Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

odsetki od kredytu

Recommended Posts

Gość
Czy można odliczyć odsetki od kredytu hipotecznego, zaciągniętego w 2003 roku na budowę mieszkania przez dewelopera?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych daje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania faktycznie poniesionych w 2003 roku wydatków na spłatę odsetek do kredytu udzielonego na sfinansowanie budowy domu lub mieszkania, ale tylko w ściśle określonych przypadkach. Dotyczy to kupna nowego mieszkania od dewelopera, wniesienia wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo zakupu nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy. Odliczać można też odsetki od kredytu zaciągniętego na nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę budynku niemieszkalnego, jego części na cele mieszkalne. Odsetki można odliczyć, jeżeli łącznie zostało spełnionych kilka warunków:
- kredyt został udzielony przez bank lub kasę oszczędnościowo-kredytową po 1 stycznia 2002 r.,
- z umowy kredytu wynika, że został on udzielony na jeden z wyżej wymienionych celów,
- inwestycja jest realizowana w Polsce na terenie przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe,
- budowa musi zostać zakończona przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę, a zakończenie inwestycji nastąpiło nie wcześniej niż w 2002 r.
- zakończenie prac musi zostać potwierdzone wydaniem pozwolenia na użytkowanie budynku, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku.
Ponadto w przypadku wniesienia wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, do doliczenia odsetek niezbędne jest zawarcie umowy o nabyciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub umowa o przeniesieniu na podatnika własności domu jednorodzinnego.
W przypadku zakupu nowo wybudowanego domu lub mieszkania od dewelopera niezbędna jest umowa w formie aktu notarialnego przenosząca własność nieruchomości na osobę rozliczającą się z fiskusem.
Do zeznania składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, podatnik musi dołączyć oświadczenie, według ustalonego wzoru, o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami VAT. By móc odliczyć odsetki od kredytu od podstawy opodatkowania, muszą one zostać faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty muszą być odpowiednio udokumentowane. Nie można odliczać tych odsetek, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku.Ponadto z ulgi odsetkowej nie można skorzystać, jeżeli podatnik lub małżonek skorzystali wcześniej z możliwości odliczenia wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe, czyli m.in. na zakup gruntu, kupno mieszkania od dewelopera, wniesienie wkładu budowlanego czy wykończenie nowo wybudowanego mieszkania.

Paweł Puch
prawnik
redakcja Budujemy Dom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • To samo już słyszałem. Niby mam się cieszyć, ale zupełnie nie jestem zadowolony. Powiedz mi jak pozbyć się tego mchu!  
  • masz czyste powietrze i wysoką wilgotność. Toksycznie nie jest.
  • Swoją drogą, zakładając temat na forum ekspertów OKNOPLAST liczyłem, że któryś z nich zabierze on głos w tej sprawie. W końcu to autoryzowany montażysta popełnił powyższe prace. Zresztą - jak pamiętam - mówił że takie zalecenia były na ostatnich (w 2017r.) szkoleniach. Chętnie przeczytam rady jak z ich punktu widzenia można byłoby ratować ten "montaż".  
  • Witam wszystkich serdecznie!

   Przymierzam się do remontu poddasza samodzielnie, z małą pomocą znajomych lub ewentualnym wynajęciem jakiegoś specjalisty. Korzystając z pomocy fachowców mam kilka pytań. Poddasze ma powierzchnie 10x11m patrząc po linii domu. Nie mam aktualnych planów architektonicznych, ponieważ dom jest budowany w latach 60 i niestety gdzieś przepadły. Dom jest nieocieplony z zewnątrz, dach kopertowy. Jest to dom z piwnicą, parterem mieszkalnym i poddaszem. Cały czas użytkowany. Z tego co wiem budowany jest z cegły z pustką termiczną oraz są wymienione okna na 3 warstwowe PVC na dole. Temperatura w zimie jest okej, więc nie śpieszy się póki co z ocieplaniem całego domu z zewnątrz ( to też później jest w planach ). Wiadomo, że ciepło przez ściany ucieka, ale myślę, że na poddaszu nie będzie to tak odczuwalne gdy się je ociepli z góry i dołu. 

   1. Chcę zacząć od ocieplenia dachu wełną szklaną. Szerokość między krokwiami to około 80 cm, a wysokość krokwi to 14. Najlepszym rozwiązaniem byłoby dać 10 cm wełny między krokwie ( + szczelina wentylacyjna ) i 20 cm na górę? 
   2. Niektóre krokwie są popękane. Co w takim wypadku? Wzmocnić je? W załącznikach dodam zdjęcie, o których mowa. 
   3. Co zrobić ze ścianami, na których są okna? Zamurować czy wstawić trochę wyżej okna poziome? Murowanie wiąże się z utratą światła, którego i tak będzie mało na poddaszu. Myślałem o oknach kolankowych ale to wiąże się z rozcinaniem dachu i dodatkowymi kosztami. Nie wiem czy nie lepiej przeznaczyć te pieniądze później na ocieplenie domu z zewnątrz. Jak myślicie? Co doradzicie? 
   4. Warto zrobić oddzielne ogrzewanie na górze? Na dole w domu jest zwykły piec węglowy. Na górze chciałem zrobić oddzielnie ogrzewanie gazowe z racji wygody. Trzeba byłoby wybrać albo zrobić nowe ogrzewanie na cały dom albo tylko oddzielne gazowe na górę. 
   5. Na załączonym zdjęciu daje kilka największych uwag.
   - CZERWONE - Pęknięcia na krokwiach. Co z tym zrobić?
   - NIEBIESKIE - łączenia murłaty w tym miejscu są dość liche na moje oko. Zostawić to? Są to dwie deski połączone ze sobą metalowymi łączeniami. Nie wiem na ile jest to wytrzymałe. 
   - ŻÓŁTE - nierówności w deskowaniu. Przeszkadza to w czymś? Dach nie przecieka ale zastanawiam się czy później nie będzie to stanowić problemu. Nie chcę wywalić pieniędzy w błoto. 


   Ps. Jeszcze odnośnie okien to jeśli zrobię tam podłogę bez podniesienia okien to będą one na wysokości stóp, czyli totalny bezsens. Teraz decyzja czy zamurować czy podnieść okna lub ewentualnie wstawić okna kolankowe z wycinaniem dachu. 


   Pytania mogą wydawać się banalne, ale szczerze mówiąc nie mam za bardzo doświadczenia w takich sprawach, więc wole łopatologicznie zapytać fachowców 
  • Mnie weszła faza, a Tobie jak na razie weszło jedynie zero! Bidny jesteś i nie ogarniasz niczego, jak już zresztą wspomniałeś, dlatego współczuję Ci i żegnam! Bądź zdrów w swoim mało cywilizowanym świecie, tam pewnie będziesz jakimś idolem, kto to wie czym się zajmujecie? Pa, pa!
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×