Skocz do zawartości

Koszt SSZ a możliwa zdolność kredytowa


Recommended Posts

Dzień dobry,

 

1. Planuję zakup gotowego projektu domu, którego powierzchnia całkowita wynosi 154,25m² (pow. mieszkalna 130,85m² + garaż 23,40m²). Podany przez serwis, na którym znalazłem projekt koszt SSZ na 2 kw. 2023 wynosi 377 000 zł netto. Jak wyliczana jest ta kwota? Czy jest to w dużym uproszczeniu średnia cen materiałów w kraju w danym czasie? 

 

2. Chciałbym zrezygnować z wielkich po samą kalenicę okien, inny materiał na ściany nośne niż ten w projekcie, dodatkowo odchudzona będzie powierzchnia o kilka m². Więc troszkę to obniży koszty. Moje pytanie brzmi czy z Waszego doświadczenia jesteście w stanie powiedzieć jak procentowo wygląda sprawa podziału kosztów na SSO, SSZ aż do stanu z instalacjami, tynkami itp. Gdzieś czytałem, że koszt materiałów SSZ to jakieś 60% kosztów całego przedsięwzięcia, robocizna 25%, instalacje 15% itd. Jak u Was to wygląda/wyglądało?

Chodzi mi o to, czy wybierając projekt, który na starcie zakłada kwotę x SSZ możliwe jest obliczenie całkowitego kosztu biorąc pod uwagę użyte materiały ze średniej półki cenowej. Wiem, że wybór materiałów to szalenie wielki temat pod względem ceny jednak jeśli mówimy o normalnych materiałach to czy rozstrzał cenowy może wynieść np. 200 tysięcy złotych?

 

Dziękuję za odpowiedź. 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...