Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

Jaką ściana akustyczna?

Recommended Posts

Gość
Zamierzam między dwoma odrębnymi lokalami postawić ścianę z cegły SILKA. Jedna warstwa z bloczków drążonych grubości 6 cm ma izolacyjność akustyczną 40 dB. Ja muszę osiągnąć ponad 52 dB. Chcę dać dwie takie warstwy a między nimi płytę z wełny mineralnej 5 cm. Zamierzam postawić te ścianki na podkładzie gumowym i tak samo odizolować od stropu betonowego. Czy taka ściana będzie odpowiednia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W przypadku oddzielenia dwóch niezależnych lokali ściana powinna posiadać grubość ok. 25 cm (grubość ściany nośnej). Blok wapienno-piaskowy SILKA M24 (Rw=56 dB) jako jedyny z materiałów ściennych może być wykorzystany w ścianach, które będąc wewnętrznymi ścianami nośnymi spełniają jednocześnie funkcję przegrody akustycznej.
Jeżeli ściana oddzielająca ma być wykonana jako warstwowa z zastosowaniem cegły wapienno–piaskowej (lub bloczków SILKA M8 Rw=45 dB) i wełny mineralnej to przy zastosowaniu cegieł o szerokości 6,5 cm należy ścianę zbroić w co drugiej warstwie cegieł dwoma prętami o średnicy ø8-10 mm, a także łączyć obie ściany kotwami stalowymi o średnicy ø6 mm, zaś grubość wełny mineralnej ze względu na zapewnienie minimalnej grubości ściany powinna wynosić 12 cm (np. Rockwool Rockton lub inna przeznaczona do wykonywania izolacji akustycznych). Ze względu na zapewnienie odpowiedniej pracy ściany i zachowanie jej stateczności powinna ona być posadowiona bezpośrednio na stropie (stosowanie podkładek gumowych pod ścianę nie jest wskazane). Przewiązanie ze ścianami, pomiędzy którymi ma być wzniesiona wspomniana ściana wykonuje się za pomocą tzw. strzępi (wykute w ścianach otwory umożliwiające mijankowe wmurowanie bloczków lub cegieł) albo specjalnych kotew. Wskazane byłoby sprawdzenie przez projektanta-konstruktora nośności stropu (czy nie istnieje możliwość jego uszkodzenia), a także samej ściany (brak informacji o jej wysokości) i zaprojektowanie odpowiedniego wzmocnienia stropu. Ze względu na skomplikowaną budowę ściany warstwowej oraz większe nakłady środków i pracy warto przeanalizować, czy nie byłoby lepszym rozwiązaniem wykonanie ściany jednorodnej, np. z wspomnianych bloków SILKA M24, łącznie ze wzmocnieniem stropu. Przyjmując takie rozwiązanie należy również wykonać projekt wzmocnienia stropu przez projektanta-konstruktora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Może pomoże panu nasz kalkulator. W kilka minut za darmo generujemy wycenę, dopieramy instalację, wyliczamy prognozę oszczędności oraz dokładną analizę. fotowoltaika kalkulator
  • aaaaaaaaaaaaaaaaa...   nie możesz się zabezpieczyć przed moimi odpowiedziami, ponieważ one są   nieoczekiwane, niespodziewane, zaskakujące i piorunujące. Obiektywnie więc lepiej przyjąć je na klatę, przemyśleć - i poprawić się. Bo one niosą duży ładunek dydaktyczny. I mają swe źródło w głębokiej sympatii do adwersarza. Nawet nie wiem, czy nie jest to mowa miłości do bliźniego.... No i są podane w lekkiej, przystępnej, również dla seniorów, formie!   Uniki nie są wskazane, bo zbytnie machanie rozumem może poluzować klepki - a kto lubi szmery w uszach, czy łomotanie w głowie.    Należy się tylko pozytywnie nastawić, przyjąć i zastosować.    Oczywiście słowo DZIĘKUJĘ  z przyjemnością zawsze od ciebie przyjmę!       Pożyczyłem fotkę od animusa, bo jakoś pasuje mi do tego mojego postu    -  a może tak sobie wyobrażam twoją minę po jego przeczytaniu ???!
  • Zgadza się - ale zachorowań jest stała ilość, a więc i ten szczyt będzie niższy. Taką mam nadzieję. Oby ludziom nie odbiło, jak we Włoszech - i siedzieli w domu. Chociaż ja nie jestem optymista - jestem trzeźwym i chlodnym obserwatorem   Cieszę się - ale czekam, co dalej, z rezerwą     USA - tam ta ilość zarażonych strasznie rośnie. Szczyt podobno w okolicach Świąt.      Ciekawe: Okazuje się, że zwykła maseczka chrurgiczna i podobne - nie chronią przed koronawirusami. Mało - siadaja one (i inne bakterie i wirusy) na maseczce i stanowią dodatkowe niebezpieczeństwo. Co ciekawe - powinno się taką maseczkę zmieniać co 20 minut. Paranoja!
  • Ojojoj... jakiż optymista z Ciebie. Szumowski mówił coś o szczycie zachorowań, że dopiero przed nami . No i święta ... coś w ten deseń ... poobserwujmy świętonalia    
  • Witam,  Dom z lat 1960 fundament betonowy 80cm w ziemi 80 cm nad- ław brak, izolacji brak, grunt gliniasty. Izolacja pozioma jest-papa ściany suche. Fundament bieda beton czyli beton z dodatkami - kamienie, kawałki cegieł planuje dołożyć siatkę zbrojeniowa fi6 i dolać betonu by to "zamknąć". Teraz pytanie odnośnie izolacji, czy ma to w ogóle sens ? Jako, że ławy  nie ma i od spodu brak izolacji fundament kapilarnie coś tam zawsze będzie podciągał. Czy taka wilgoć po zaizolowaniu frontu nie będzie się kisić w murze?  Myślałem jedynie o folii kubelkowej by odprowadzić wodę od muru i dać drenaż , folia dodatkowo stworzy przestrzeń pomiędzy gruntem a fundamentem.   Jakieś rady pomysły? Z góry dziękuję i pozdrawiam.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...