Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

odsetki od kredytu

Recommended Posts

Gość
Czy można odliczyć odsetki od kredytu hipotecznego, zaciągniętego w 2003 roku na budowę mieszkania przez dewelopera?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych daje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania faktycznie poniesionych w 2003 roku wydatków na spłatę odsetek do kredytu udzielonego na sfinansowanie budowy domu lub mieszkania, ale tylko w ściśle określonych przypadkach. Dotyczy to kupna nowego mieszkania od dewelopera, wniesienia wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo zakupu nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy. Odliczać można też odsetki od kredytu zaciągniętego na nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę budynku niemieszkalnego, jego części na cele mieszkalne. Odsetki można odliczyć, jeżeli łącznie zostało spełnionych kilka warunków:
- kredyt został udzielony przez bank lub kasę oszczędnościowo-kredytową po 1 stycznia 2002 r.,
- z umowy kredytu wynika, że został on udzielony na jeden z wyżej wymienionych celów,
- inwestycja jest realizowana w Polsce na terenie przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe,
- budowa musi zostać zakończona przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę, a zakończenie inwestycji nastąpiło nie wcześniej niż w 2002 r.
- zakończenie prac musi zostać potwierdzone wydaniem pozwolenia na użytkowanie budynku, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku.
Ponadto w przypadku wniesienia wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, do doliczenia odsetek niezbędne jest zawarcie umowy o nabyciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub umowa o przeniesieniu na podatnika własności domu jednorodzinnego.
W przypadku zakupu nowo wybudowanego domu lub mieszkania od dewelopera niezbędna jest umowa w formie aktu notarialnego przenosząca własność nieruchomości na osobę rozliczającą się z fiskusem.
Do zeznania składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, podatnik musi dołączyć oświadczenie, według ustalonego wzoru, o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami VAT. By móc odliczyć odsetki od kredytu od podstawy opodatkowania, muszą one zostać faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty muszą być odpowiednio udokumentowane. Nie można odliczać tych odsetek, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku.Ponadto z ulgi odsetkowej nie można skorzystać, jeżeli podatnik lub małżonek skorzystali wcześniej z możliwości odliczenia wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe, czyli m.in. na zakup gruntu, kupno mieszkania od dewelopera, wniesienie wkładu budowlanego czy wykończenie nowo wybudowanego mieszkania.

Paweł Puch
prawnik
redakcja Budujemy Dom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gość gargamel
   wziąłem sobie te rady do serca i dobrze wyszło! malowałem duluxem easycare wałkiem z długim włosiem, 2 warstwy, sprawnie bez dłuższych przerw i wyszło super, bez smug czy prześwitów
  • Sposobów na malowanie ścian może być tyle, ile osób, które się tego podejmują. Wszystko zależy od naszych chęci, głowy pełnej pomysłów oraz czasu, który jesteśmy w stanie przeznaczyć na pracę nad konkretnym pomieszczeniem.
   Pełna treść artykułu pod adresem:
   https://www.budujemydom.pl/sciany-wewnetrzne/25209-sposoby-na-malowanie-scian-wewnetrznych
  • To jakieś poplątanie z pomieszaniem + pomieszanie kompetencji. We wniosku o WZiZT nie pisze sie o takich "parametrach" - te parametry określa gmina przy decyzji o wydaniu WZiZT.   Wejdź na stronę gminy i pobierz wniosek o wydanie WZiZT - wypełnij go zgodnie ze wskazówkami, dołącz wymagane załączniki i złóż w gminie.   Jak gmina będzie miała "wątpliwości" - zwróci się do Ciebie o ich wyjaśnienie.   Jeśli coś nie będzie zgodne z "ładem architektonicznym gminy" - gmina poprosi o zmianę w Twoim wniosku.
  • Energooszczędność, bezpieczeństwo, ciekawy design i przystępna cena - to cechy produktów oferowanych w tym roku przez firmę Hörmann w specjalnej promocji. Ucieczce ciepła z garażu i domu zapobiegają dobrze izolowane termicznie bramy segmentowe oraz energooszczędne drzwi wejściowe.   W tegorocznej promocji firmy Hörmann są to zbudowane z pełnych segmentów o grubości 42 mm i wyposażone w wysokiej jakości uszczelki bramy RenoMatic i RenoMatic light oraz stalowe i aluminiowe drzwi wejściowe Thermo65 oraz ThermoSafe. Zarówno skrzydła, jak i aluminiowe ościeżnice tych drzwi posiadają przegrody termiczne. Dzięki temu Themo65 o grubości skrzydła 65 mm mają współczynnik przenikania ciepła UD na poziomie 0,87 W/(m2K), a ThermoSafe z płytą o grubości 73 mm osiągają UD nawet około 0,8 W/(m2K).   Ponadto 6 promocyjnych wzorów drzwi Thermo65 standardowo oferowanych jest z wyposażeniem przeciwwłamaniowym w klasie RC 2, a wszystkie wzory drzwi ThermoSafe mają klasę przeciwwłamaniową RC 3.   Pełne bezpieczeństwo bram RenoMatic gwarantuje napęd ProMatic z systemem sterowania radiowego BiSecur i 128-bitowym kodowaniem sygnału.   Zaletą tej promocyjnej oferty jest też szeroka paleta atrakcyjnych wzorów. Ciekawą propozycją są naświetla boczne do drzwi Thermo65. Te o szerokości 400-550 mm można zamówić w klasie RC 2. Promocja potrwa do końca roku.   Zapraszamy do zapoznania się z ofertą promocyjną oraz prospektem drzwi zewnętrznych
    
  • Co pływa w tych rurkach, w sensie jakie medium grzewcze masz w instalacji?
 • Popularne tematy

×