Oczywiście, dla konkretnego budynku mogą być jakieś szczególne wymagania. Dlatego napisałem, że sposób wykonania tego zbrojenia powinien być szczegółowo opisany w projekcie. Mogą to być jakieś osobne rysunki, albo rysunki detali przy przekrojach.
W razie jakichkolwiek wątpliwości to trzeba wyjaśnić z projektantem. Przecież tego elementu nie da się już później poprawić, a jest on obciążony całą resztą konstrukcji.
A jest tam jakiś kumaty kierbud?
Projekt jest typowy, czy indywidualny?
Może jakaś wizyta - osobista lub on-line - u projektanta?
Może DLA TEGO BUDYNKU są jakieś SZCZEGÓLNE wymagania
Zbyt szczegółowe regulacje są szkodliwe, więcej psują niż pomagają. Jedni się w nich pogubią, inni będą starali się je ominąć. Ostatecznie nikt tego nie ogarnie. Każdy musi przy tym jakoś żyć i przy nadmiarze przepisów życie sobie, a prawo sobie. Skoro poszczególne gminy maja w efekcie różne wymagania to dzieje się dokładnie to. No i sprawdza się zasada, że skrupulatność nie wyklucza bałaganu.
W projekcie powinny być rysunki pokazujące zbrojenie ostrogi. Proszę spojrzeć przynajmniej na przekroje poprzeczne, tam powinien być pokazany kształt ostrogi i miejsce zbrojenia. Ostroga wraz ze zbrojeniem to takie wzmocnienie krawedzi płyty, może mieć bardzo różne proporcje. Tak dla przykładu:
Natomiast samo zbrojenie robi się zwykle w sposób typowy, jak zwykle w bekach żelbetowych. Czyli tak samo jak zbrojenie ław fundamentowych, nadproży itp. Mamy tu pręty zbrojeniowe w zadanym rozstawie oraz wiążące je strzemiona ze znacznie cieńszych prętów. Warto sprawdzić czy gdzieś w okolicy da się zamówić gotowe, już skręcone zbrojenie. To mniej więcej coś takiego: