Skocz do zawartości

Czym tak naprawde różnią się działki


Recommended Posts

Ostatnio mam straszny mętlik i proszę o pomoc. Oferty biur nieruchomości bardzo zamgliły mój pierwotny stan wiedzy na ten temat...
Otórz podobno można budować na wszystkicg trzech, które mnie interesują: rolnej (pod pewnymi warunkami), rekreacyjno-letniskowej, oraz budowlanej.

Jak jest w istocie?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Generalnie na działkach nie objetych aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego nie wiadomo, czy cokolwiek i w jakim czasie można wybudować, a nowych inwestorów czekają kłopoty z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Brak planów stanowi więc poważną barierę inwestycyjną odstraszajacą nabywców. Głównymi barierami przy tworzeniu planów są wysokie koszty i długotrwale procedury. Jeśli w gminie nie ma aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego, a chcemy budować dom, musimy najpierw uzyskać w urzędzie gminy decyzję o warunkach zabudowy, a to może trwać sporo czasu. Wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy musi zawierać analizę obszarową (czyli mapkę z zaznaczonymi elementami zagospodarowania przestrzennego otoczenia, (np. drogą, domem sąsiada, drzewami) oraz koncepcję budynku (np. gdzie dom będzie usytuowany na działce, jak jest wysoki, szeroki itp.) Potrzebne są też wstępne warunki przyłączy z elektrowni, gazowni czy wodociągów). Koszty analizy i koncepcji mogą wynieść ok. 10 proc. kosztów projektu.Przy staraniu się o pozwolenie na budowę trzeba przedłożyć urzędowi projekt architektoniczny, projekt zagospodarowania działki, oświadczenie o dysponowaniu gruntem oraz decyzję o warunkach zabudowy. W najgorszej sytuacji są właściciele działek, którzy mają w sąsiedztwie grunty niezagospodarowane. Nawet, jeśli do końca 2003 r. były to działki budowlane, to w tej chwili właściciel nie otrzyma decyzji o warunkach zabudowy.

Jeśli jest aktualny plan miejscowy, sprawa z uzyskaniem pozwolenia na budowę jest dużo prostsza. Występuje się jedynie o wypis z planu miejscowego, a określone warunki są dla danego rejonu takie same.

Paweł Puch
prawnik
redakcja Budujemy Dom
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...