Skocz do zawartości

Miks ogrzewania i pytanie o fotowoltaike


Recommended Posts

Napisano

Witam serdecznie wszystkich.

Gruntownie przerabiam stary, ponad stu-letni dom na coś do zamieszkania. Tak wiem, nie opłaca się, dużo pracy itd, natomiast robię to spokojnie samemu i jakoś idzie. Mam natomiast sprawę w kwestii ogrzewania. Mam nadzieję, że dacie radę rozwiać wątpliwości, ewentualnie poradzić inne rozwiązanie, ale przejdźmy do meritum. Chciałem zdecydować się na pompę ciepła powietrzną. Na dole ogrzewanie oczywiście podłogowe. Problem jest z góra. Mam leki strop więc wylewka i inne odchodzą. W grę wchodziłyby grzejniki jednak jak wiadomo nie współpracują one w sposób ekonomiczny z pompą, ponadto chciałbym system bardziej"sterowalny" mobilnie. Pomysł mam następujący. Dół oraz c.w.u na pompę z buforem np. 400l lub większym, natomiast góra ogrzewanie podłogowe elektryczne/podczerwień???. Dodam, że zamierzam zainstalować fotowoltaike. Ponadto dodatkowo w salonie dokładam kominek, nie wiem jeszcze czy jako drugie źródło do bufora na zimę, czy bardziej jako ciepłe miejsce rodzinnych spotkań. Czy takie rozwiązanie ma sens ekonomiczny? Dom ok. 115m na dole i 90m na górze. Czy polecacie jakieś konkretne marki czy rozwiązania? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie. Fundamenty stare docieplone będzie nowy chudziak, ok 12cm styropianu na podłogę, i planuje wylewkę anhydrytową 7cm jeżeli chodzi o dół.

 

Druga kwestia dotyczy właśnie paneli. Rozkładam instalacje i chciałem Was się zapytać w jako sposób rozwiązać podłączenie instalacji. Prosto do licznika czy jakiś system zużycia do pompy i grzania podłogi a nadwyżka do sieci? I w kwestii technicznej, jaki przewód wymagany jest z falownika do licznika? Chodzi o przekrój. 

 

 

Z góry przepraszam jeżeli coś sknociłem w opisie i dziękuję za wszelkie sugestie i porady.

Napisano

Co do ogrzewania to jeżeli chodzi o strop masz możliwość wykonania ogrzewania podłogowego, poczytaj sobie o suchej zabudowie. Biorąc pod uwagę co chcesz zrobić to daj sobie spokój z podczerwienią itp. dołóż troszkę więcej pieniędzy i kasy ale zrób podłogówkę na górze.

1 godzinę temu, Bobasek napisał:

i planuje wylewkę anhydrytową 7cm

Daj sobie spokój z tą wylewką, szkoda kasy za kasę jaka wydasz na anhydryt  podejrzewam że miałbyś zrobioną wylewkę cementową i podłogówkę  w zabudowie suchej na poddaszu.

1 godzinę temu, Bobasek napisał:

Ponadto dodatkowo w salonie dokładam kominek,

Nie chcesz babrać się w wynoszenie popiołu z pieca c.o. bo montujesz PCi a chcesz zafundować sobie "kotłownię" w salonie?

1 godzinę temu, Bobasek napisał:

Druga kwestia dotyczy właśnie paneli. Rozkładam instalacje i chciałem Was się zapytać w jako sposób rozwiązać podłączenie instalacji. Prosto do licznika czy jakiś system zużycia do pompy i grzania podłogi a nadwyżka do sieci? I w kwestii technicznej, jaki przewód wymagany jest z falownika do licznika? Chodzi o przekrój. 

 

A liczyłeś ile musisz wydać za instalacje fotowolaikę?

Masz to dogłębnie przemyślane?

Jak dla mnie nie widzę uzasadnienia do  montowania fotowoltaiki. 

Jest sens montować PCi bo to robisz dla własnej wygody i dla obniżenia rachunków tak fotowaoltakia ani nie służy do poprawienia wygody ani nie obniża rachunków bo wydając 30-40 tys czekasz około 10 lat aby mieć ten prąd niby za darmo.

Znajdź sobie tematy o fotowoltaidze na tym forum to sobie poczytasz i wyrobisz sobie zdanie czy warto czy nie.

 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
    • Choroba - drobna dziurkowatość liści drzew pestkowych albo drobna plamistość.  Wiśnie są bardzo podatne i w zasadzie nie da się prowadzić sadu bez ochrony chemicznej. Drzewka należy pryskać przeciwko tej chorobie wczesną wiosną - dwukrotnie. Teraz tylko wygarbić liście i spalić lub wyrzucić (nie kompostować).
    • Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne. 
    • Podbudowa pod komin jest kluczowym elementem zapewniającym stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji komina. Należy o to zadbać już na etapie fundamentów. Na płycie robimy izolację poziomą, a na niej murujemy bloczki betonowe. To na nich staną kominy systemowe. Zaczynamy również murować pustaki wentylacyjne pod sufitem, które przejdą niedługo przez strop.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...