Skocz do zawartości

ulga odsetkowa


Gość

Recommended Posts

Napisano
Prosze o wyjasnienie zasad odliczania odsetek od kredytu. Poszukują praktycznych porad nt. ulgi odsetkowej.
Kiedy odliczyć, ile i może przykładowe symulacje.
  • 2 tygodnie temu...
Napisano
Ulga na spłatę odsetek od kredytów mieszkaniowych weszła w życie 1 stycznia 2002 r. Prawo do niej ograniczono od 1 stycznia 2003 r. do podatników mających miejsce zamieszkania w Polsce (nieograniczony obowiązek podatkowy). Obwarowano ją licznymi zastrzeżeniami ograniczającymi krąg uprawnionych.
Prede wszystkim ulga odsetkowa nie obejmuje spłaty samego kredytu czy pożyczki zaciągniętych na cele mieszkaniowe, czyli kapitału, lecz tylko odsetki od nich. Jest przy tym limitowana. Tak jak we wszystkich ulgach mieszkaniowych, limit ten odnosi się do obojga małżonków. Jeśli składają odrębne zeznania, z odliczeń - według wyboru - może korzystać jedno z nich albo oboje w dowolnie ustalonych proporcjach. Ulga polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku odsetek od tego kredytu (pożyczki). Odliczenie według przepisów obowiązujących w 2002 i 2003 r. nie obejmowało odsetek od konkretnych, wyliczonych w przepisach normujących tę ulgę kredytów preferencyjnych, jeśli inwestycja nie została zakończona w ciągu trzech lat od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę. Ustawodawca jednak zmienił ten zapis i obecnie warunek ukończenia inwestycji w ciągu trzech lat od uzyskania pozwolenia na budowę odnosi się tylko do osób, które samodzielnie realizują tę inwestycję. Prawo do ulgi odsetkowej przyznane zostało podatnikom inwestującym za pośrednictwem dewelopera albo spółdzielni, którzy w 2002 i 2003 r. spłacali odsetki od kredytu na inwestycję ukończoną w tych latach, a nie skorzystali z niej wyłącznie z tego powodu, że nie został spełniony warunek dotyczący 3-letniego okresu trwania inwestycji.
Jeśli według przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2004 r. spełniliby wszystkie warunki do korzystania z niej, mają prawo do odliczenia, oprócz wydatków na spłatę odsetek od kredytów poniesionych w latach 2004 i 2005 r., także odsetek zapłaconych w 2002 i 2003 r. Jednakże odliczyć je mogą dopiero od dochodu uzyskanego w 2004 i 2005 r.
Zawsze podatnik dokonujący tych odliczeń musi mieć na względzie zasadę, że ulgą objęte są tylko odsetki przypadające od kredytu w kwocie nieprzekraczającej 189 tys. zł. Jeśli np. zaciągnął w 2002 r. kredyt w wysokości 200 tys. zł, odsetki przypadające od nadwyżki ponad ten limit (11 tys. zł) nie podlegają odliczeniu.Ulga obejmuje tylko odsetki od kredytów (pożyczek) udzielonych po 1 stycznia 2002 r. przez banki (ewentualnie inne instytucje działające na podstawie prawa bankowego) i przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Nie wchodzi więc w rachubę odliczanie odsetek np. od pożyczek udzielanych na ten cel przez pracodawcę. Dotyczy ona odsetek zapłaconych od tego dnia. Przepisy normujące tę ulgę nie wyłączają odliczenia także tzw. karnych odsetek, płaconych bankowi w razie opóźnienia w spłacie rat kredytu.Prawo do odliczeń odsetek nie obejmuje inwestycji na wtórnym rynku, dotyczy tylko kredytów zaciągniętych na sfinansowanie nowo powstałych czy nowo budowanych mieszkań i domów.
Oto te sytuacje:
budowa budynku mieszkalnego,
wniesienie wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo mieszkania w takim budynku,
zakup nowo budowanego domu albo mieszkania w takim domu od gminy albo dewelopera,
nadbudowa lub rozbudowa budynku na cele mieszkalne lub przebudowa (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia na cele mieszkalne, jeśli w wyniku tych inwestycji powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.
Nie podlegają odliczeniu odsetki od kredytu wykorzystanego na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania w związku z wymienionymi wyżej inwestycjami. Jeśli zaciągnięty kredyt został wykorzystany zarówno na te inwestycje, jak i na nabycie w związku z nimi praw do gruntu (np. odpowiedniej ułamkowej części własności gruntu, na którym będzie czy został wzniesiony dom z mieszkaniem), to nie wolno odliczyć odsetek od części kredytu ustalonej w takiej proporcji, w jakiej pozostają wydatki na nabycie gruntu czy prawa użytkowania wieczystego w łącznych wydatkach na daną inwestycję. Do rozliczenia ulgi odsetkowej przewidziano osobny PIT z objaśnieniami dotyczącymi sposobu jego wypełnienia. Formularz ma symbol PIT-2K. Oświadczenie składa się po zakończeniu inwestycji uprawniającej do ulgi i dołącza do zeznania podatkowego. Wskazuje się w nim wysokość wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym odrębnie udokumentowanych fakturami VAT wystawionymi przez podatnika niekorzystającego ze zwolnienia z VAT.

Kolejne warunki odliczenia są następujące:
odsetki muszą być faktycznie zapłacone,
ich wysokość i termin zapłaty udokumentowany dowodem wystawionym przez bank lub kasę,
odsetki nie były zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie ani odliczone od przychodów opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

W niektórych sytuacjach, mimo spełnienia wskazanych tu rozlicznych warunków, nie przysługuje prawo do tej ulgi. Przede wszystkim więc wyłączono je, gdy podatnik albo jego małżonek korzystał w przeszłości lub korzysta z ulg mieszkaniowych: na nabycie działki budowlanej, na cele objęte dużą ulgą budowlaną , a także na oszczędzanie w kasie mieszkaniowej. Nie można też odliczać od podstawy opodatkowania odsetek od kredytów mieszkaniowych udzielonych na warunkach preferencyjnych. Odliczenia niemające pokrycia w podstawie obliczenia podatku nie przechodzą na lata następne, co było zasadą w dotychczasowych przepisach odnoszących się do ulg mieszkaniowych. Odstępstwo od tej zasady dotyczy tylko odsetek zapłaconych przed pierwszym odliczeniem, które przysługuje dopiero po zakończeniu inwestycji.

Paweł Puch
prawnik
redakcja Budujemy Dom
  • 8 miesiące temu...
Napisano
Witam
Widzę data dyskusji jest dosc odlegla, jednak w mojej sytuacji probuje (szukam) czegokolwiek co mogloby mi pomoc, a stan rzeczy jest taki, że właściwie wszytkie warunki nowej ulgi mam spełnione oprócz jednego, mieszkanie zostało oddane w grudniu 2001 (pewnie dlatego aby mozliwe bylo skorzystanie jeszcze ze starej ulgi), a ja kupiłem je w kwietniu 2003 (developer przez ten czas nie mial chetnych na zakup).
No i w zwiazku z tym faktem, czy istnieje jakakolwiek szansa (wyrok sądu lub przepis) na to abym mogł jedna skorzystac z ulgi.

Pozdrawiam
Artur Kowalski

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Gdyby nie zaatakowane mini słoneczniki nigdy bym nie zaczął interesować się Skorkiem .            
    • witam forumowiczów, Załaczam foto zniszczonego zębem czasu dachu, który aktualnie przecieka. Szykuje się do szybkiej reparacji, jednak póki co, nie będzie to pokrycie całości , a jedynie - zabezpieczenie obszaru, który przepuszcza na poddasze wodę. Proszę o informacje jakiego materiał będzie najlepszy? papa wierzchnia termozgrz? izoplast b?  nie mam doświadczenia. jak przygotowac powierznie? dzięki
    • Witam Szukam pomocy przy malowaniem farbą ceramiczną. Malowałem pokój na dwie warstwy. Po wyschnięciu gdy słońce wpada do pokoju to ukazują się takie pasy bardziej matowe, widać to tylko gdy patrzy się na ścianę pod kątem, na wprost tego nie widać. rozprowadzałem farbę wałkiem na ścianie po czym dodatkowo na koniec robiłem ostatni tych wałkiem zawsze od góry do dołu przed namoczeniem wałka i rozpoczęciem dalszego malowania - tak jak było na instrukcji od producenta. Malowałem wałkiem Anza Titex - jednak gdy jechałem od góry do dołu to tak jakby wałek się "puszył" i dlatego jest pasek bardziej matowy.   Jakieś rady co do malowania farbą ceramiczną ? ewentualnie jakieś inne wałki polecacie do tej farby ? Dodam, że mieszkanie jest po słonecznej stronie przez co temperatury w mieszkaniu są wyższe niż zawsze ale to jakoś 25/26 stopni.  
    • Mam. Odkryłem tajemnicę. Jest 1.00 w nocy, wylazlem zbierać opuchlaki z latarką. I wiecie co?   Skorki!   Na moich mini slonecznikach ozdobnych małych dziury w liściach od kilku dni.   Wpadam - a te skorki żrą jak opętane! Pozbierałem, postrząsałem - armia tego - podchodzę do Katalpy - a jakże!. Są. Żrą!   Uzbierałem do słoika moc.   To skorek! Szkodnik pieprzony biega jak oszalały i wyżera dziury! Będę powtarzał zbieranie po nocach. Pozdrawiam.  
    • Sprawdz firme tk-investor.pl, przez telefon udało mi się już sporo dowiedzieć w temacie nadzoru, a potem juz poprowadzili za ręke 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...