy sprawdzić szczelność połączeń na rurach i na górze zbiornika może gdzieś uciekać powietrze i za jakiś czas znowu będzie to samo , po drugie trzeba sobie wyregulować odpowiednio wyłącznik ciśnieniowy, nie jest to łatwe dla laika ale da się zrobić jak ktoś pomyśli , w wyłączniku ustawia się poziom załączenia i wyłączenia prądu w zależności od ciśnienia, jak to się dobrze zrobi to pompa będzie się rzadko włączała,regulacja jest w dwóch miejscach , jedno to pokrętło plastikowe pod sprężyną a drugie to śrubka na górze wyłącznika ciśnieniowego zakontrowana nakrętką, nie pamiętam już którym się ustawia dolne i górne ciśnienie, ja sobie ustawiłem dolne ciśnienie na 2 atmosfery i przy 2 atm włącza się pompa i nabija mi wodę do zbiornika do 5 atm, tak sobie ustawiłem i mam spokój już od roku, oczywiście jak spada ciśnienie to woda leci wolniej ale to da się wytrzymać w zamian hydrofor włącza mi się raptem 3, 4 razy na dobę a zbiornik ma 2ool, no to też zależy ile wody się zużywa bywa że nawet 2 razy na dobę się włącza, oczywiście wcześniej sprawdziłem gdzie mi ucieka powietrze, okazało się że była szczelina na górze zbiornika na spawie, spawacz ją zaspawał i teraz mam spokój.Również może być przyczyną częstego załączania się pompy uciekanie wody przez zawór zwrotny ale to już napisał wcześniej kolega DoStudni
  • 3 tygodnie temu...
Gość arek
Napisano
Witam z góry dziękuję za odpowiedź przydatną jutro zajmę się ale jeszcze mam pytanie odnośnie sprawdzenia zaworu zwrotnego który mam na łączeniu pompa -hydrofor w jaki sposób można go sprawdzić
Gość mhtyl
Napisano
Cytat

Witam z góry dziękuję za odpowiedź przydatną jutro zajmę się ale jeszcze mam pytanie odnośnie sprawdzenia zaworu zwrotnego który mam na łączeniu pompa -hydrofor w jaki sposób można go sprawdzić


Jak sama nazwa wskazuje zawór zwrotny, czyli przepuszcza tylko w jedna stronę, w drugą czyli z powrotem woda nie może się cofnąć. Jeżeli woda będzie uciekać z hydroforu znaczy się , że najprawdopodobniej zawór zwrotny trzeba wymienić.
Gość arek
Napisano
Witam serdecznie dziękuję koledze Antoni zrobiłem dokładnie tak jak kolega poradził i teraz włącza się przy około 1,2 a wyłącza się przy 4,2 a propo jakby ktoś nie wiedział to górnym pokrętłem z nakrętką ustawia się dolne włączenie a dolną górne wyłączenie teraz muszę sprawdzić ile wody zejdzie do włączenia pompy a pompa pracuje około 4 min ale wreszcie jest spokój pozdrawiam
  • 3 lata temu...
Gość Macko99
Napisano
A jakiś zestaw do domu, gdzie jest spory ogród?
Napisano
DAB ma właśnie bardzo dobre systemy hydroforowe, np. e.sybox 3 mini. Polecam do domu, gdzie jest dodatkowo ogród wymagający podlewania. Działanie proste i skuteczne, daje stabilne ciśnienie wody. Sterowanie jest za pomocą ekranu, więc wszystko widzimy. Jak już kupować, to coś kompleksowego.
  • 1 miesiąc temu...
Gość Yamnik
Napisano
Plus takiego rozwiązania esybox 3 mini to na pewno małe rozmiary po prostu. Z tego, co wyczytałem na stronie to można montować nawet w kuchni pod zlewem, co jest praktyczne. 45 db to bardzo niski poziom hałasu, a w kuchni czy ogólnie wnętrzu to podstawowa sprawa.
Gość Mikko
Napisano
Faktycznie urządzenie jest bardzo ciche, ogólnie komfort pracy jest zadowalający (nic nie buczy, nie drga, nie trzeszczy). Zwracam też uwagę na wygląd (nietoporny). No i najważniejsza rzecz – mocne ciśnienie wody w domu (całym).
  • 2 lata temu...
Napisano
Cześć, miałem abisynkę, która zaopatrywała do tej pory nasz dom wodę. Oczywiśćie w środku domu mieliśmy hydrofor. Teraz kopiemy studnie z pompą głębinową i chcemy, aby woda z niej zasilała nasz dom + 3 domki letniskowe. Jak to jest z hydroforem. Dalej go potrzebujemy? W każdym budynku? będę bardzo wdzięczny za odpowiedź

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Uziom otokowy to bednarka wokół obiektu (czasami bez zamknięcia obwodu), czyli poza jego obrysem. Natomiast Ty planujesz uziom kratownicowy (i bardzo dobrze).     "3 pasma bednarki ..." Tu wystarczy dwa. "4 pasma bednarki krótsze ...  z wąsami..." Prawidłowo.     Szpilki w narożnikach powodują zmniejszenie (wygładzenie rozkładu) napięcia krokowego w chwili uderzenia pioruna czyli poprawiają wtedy bezpieczeństwo. Na pewno nie są szkodliwe.     Prawidłowo.     1. Tak jak wspomniałem, oczka kratownicy nie większe niż 10 x 10 metrów. Mniejsze mogą być zawsze. Kratownicę w betonie wykonujemy ze zwykłej (czarnej!) bednarki lub z drutu zbrojeniowego. Połączenia muszą być zespawane i otulone betonem minimum 5 cm. 2. Wąsy wykonuje się właśnie z FeZn. Wprawdzie Zn w betonie z czasem się rozpuści, ale zabezpieczy tę część która będzie w ziemi poza betonem. A jeśli chodzi o ogniwa galwaniczne to właśnie inne materiały mogą mieć znacznie większy potencjał elektrochemiczny w stosunku do stali, a więc bardziej wpływać na jej korozję.          Przez 20 - 30 lat będzie. Ale czy później? Przy wykopie  na 140 cm miejsce ułożenia na pewno nie znajdzie się w strefie przemarzania, co by było bardzo korzystne, boję się jednak że sprawdzającym instalacje (co 5 lat) nie będzie się chciało robić odkrywki na taką głębokość, więc jakość uziomu po latach będzie nieznana.  
    • Dziękuję, prosiłbym o komentarz do mojego pomysłu na uziom:   1. Wykop będzie o głębokości około 1.4m - to jest niemalże na poziomie wód gruntowych, więc spodziewam się tutaj dobrej przewodności na jego dnie. 2. Na dnie wykopu zostanie wylany chudy beton o grubości 10cm, który zaleje instalacje  2. Wymiary wykopu to około 27m x 13m (budynek ma wymiary 24m x 10m a wykop musi być większy, wiec bedzie wybranej okolo doddatkowo 1.5m z kazdej strony). 3. Na dnie wykopu chcę zrobić kratownicę z bednarki FeZn 25x4 - to jest chyba właśnie uziom otokowy (ciężko mi się połapać w tych różnych nazwach).   Mój pomysł:   Kratownica (taka jak na obrazku - linia przerywana w kolorze czarnym): - bednarka FeZn 25x4 (wg projektu budowlanego) - 3 pasma bednarki wzdluż długiego boku (dwa boczne i jedno przez środek) - 4 pasma bednarki krótsze, przecinajace, z "wąsami" wychodzące na zewnątrz wykopu (do wielokrotnego połączenia z izolowaną płytą fundamentową) - rozważam jeszcze wbicie szpilek w narożnikach wykopu, połączone z kratownicą. - ta kratownica będzie miała również 1 wąs wyprowadzany mniej więcej po środku wykopu w góre do pomieszczenia technicznego jako uziom do calej instalacji elektrycznej budynku (bedzie przepust w płycie fundamentowej)   Prosiłbym o opinie: 1) czy to nie jest zbyt dużo (taka gesta kratownica + szpilki narożnikowe), czy moze jednak dobry pomysl i warty wykonania, a może totalny bełkot? 2) czy "wąsy" poza wykop nalezy wyprowadzić z innego materialu niz FeZn? - (Czytam/ogladam i widze sprzeczne informacje. Niektorzy mowia, ze tak, inni ze nie, bo tworzy sie ogniwo galwaniczne, korozja etc.)  
    • Polecam jednak użycie pacy z grzebieniem przy nakładaniu kleju na płytę. Tylko drobniejszego, np. 5 mm. Łatwiej jest dzięki temu kontrolować grubość warstwy nałożonego kleju, a i potem ładniej sie łączą te dwie warstwy (na podłożu i na płycie. Po przyłożeniu jeszcze lekko poruszamy płytą na boki. Klej się wtedy bardziej równomiernie rozsmarowuje. 
    • Edwarda musiała uważam za prawdopodobnie najlepszego w kraju specjalistę od zabezpieczeń instalacji elektrycznych (w tym uziomów). Ale mam wątpliwości czy w tym przypadku uziom parafundamentowy w postaci płyty byłby rozwiązaniem optymalnym, biorąc pod uwagę także nakład pracy, koszty i specyfikę tego obiektu.  Bo obiekt jest mały, w efekcie wystarczą prawdopodobnie tylko dwa oczka takiej siatki. Ponadto grunt rodzimy pod płytą ma być wymieniany na dużej głębokości (1,4 m) na zagęszczany piasek, czyli coś co przewodzi dość słabo.  Wreszcie uziom otokowy będzie porównywalnie skuteczny. Uziom ułożony na obwodzie wykopu zrobionego na potrzeby wymiany gruntu pod płytą, tak aby miał kontakt z gruntem rodzimym.  Ewentualnie można pomyśleć czy bednarki lub pręta takiego uziomu otokowego nie umieścić wewnątrz żelbetowej belki, np. 25×25 cm zbrojonej 4 prętami. Wolałbym jednak umieścić ja na brzegu wykopu, nie zaś pod płytą.  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...