Skocz do zawartości

Jak bezpiecznie wykonać demontaż mebli?


Recommended Posts

Jesteśmy firmą przeprowadzkową z wieloletnim doświadczeniem w demontażu, transporcie i montażu mebli. Chcielibyśmy podzielić się z Wami poradnikiem, jak bezpiecznie wykonać demontaż mebli, aby uniknąć uszkodzeń zarówno mebli, jak i otoczenia.

 

1. Przygotuj narzędzia i materiały:

Zanim przystąpisz do demontażu, upewnij się, że masz odpowiednie narzędzia i materiały, takie jak śrubokręt, młotek, klucze, folia bąbelkowa, taśma klejąca, rękawice ochronne i ochraniacze na narożniki.

 

 • Śrubokręt: Potrzebny do odkręcania śrub i wkrętów. Najlepiej mieć kilka śrubokrętów o różnych końcówkach (płaskie, krzyżowe, Torx).
 • Młotek: Przydatny do delikatnego uderzania elementów, jeśli są zbyt mocno połączone lub trudne do rozdzielenia.
 • Klucze: Klucze płaskie, oczkowe lub imbusowe, niezbędne do odkręcania nakrętek i śrub.
 • Folia bąbelkowa: Służy do zabezpieczania elementów mebli przed uszkodzeniami.
 • Taśma klejąca: Przydatna do oznaczania elementów i zabezpieczania folii bąbelkowej.
 • Rękawice ochronne: Ważne dla ochrony dłoni przed otarciami, drzazgami czy przecięciami.
 • Ochraniacze na narożniki: Przydatne do zabezpieczania narożników elementów mebli przed uszkodzeniem.

 

2. Zabezpiecz otoczenie:

Aby uniknąć uszkodzeń podłóg czy ścian, rozłóż folię lub karton na podłodze, a na ścianach zamocuj ochronne maty lub folię bąbelkową.

 

 • Folia lub karton na podłodze: Ochrona podłogi przed zarysowaniami lub uszkodzeniami.
 • Ochronne maty lub folia bąbelkowa na ścianach: Zapobiegają uszkodzeniu ścian podczas demontażu, zwłaszcza przy dużych meblach.

 

3. Opróżnij meble:

Usuń wszelkie przedmioty z szafek, szuflad i półek, aby uniknąć ich uszkodzenia podczas demontażu.

 

 • Zdejmij wszystkie przedmioty z szafek, półek i szuflad, aby uniknąć ich przypadkowego uszkodzenia czy wypadnięcia.

 

4. Oznacz elementy:

Przed rozpoczęciem demontażu, oznacz elementy mebli za pomocą taśmy klejącej i markerów. Pozwoli to na łatwiejsze zrozumienie, jak poszczególne elementy mają być ponownie zamocowane.

 

 • Użyj taśmy klejącej i markerów, aby oznaczyć poszczególne elementy mebli i ich połączenia, co ułatwi późniejszy montaż.

 

5. Odkręć zamocowania:

Zacznij od odkręcenia śrub, wkrętów i innych elementów łączących meble. Upewnij się, że robisz to stopniowo, aby nie uszkodzić elementów mebli.

 

 • Odkręć śruby, wkręty i inne elementy łączące meble, zaczynając od najbardziej zewnętrznych części. Robiąc to stopniowo, unikniesz uszkodzeń elementów mebli.

 

6. Zdejmij drzwi i szuflady:

Jeśli meble mają drzwi lub szuflady, zdejmij je, odkręcając zawiasy lub prowadnice. Pamiętaj, aby zabezpieczyć je folią bąbelkową lub innym materiałem ochronnym.

 

 • Odkręć zawiasy lub prowadnice szuflad i drzwi, a następnie zdejmij je ostrożnie.
 • Owijając zdejmowane elementy folią bąbelkową, zabezpieczysz je przed ewentualnymi uszkodzeniami.

 

7. Usuń szkło i lustra:

Jeśli meble mają szklane elementy lub lustra, ostrożnie je zdejmij i zabezpiecz, owijając folią bąbelkową lub innym materiałem amortyzującym.

 

 • Ostrożnie zdejmij wszelkie szklane elementy czy lustra, aby uniknąć przypadkowego stłuczenia.
 • Zabezpiecz je, owijając folią bąbelkową lub innym materiałem amortyzującym.

 

8. Demontaż:

Teraz, gdy wszystkie elementy są oznaczone i zabezpieczone, można przystąpić do demontażu mebli. Staraj się robić to ostrożnie, aby nie uszkodzić poszczególnych części. Jeśli napotkasz opór, nie używaj siły - sprawdź, czy nie ma jeszcze jakiejś niewidocznej śruby czy zaczepu.

 

 • Odkręć lub rozłącz poszczególne elementy mebli, starając się robić to delikatnie i z kontrolą.
 • Jeśli napotkasz opór, sprawdź, czy nie ma jeszcze jakiejś niewidocznej śruby czy zaczepu zamiast używać siły.

 

9. Zabezpieczanie elementów:

Po demontażu, zabezpiecz poszczególne elementy mebli, owijając je folią bąbelkową, tekturą lub innym materiałem ochronnym. Ochraniacze na narożniki mogą być również przydatne, aby zabezpieczyć wrażliwe miejsca przed uszkodzeniami.

 

 • Owijając poszczególne elementy mebli folią bąbelkową, tekturą lub innym materiałem ochronnym, zapobiegniesz uszkodzeniom podczas transportu czy przechowywania.
 • Nałożenie ochraniaczy na narożniki zabezpieczy wrażliwe miejsca przed uszkodzeniami mechanicznymi.

 

10. Przechowywanie elementów:

Uporządkuj i przechowuj elementy mebli w bezpiecznym miejscu, tak aby uniknąć przypadkowych uszkodzeń. Jeśli posiadasz oryginalne opakowanie, możesz je wykorzystać do przechowywania elementów.

 

 • Przechowuj elementy mebli w bezpiecznym miejscu, tak aby uniknąć przypadkowych uszkodzeń.
 • Jeśli posiadasz oryginalne opakowanie, możesz je wykorzystać do przechowywania elementów, co dodatkowo zabezpieczy meble.

 

11. Utrzymanie porządku:

Po zakończonym demontażu, upewnij się, że wszystkie śruby, wkręty i inne małe części są przechowywane w sposób uporządkowany, np. w zamkniętych pojemnikach lub torebkach strunowych. Dobrym pomysłem jest również przymocowanie takich elementów do odpowiadających im części mebli za pomocą taśmy klejącej.

 

 • Przechowuj wszystkie śruby, wkręty i inne małe części w sposób uporządkowany, np. w zamkniętych pojemnikach lub torebkach strunowych.
 • Przymocowanie takich elementów do odpowiadających im części mebli za pomocą taśmy klejącej ułatwi późniejszy montaż.

 

12. Dokumentacja:

Robienie zdjęć przed, w trakcie i po demontażu może być pomocne w późniejszym montażu. Zdjęcia mogą również posłużyć jako dowód na stan mebli przed demontażem, jeśli zachodzi taka potrzeba.

 

 • Robienie zdjęć przed, w trakcie i po demontażu pomoże w późniejszym montażu, gdyż będzie można odtworzyć poprawne połączenia.
 • Zdjęcia mogą również posłużyć jako dowód na stan mebli przed demontażem, jeśli zachodzi taka potrzeba, np. w przypadku reklamacji czy ubezpieczenia.

 

Podsumowując, demontaż mebli może być procesem wymagającym precyzji i ostrożności, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, można go wykonać bezpiecznie i skutecznie. Pamiętaj o zachowaniu ostrożności podczas całego procesu, a meble będą gotowe do ponownego montażu w nowym miejscu.

Mamy nadzieję, że ten poradnik okaże się pomocny! Jeśli potrzebujecie profesjonalnej pomocy przy demontażu, transporcie i montażu mebli, nie krępujcie się skontaktować z nami! Nasz zespół fachowców jest gotów, aby służyć pomocą.

Życzymy powodzenia i bezpiecznego demontażu mebli!

Link do komentarza
 • 1 miesiąc temu...

Bardzo dobra porada ta u góry. Bezpiecznie to znaczy spokojnie, bez nerwów i pośpiechu. Zapoznać się z tym co i jak tam wymaga rozkręcenia i nigdy nic na siłę. A jak nie da rady i się coś popsuje no to cóż. Takie życie. Zawsze można kupić nowe meble :) Np. jak te poniżej. 

 

 

meble-eco-deco-art-manufaktura-1024x683.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Aranżacja kuchni nigdy nie jest łatwą sprawą i zawsze powinna być dobrze przemyślana. To pomieszczenie, które powinno być przede wszystkim praktyczne i zapewnia odpowiednią ilość miejsca do swobodnego gotowania i przechowywania niezbędnych akcesoriów. Jednak warto, aby kuchnia miała swój własny niepowtarzalny styl, dzięki czemu przebywanie w niej będzie czystą przyjemnością. Zwłaszcza że to często właśnie kuchnia staje się sercem domu. Urządzając kuchnię, dobrze jest postawić na jeden styl, a prawdziwym hitem w aranżacji kuchni stał się styl vintage. Jak urządzić kuchnię w stylu retro? Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/wystroj-wnetrz/kuchnia/a/106277-jak-urzadzic-kuchnie-w-stylu-vintage-inspiracje-i-aranzacje
  • Jak tym zacząłeś to trzymaj się jednego producenta żeby oczka się nie robiły.    1. PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA Przed rozpoczęciem spoinowania należy odpowiednio przygotować powierzchnię styków płyt. Płyty powinny być trwale przymocowane do konstrukcji nośnej, suche, pozbawione pyłu, kurzu. Ostre krawędzie należy sfazować, odpylić i zagruntować Gruntem Uniwersalnym ŚMIG K-15. W narożnikach i kątach obsadzić kątowniki. 2. WYPEŁNIANIE Przestrzeń pomiędzy krawędziami należy wypełnić masą C-50 za pomocą szpachelki, trzymając ją pod kątem umożliwiającym dokładne wciśnięcie masy w szczelinę. Pozostawić do wyschnięcia. Po 24 godzinach nałożyć kolejną warstwę masy C-50. 3. WYGŁADZANIE Ostateczne wygładzenie z powierzchnią płyty należy wykonać po całkowitym wyschnięciu zaprawy, poprzez szlifowanie siatką poliwęglanową lub papierem ściernym nr 80-150. Celem ułatwienia procesu szlifowania do wykonania warstwy wykończeniowej zaleca się stosować gładź szpachlową ŚMIG A-2 lub A-6. 4. KOLEJNA WARSTWA Jeżeli powierzchnia pierwszej warstwy nie jest idealnie równa zaleca się miejscowe uzupełnienie, bądź nałożenie cieńszej warstwy masy. Przed nałożeniem kolejnej warstwy gładzi, a także przed rozpoczęciem prac malarskich koniecznie należy usunąć pył z powierzchni lub związać go z podłożem. 5. WYKAŃCZANIE Przed nałożeniem kolejnej warstwy zaprawy, a także przed rozpoczęciem prac malarskich należy usunąć pył lub związać go Gruntem Uniwersalnym K-15. Dla uzyskania odpowiedniej jakości powłok malarskich zaleca się także wyrównanie chłonności płyt i spoin poprzez pokrycie całości Gruntem ŚMIG K-15
  • Komentarz dodany przez Merry S.: Super, jasno i z pomysłem, to lubię, dziekuję moja konsola nabrała nowej jakości.
  • Hol to miejsce reprezentacyjne, wita nas i naszych gości, warto zadbać w nim o wygodę, funkcjonalność i elegancję. Często wymiary holu narzucają nam dobór i sposób rozmieszczenia mebli. W wąskim korytarzu musimy zatem postawić na takie, które oprócz walorów estetycznych będą spełniały także funkcję przechowywania. Świetnie sprawdzi się delikatna konsola, która jest lekka w formie i bardzo elegancka. Dodatkowo może być wyposażona w szufladki na niezbędne drobiazgi. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/wystroj-wnetrz/salon/porady/101012-jak-zaaranzowac-konsole-w-holu
  • Na co kogo stać, ale luksus to raczej nie jest mały metraż.   Tyle to jest akurat w sam raz, mniejszy to klitka.  
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...