Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
miemar

POŚ a plan zagospodarowania terenu

Recommended Posts

Przygotowuję się do budowy domu. Działka nie ma kanalizacji, choć w przyszłości gmina planuje jej budowę. W związku z tym (jak mniemam) w miejscowym planie zagospodarowania wpisano zagospodarowanie ścieków w formie podłączenia do kanalizacji lub tymczasowo zbiornik bezodpływowy (szambo) z udokumentowaniem wywozów. Czy fakt tak ścisłego określenia sposobu zagospodarowania ścieków jest przeciwskazaniem dla wybudowania POŚ. Planuję budowę oczyszczalni z osadem czynnym (z uwagi na gliniaste podłoże). Czy ktoś ma doświadczenia w stawianiu POŚ w opozycji do miejscowego planu zagospodarowania? W numerze kwietniowym BD napisano (s.172), że gmina nie może zabronić instalacji POŚ! Z jakich przepisów to wynika? Na jakie regulacje prawne można się powołać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wymagania prawne dotyczące lokalizacji Przydomowych Oczyszczalni Ścieków regulowane są przez przepisy Prawa budowlanego i Prawa Wodnego. Najogólniej rzecz ujmując, budowa oczyszczalni ścieków wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego i pozwolenia na budowę. Jednak POŚ zwolnione są z tego obowiązku.

Zgodnie z Prawem budowlanym ( Dz. U. z 2006 nr 156 poz. 1118 Art. 29. 1. ust 3), pozwolenia na budowę nie wymaga budowa indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę; Wymagane jest natomiast zgłoszenie takiej inwestycji terenowemu organowi nadzoru budowlanego. Szczegółowo zakres dokumentów jakie należy złożyć dokonując zgłoszenia opisany jest w art. 30 w/w ustawy.

Prawo wodne ( Dz. U. z 2005 nr 239 poz. 2019 art. 36 ) nieco inaczej ujmuje ten problem, zwalniając właściciela gruntu z obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego w ramach tzw. zwykłego korzystania z wód. W tym przypadku oznacza to, że nie jest wymagane pozwolenie wodnoprawne jeśli ilość oczyszczanych ścieków nie przekracza 5 m3 na dobę.

W przypadku POŚ nie wydaje mi się, aby różnica w dobowej ilości ścieków była istotna. Ważne jest, że ścieki oczyszczone powinny spełniać wymagania zawarte w załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego ( Dz. U. 2006 nr 137 poz. 984 )

Załatwianie spraw formalnych powinnaś zacząć w Urzędzie Gminy. Tam wskażą Ci właściwy organ nadzoru budowlanego. Zalecałbym również wizytę w tej instytucji w celu uzgodnienia (niezależnie od wymagań przepisów) zakresu dokumentów jakie powinnaś złożyć wraz ze zgłoszeniem budowy.

Pozdrawiam
Sławek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję za odpowiedź!
Jeśli chodzi o ograniczenia ilościowe przepustowości POŚ to są mi znane. Bardziej chodzi mi o to, czy sam fakt określenia sposobu zagospodarowania ścieków w planie zagospodarowania terenu jest warunkiem niepodważalnym dla wybudowania POŚ? Czy są ewentualnie szanse do odwoływania się do instancji wyższych (Wojewoda), gdy jako uzasadnienie zostanie przytoczona treść zapisu w PZT? O sensowności (ekonomicznej i ekologicznej) zainstalowania POŚ jestem przekonany, chodzi o to czy gmina (powiat) nie wyrażą sprzeciwu (skutecznego?) w momencie zgłoszenia chęci jej wybududowania? A jesli tak to jak się przeciwko temu bronić? Wywóz nieczystości z szamb to dla gminnej firmy niezły interes obawiam się więc, czy ten argument nie będzie wpływał na decyzję administracji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam! Wszystkich na FORUM!!!!

Mam następujący problem, podobny do kolegi który rozpoczął ten temat! Kupiłem działkę , wszystkie media są dostępne oprócz możliwośći podłączenia do kanalizacji. Jednak z gminy dostałem wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego , iż nie mogę sam indywidulalnie rozwiązać sobie odprowadzania ścieków, muszę podłączyć się do kanalizacji zbiorczej - której nie ma - jest w planach za dwa trzy lata. Jeśli w takim planie jest taki ścisły zapis tzn. że nie mogę terminowo korzystać np. z szamba ekologicznego??? W starostwie w Zgorzelcu dowiedziałem się że nie dostanę pozwolenia na budowę skoro tam nie ma kanalizacji. Proszę o pomoc , może ktoś już przerabiał ten temat.
Pozdrawiam serdecznie
Wojciech K.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Witam! Wszystkich na FORUM!!!!

Mam następujący problem, podobny do kolegi który rozpoczął ten temat! Kupiłem działkę , wszystkie media są dostępne oprócz możliwośći podłączenia do kanalizacji. Jednak z gminy dostałem wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego , iż nie mogę sam indywidulalnie rozwiązać sobie odprowadzania ścieków, muszę podłączyć się do kanalizacji zbiorczej - której nie ma - jest w planach za dwa trzy lata. Jeśli w takim planie jest taki ścisły zapis tzn. że nie mogę terminowo korzystać np. z szamba ekologicznego??? W starostwie w Zgorzelcu dowiedziałem się że nie dostanę pozwolenia na budowę skoro tam nie ma kanalizacji. Proszę o pomoc , może ktoś już przerabiał ten temat.
Pozdrawiam serdecznie
Wojciech K.


Sprawa rzeczywiście niejasna, bo teoretycznie blokuje możliwość uzyskania pozwolenia na budowę. W takich sytuacjach należy uzyskać tzw. zapewnienie możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej (z reguły w miejscowym zakładzie wodociągów i kanalizacji) lub też wystąpić o wydanie zgody na budowę szczelnego szamba użytkowanego do czasu podłączenia kanalizacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...