Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe - decyzja i...co dalej


madej

Recommended Posts

Witam

Zakupiliśmy z żoną mały segmencik i rozmyślając o ogrzewaniu pomyśleliśmy, że warto zainwestować w wodne ogrzewanie podłogowe na parterze w "salonie". Oczywiście wpadliśmy na ten pomysł w momencie jak nie ma możliwości dokonywać zmian w projekcie nieruchomości, tak więc będziemy musieli zrealizować nasza zachciankę całkowicie we własnym zakresie.
I tu pojawia się pytanie: jak do tego tematu podejść?
Ogrzewanie podłogowe miałoby być jedynie uzupełnieniem ogrzewania grzejnikowego. Na zasadzie - likwidujemy jeden z grzejników i w jego miejsce podłączamy instalacje podłogową. Ale czy to jest możliwe tak ot po prostu? Czy nie wymaga to jakiś dodatkowych prac, nakładów itp? Jak się ma do tego piec (gazowy) - na co w tym kontekście zwrócić uwagę?
Sporo artykułów na temat podłogówki przeczytałem, ale szczerze powiem, że nie znalazłem odpowiedzi na swoje pytania. A oczywiście jest ich znacznie więcej niż wymieniłem. Więc szykam jakiś podpowiedzi ludzi z "doświadczeniem".
No i oczywiście interesuje mnie info dotyczące ceny...ale to już pewnie zależy od konkretnego przypadku.

Z góry dzięki za ewentualne informację

Pozdrawiam
Madej
Link do komentarza
Możesz oczywiście podłączyć podłogówkę zamiast grzejnika ,z tym że musisz zastosować zawór RTL na powrocie żeby mogła się odpowietrzyć i wyregulować temperaturę ,można również pociągnąć podłogówkę z powrotu grzejnika (stary sposób),musisz poza tym pamiętać że jedna pętla najlepiej żeby nie przekroczyła 70 metrów długości ,przy czym orientacyjnie ,na metr kwadratowy trzeba około 5m rurki
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
    • ocieplenie dachu pur? odrazu na deski? tylko ze dach to deski membrana papa i blacha bez łąt nie beda sie parzyc deski? ale musze jakas wentylacje zrobic tym bardziej przy ociepleniu?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...