Skocz do zawartości

Przepisy przeciwpożarowe, hydrant, szerokość drogi, itp.


Recommended Posts

Cześć,


planujemy zabudowę zagrodową na działce 2ha. Droga 2/2 która biegnie wzdłuż naszej działki, na dzień dzisiejszy istnieje tylko teoretycznie, wg tego co widzę na mapach ma ok 4.3m szerokości. Dom i budynki gospodarcze chcielibyśmy postawić w północnej części działki, chociażby z uwagi na to że w tamtym miejscu jest wzniesienie, które opada ku dołowi działki.
Na ten moment największym znakiem zapytania są przepisy przeciwpożarowe, które wg tego co doczytałem i twierdzą projektanci i gmina, mówią że:

 

1. w odległości do 75m od budynku powinien być hydrant
2. droga powinna mieć min 5, 6 metrów wg różnych opinii urzędników, a min. 4 metry wg ustawy, którą znalazłem (Dz.U.2009.124.1030). Drogę będziemy utwardzać własnymi siłami.

 

Punkt 1. jest o tyle problematyczny, że chcieliśmy zasilić gospodarstwo we własne ujęcie wody, z racji tego, że jest tam bardzo dobra woda, oraz 200m sieci wodociągowej na własny koszt to spory wydatek, dodatkowe projekty i pozwolenia na budowę. Widziałem, że w przepisach są alternatywy w postaci zbiorników p.p. lub punktów czerpania wody ze zbiorników naturalnych. Czy wg waszej wiedzy i doświadczenia przystosowanie stawu, który i tak chcielibyśmy mieć w przyszłości, do punktu czerpania wody ma sens z punktu widzenia kosztów i bezpieczeństwa? Może macie jakieś inne wskazówki w kwestii przepisów p.p.?

Jeżeli chodzi o drogę to nadal nie wiem czy w świetle przepisów musi być ona poprowadzona do tej wysokości działki na której stanie dom, czy wystarczy do skraju działki, a dalej dojazd po działce....? Czy będę potrzebował projektu, planu budowy i kierownika na potrzeby:


a) odtworzenia drogi 2/2
b) zrobienia zjazdu z 2/2 na 8/1 tak aby mógł tam zjechać wóz strażacki, grucha z betonem 

 

Na jakim etapie te kwestie będą ważne (blokujące)? Pozwolenia na budowę, odbioru budowy? Docelowo chciałbym, żeby żeby wszystko było porządnie i bezpiecznie, chodzi mi sprawny harmonogram prac i rozłożenie koszów w czasie.

Być może istotna jest jeszcze informacja, że teren ten nie jest jeszcze skartowany przez geodezję, istniejące mapy są z ok. 1961 roku - wymaga to zatem wyznaczenia granic i zastanawiam czy np. może się okazać żeta droga ma jednak tylko 2m lub inny kwiatek prawny/faktyczny.

Będę wdzięczny za wszelkie opinie i sugestie.

mapka_2.png

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • No właśnie nie wiem jak podejść do tematu. Konstruktorka przez telefon zbyla stwierdzając że jak 15 cm to musi być dzialowka i można burzyc... to że dom ma ponad 50 lat to jej nie interesowało... bardzo renomowana Pani inżynier... a mi się właśnie wydaje że to nie jest jednoznaczne 
    • Mieszkałem w budynku z lat 70-tych, który miał ścianę działową oddzielającą kuchnie od malutkiego pokoju. Ścianka z gipsowej Pro-monty. I jeszcze ta ścianka była wzmocniona słupkiem z dwóch cegieł. Tylko ten słupek dawano tak głupio, ze mocno w kuchni przeszkadzał. I żeby tę ścianę chociaż wyrównać, bo stołu nie dało się wstawić, jeden z sąsiadów w klatce ten słupek rozebrał. A wtedy temu z góry ugięła się podłoga. Po prostu wstawili inne płyty stropowe niż w projekcie i ten słupek to trzymał.  Musiał zapłacić za całą operację podnoszenia i mocowania tej płyty. Dlatego boję się budynków z tamtych czasów. Połowa mojej rodziny pracowała wtedy w budownictwie i wiem, że to była wolnoamerykanka. Nawet przebiegi linii magistralnych uzbrojenia (rurociągi) są poprowadzone o innych trasach, niż to jest w planach. Koszmar. Dlatego bądź ostrożny, nie umiem Ci podpowiedzieć konkretnie.
    • Tzn 4 kondygnacje łącznie... najpierw garaż i tam jest poprowadzona belka wzmacniająca, potem parter gdzie chce usunac ściankę, potem 1 piętro i tam tak samo 2 pokoje są podzielone z tym że ta scianka na 1 piętrze jest zbudowana z pustakow wapiennych czyli też raczej dzialowka... też 15 cm i na długości 4m ucieka aż 10cm na skos
    • A jaki jest strop? Dopiero teraz do mnie dotarło, że parter i 4 kondygnacje... Coś mi tu źle pachnie. Na górze też jest taka ściana?     Dom 50-letni, czyli lata 70-te. Najgorszy czas dla budownictwa. Wtedy było najwięcej odstępstw od dokumentacji.
    • Witam wszystkich Mam dość sporawy problem z sciana która chce wyburzyc. Dom ponad 50 letni, 4 kondygnacje, brak dokumentacji, sciana na parterze między 2ma pokojami. Nie mam pewności czy sciana jest napewno dzialowa ponieważ intuicja podpowiadała ze 15cm to dzialowa.. z tym że to stare budownictwo i nie wiem czy to ma znaczenie. Wykułem trochę ściany przy stropie... I jest zalane od góry czymś twardym.. ktoś wie co to może być i czy to może być dzialowka? Po wyburzeniu ściany 'nowy' pokój miał by wymiary 4x8,6 Dołączam zdjęcia.     
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...