Skocz do zawartości

Odpowietrzenie, odpływ liniowy, brzydki zapach


Recommended Posts

Hej

W moim bloku jest prawdopodobnie problem z odpowietrzeniem ponieważ:
co chwilę "wyciąga" wodę z syfonu odpływu liniowego. Jeżeli spuszczam wodę w toalecie z przykładowo papierem to widać jak woda w syfonie chodzi góra-dół. Problem nie jest widoczny, jeżeli woda jest spuszczana bez zawartości. Niestety osoby z piętra wyżej też spuszczają wodę to co jakiś czas wyciąga mi wodę z syfonu. Z tego co wiem to problem jest w całym bloku. Blok jest dość nowy 2010+.

Ostatnio było wykonane odpowietrzanie kanalizacji i była poprawa na około 2-3 tygodnie (choć głowy nie dam czy to mi się po prostu nie wydawało). Dodatkowo problem się nasila w miesiące zimowe.

W związku z tym miałbym dwa pytania:
1. Jak pociągnąć temat z deweloperem? Czy jest możliwość naprawy tego czy jest to już zepsute u podstaw? Niestety nie wiem jak wyglądają wszystkie podłączenia bo wprowadziłem się już do gotowego mieszkania.

2. Niedługo chciałbym wyremontować łazienkę. Chciałbym trochę obejść problem dlatego pomyślałem ze lepszą opcja będzie zamontowanie niskiego brodzika (aktualnie mam odpływ liniowy + kafelki, coś takiego: https://nowoczesnyprysznic.pl/odplyw-liniowy-wiper-600-mm-premium-ponente?gclid=Cj0KCQiAu62QBhC7ARIsALXijXRKYZ2KVwezihQRXwss0V6ifzv4IHvitGmvqZi1dDGNmZblrArYSn0aAiX2EALw_wcB), z możliwością zamknięcia odpływu (coś a'la korek). Czy myślicie, że to rozwiąże problem? Ciśnienie pomiędzy zamkniętym "korkiem", a wodą powinno trzymać wodę i chyba nie powinienem mieć problemów?

Zaznaczam, że jestem analfabetą budowlanym.
Dziękuję za pomoc.

Link do komentarza

Masz jakiś plan mieszkania ze szczególnym uwzględnieniem pomieszczeń "mokrych", czyli kuchni, łazienki i ewentualnie WC?

Naszkicuj rozmieszczenie poszczególnych urządzeń i pionów - w tym kanalizacyjnego...

Być może wystarczy zamontowanie dodatkowego napowietrzacza w łazience...

Ja byłem zmuszony do takiego zadziałania i rozwiązało to mi problem.

Link do komentarza

Niestety nic takiego nie mam, pytałem się poprzedniej właścicielki, ale ona tez nie posiada. Mam jedynie aktualny rzut mieszkania.
Na fioletowo jest zaznaczony geberit, zielono przyłącze do pralki, na różowo kominy oraz na pomarańczowo odpływ liniowy.

Czyli sugerujesz, żeby przy ewentualnym remoncie zasugerować ekipie remontowej, aby zamontowali dodatkowy napowietrzacz w łazience?

Dziękuję.
 

Screenshot from 2022-02-15 13-48-41.png

Link do komentarza

Odpływy liniowe mają właśnie to do siebie, że w przeważającej mierze mają niewielkie pojemności syfonu i są wrażliwe na różnice ciśnień w pionie kanalizacyjnym :bezradny:

Ja musiałem dodać ten napowietrzacz, bo - mieszkam na przedostatnim piętrze w bloku - sąsiadka nade mną, chcąc "powiększyć" sobie łazienkę, zlikwidowała górę pionu z odpowietrzeniem... na szczęście kumaty wykonawca zamontował za sedesem duży napowietrzacz, który na co dzień zdaje egzamin, ale czasem sąsiadka rzuci tak jakąś ścierkę, czy worek foliowy i u mnie podciśnienie wysysało wodę z syfonu - nie najmniejszego - w brodziku...

 

Ten odpływ liniowy u Ciebie leży w bardzo niekorzystnym miejscu w instalacji... przy syfonie umywalki - tej bliższej od kabiny prysznicowej - zamontowałbym napowietrzacz fi 40, czy nawet fi 32 i to powinno sprawę załatwić...

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Niestety nie ma co się spodziewać spektakularnych efektów. Tu kilka osób dzieli się radami w podobnym temacie:  
    • Po drugiej ścianie nie ma nic z tych rzeczy, stoi po prostu szafka i nie ma tam żadnych rur ani nic Jest to mieszkanie świeżo po remoncie w stanie deweloperskim i nie było na niej żadnych usterek. I tak ślady herbaty były pojedynczymi plamami-a tutaj mam wrażenie, że albo może za mocno przycisnęłam, albo może farba była za gęsta-cięzko powiedzieć, ale spróbuj odmalować na nowo docelową farbą tak jak Pan sugeruje.
    • A czy coś wiadomo czemu ten fragment ściany ma inną strukturę? Bo już samo to jest zastanawiające. Ponadto co jest po drugiej stronie tej ściany? Czasem takie dziwne rzeczy wychodzą, gdy po drugiej stronie jest np. prysznic i ściana ulega nadmiernemu zawilgoceniu. Zakładam, że nie jest to po prostu miejsce, w którym rozlała się ta herbata? jeżeli nie ma jakichś szczególnych przyczyn tego stanu rzeczy i powodów do niepokoju to powinno wystarczyć pokrycie ściany farbą separacyjną (na plamy), potem pomalowanie jej docelową farbą.
    • witam ponownie,   po przeczytaniu paru artykułów oraz obejrzeniu filmów na YT, zdecydowałem się, że zrobię instalacje wodnej na rozdzielaczach 2x rozdzielcze do zimnej wody(7 punktów) do ciepłej 3 punkty i tutaj następujące opcję: - rozdzielacz - 3 punkty na podwójnych kolankach(cyrkulacja)  - rozdzielacz na 2 punkty a przez prysznic podwójne kolanko cyrkulacyjne(prysznic jest pierwszym punktem)   Ale bardziej zastanawia mnie fakt przekrojów/przepływów...od pionu mam wyjście na 1/2 do pierwszego zaworu i tak też poprowadziłem instalację dalej. I nie wiem czy gdzieś dalej w instalacji ma sens używania przekrojów np.: 3/4 lub pex 20, skoro tutaj mamy wąskie gardło. Mam 2 typy rozdzielaczy np.: 3/4 belka i zawory 3/4 drugi belka 3/4 i zawory 1/2. Zastanawiałem się żeby użyć dwa łączone lewy 3/4x1/2 na np.: miskę wc a prawy 3/4x3/4 na np.: prysznic, wannę lub zlewozmywak. Jeszcze inna rzecz mnie nurtuje, będę miał zasobnik pojemnościowy i tutaj zastanawiam się czy może na ciepłą wodę i cyrkulację dać np.: pex 20mm, czy to ma sens skoro wcześniej mamy pex 16 lub gwint 1/2, bo jeżeli dobrze rozumiem to zimna wodą wypycha ciepłą wodę z boilera. Zastanawiam się czy może dać też baterie termostatyczne, ale to jest nowy wątek, choć temp wody będę miał raczej stałą 45/40stopni to po przeczytaniu wstępu, gdzie piszą, że mogą usprawnić utrzymanie temp. w przypadku skoków ciśnienia/przepływu więc tam z tyłu głowy trochę też o tym myślę. Ale tak jak pisałem to jest nowy wątek. Z drugiej strony też tak patrzę, że wszystkie gwinty do baterii wannowej, prysznica są na g1/2. Na pewno lepiej byłoby jakbym instalację do rozdzielacza/czy miał poprowadzoną na np.: 3/4, w tedy chyba puszczenie wszystko na pex 16mm nie stanowiłoby problemu.   Jeszcze mam pytanie w jakiej kolejności podpinać punkty pod rozdzielacz zimnej wody? Wstępnie założyłem, że bliżej od źródła będą elementy z dużym/wrażliwym poborem i tak np.: zasobnik, prysznic, zlewozmywak, wanna(tutaj mogę poczekać odkręcam i czekam), z "drugiej strony" będzie miska wc(tym bardziej mogę czekać), zmywarka itd. Proszę o opinię wszystkich, a na pewno: @Redakcja@animus
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...