Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Historia edycji

Nie ma historii konta do pokazania lub ten komentarz był edytowany przez moderatora.

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Gość Grzegorz
      Najważniejsza jest wiedza. Aktualnie sam projektuję i wykonuje własną instalację. Zapoznanie się z normami, przepisami i poradnikami zajęło mi popołudnia około miesiąca. Jest sporo informacji w sieci i cenię sobie te, które podają uzasadnienie danej zasady projektowania i wykonania. Mam spore zastrzeżenia do fachowców, nawet z dużym stażem, którzy mają własny zestaw zasad, bo ja tak robię i nie ma z tym problemów. Na YT jest sporo filmików, na których fachowcy przeprowadzają ocenę wykonania i czynią to z błędami lub znacznym przewymiarowaniem. Inwestor nie ma możliwości oceny czy instalacja jest przeprowadzona prawidłowo i optymalnie kosztowo. Tylko popularyzowanie wiedzy i standardów coś poprawi. To nie jest wiedza tajemna, którą posiadają tylko firmy z wieloletnim doświadczeniem. One wykonają pracę szybciej, ale nie koniecznie taniej.
    • Klimatyzacja i hydrofor na pewno zwiększa zużycie. Warto wykonać proste obliczenie w celu rocznego zużycia. Oszacuj ilość godzin ile będzie pracować dane urządzenie poprzez i pomnóż je razy jego moc - wyjdzie Ci zużycie energii w roku. Załóżmy klimatyzator przez 3 miesiące po 8 h - masz 480 h. Jeżeli klima ma mieć np 5 kW. Mnożysz czas przez moc i masz wynik. W tym przypadku 480 h * 5 kW daje 2400 kWh ekstra. Pamiętaj że musisz wyprodukować więcej energii niż zużyjesz, bo bezpośrednio "zjesz" 20 do max 50%, a reszte pobierzesz po odjęciu 20% z opustu.
    • Chyba to proste, że mamy powietrze w przegrodzie. Po jednej stronie przegrody jest ciepło - po drugiej zimno. Przewodność zimna powietrza jest mała, ale male części tego powietrza nagrzewają się i przemieszczają w kierunku zimnych (podobnie, jak w powietrzu na ziemi tworzy się wiatr dzięki rożnicy temperatur). Oczywiście tu nie ma takich gwałtownych ruchow, bo nie ma dużych mas powietrza zimnego i ciepłego, ani dużych odległości - ale ruch się wytwarza. Natomiast gdy to powietrze  (gaz) jest w postaci izolowanych baniek - nie ma mozliwości poruszania się i dzięki temu nie ma mozliwości szybkiego oddawania ciepła do strefy zimnej i wypychania zimnego powietrza ze strefy zimnej do ciepłej. Oczywiście ta izolacja wokół baniek też nie może byc zbyt dobrym przewodnikiem ciepła - więc wespół w zespół - bilans jest korzystniejszy, kiedy powietrze (gaz) jest w postaci izolowanych baniek - niż sam. Ostatnio przeczytałem - (a propos szyb zespolonych - że korzystna jest próżnia -  na zdrowy rozum - w próżni nie ma co się ruszać, nie ma co przewodzić zimna. Ale nie ma próżni doskonałej, a po obu stronach prożni (między szybami) jest ciśnienie. Więc ta próżnia musi być bardzo niiedoskonała. Zagadka - to lepsza próżnia czy gaz????   Tak to na zdrowy rozum - rozumiem.   
    • czyli że: A przecież   to jest DZIELENIE PRZESTRZENI WYPEŁNIANEJ na mniejsze "komórki"... czyż nie?   Więc właściwie o co chodzi?   W efekcie     I pewnie JEST... cieplej...       Stasio jest ten sam i - jak widzę - taki sam, tylko Ty odzwyczaiłeś się od jego stylu bycia, a przyzwyczaiłeś do stylu bycia innego, forumowego dominanta/giganta... Trochę go tu nie było...
    • Ja polecam farby z tej firmy są bardzo dobre i wytrzymają dużo dłużej niż inne https://natural-wood.pl/
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...