Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
krzysztof32

inwestycje vs lokaty bankowe

Recommended Posts

Jak bezpiecznie zarobić – lokaty vs inwestycje – przegląd rynku

Sezon wakacyjny w pełni, jednak banki nie dają odpocząć swoim klientom. Co rusz proponując nową ofertę w zakresie lokat krótko i długoterminowych. Aktualnie roczne stały się bardziej atrakcyjne niż 3-miesięczne, chociaż do niedawna o dziwo było odwrotnie. Jak wynika z analiz w styczniu 2009 roku różnica w przeciętnym oprocentowaniu rocznych i 3-miesięcznych lokat wynosiła 0,6 pkt. proc. na korzyść tych pierwszych. Obecnie ta różnica zmniejszyła się do 0,53 pkt. proc. W bezpiecznie ulokować swoje pieniądze? Sprawdziliśmy atrakcyjność lokat bankowych oraz porównaliśmy je do coraz popularniejszych pożyczek społecznościowych.

Decydując się na standardową lokatę w banku możemy zarobić średnio między 4,32% a 4,73% w zależności od długości inwestycji. Najatrakcyjniejsze lokaty w Polsce są oprocentowane na poziomie 6,6% przy depozycie o wartości 5 tys. zł na okres 6 miesięcy. Są to jednak nieliczne oferty, które giną w morzu ofert z oprocentowaniem od 1% do 4%. W przypadku trzymiesięcznych lokat, najwyższe oprocentowanie oferuje Meritum Bank, AIG Bank Polska, Allianz Bank i Polbank oferując odsetki na poziomie 6%. Na dłużej, z wyższym oprocentowaniem, możemy zostawić pieniądze w Nobel Banku uzyskując 6,6% zarobku. Widać zatem, że banki nas nie rozpieszczają.

Ciekawą alternatywą dla lokat bankowych są pożyczki społecznościowe (ang. social lending).

Jak przekonuje Przemysław Mościcki, prezes zarządu smava Poland, będącego operatorem portalu smava.pl: „Smava.pl oferują inwestorom bardzo godziwy zysk, jednocześnie zapewniając wysoki poziom bezpieczeństwa. Bez względu na rating pożyczkobiorcy (niższe lub wyższe ryzyko inwestycji), inwestor może uzyskać następujące roczne stopy zwrotu:

• Trzy miesięczna: 20,34%
• Sześcio miesięczna: 20,85%
• Dwunasto miesięczna: 21,94%


Niekwestionowanym atutem smava.pl jest bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. „Zasadniczą przewagą smavy nad konkurencją jest fakt, że do oceny ryzyka kredytowego klientów serwisu wykorzystywany jest ekspercki model scoringowy wykonany na nasze zamówienie przez BIK (Biuro Informacji Kredytowej). Dzięki niemu starający się o pożyczkę otrzymują rating – tak samo jak w banku. Dzięki czemu inwestorzy na smava.pl są w stanie ocenić ryzyko i uwzględnić je w swojej strategii inwestowania – mówi Przemysław Mościcki, prezes zarządu smava Poland.

Dodatkowo, pożyczkobiorcy przed otrzymaniem pożyczki sprawdzani są w bazie danych Krajowego Rejestru Długów, Biura Informacji Gospodarczej BIG Infomonitor i Związku Banków Polskich. Platforma smava dodatkowo weryfikuje tożsamość osoby ubiegającej się o pożyczkę oraz zaświadczenie o zarobkach u pracodawców. Profesjonalna i sprawdzona platforma informatyczna, której model zarządzania ryzykiem jest analogiczny do systemu bankowego (koszt zbudowania przekroczył 1,5 mln euro) oraz obiektywny system oceny ryzyka kredytowego sprawia, że smava.pl jest bardzo bezpiecznym portalem pożyczek i inwestycji społecznościowych. Dzięki temu inwestycja w smava.pl obarczona jest porównywalnym ryzykiem inwestycyjnym w stosunku do lokat terminowych.


Co myślicie? Nasunął mi się ten temat w kontekście remontów. Skąd wziąć pieniądze na remont...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...